Malá kuchyňa? Žiaden strach! Poradíme vám niekoľko jednoduchých trikov, aby bola vaša kuchyňa maximálne praktická a aby bol v nej využitý každý centimeter.

Klasické dvere zaberajú mnoho miesta, a v malých kuchyniach sa neodporúčajú. Ak sa bez nich zaobídete, ušetríte niekoľko centimetrov. Môžete tiež vybúrať časť steny a kuchyňu jednoducho spojiť s obývacou izbou. Ak však premýšľate nad takýmto spojením, nesmiete zabudnúť na jednu podstatnú vec, a tou je naozaj výkonný digestor. Ak predsa len trváte na klasických dverách, zaveste ich tak, aby sa otvárali von z kuchyne. Určitý kompromis sú dvere posuvné. V tomto prípade však musíte nechať časť steny voľnú, aby sa mali kam posunúť.

Malá kuchyňa – praktické rady

Na optické zväčšenie priestoru v kuchyni pomáha namaľovanie stien svetlými farbami a v rovnakých farebných tónoch sa môžu niesť aj odtiene zariadenia či spotrebičov. Farebnými módnymi trendmi sa inšpirujte len v prípade, ak neurobia z kuchyne veľmi tmavú miestnosť, alebo ich využite len na detailoch. Odlišnou farbou stien a stropov dosiahnete efekt vyššej, širšej alebo dlhšej kuchyne. Dve tmavšie steny oproti sebe miestnosť opticky predĺžia, strop svetlejší ako steny ich potiahne do výšky a priestor otvoria dve rôzne farby na stenách vedľa seba. Do malej kuchyne sú vhodné kuchynské linky s jednoduchými líniami skriniek s hladkým povrchom, tiež svetlé drevené dýhy a otvorené poličky s presklením

K pocitu väčšieho priestoru pomáha aj osvetlenie, tmavé rohy sú stiesnené. Vpustite preto do kuchyne čo najviac prirodzeného svetla. Dôležité je stropné svietidlo, najlepšie také, ktoré možno nasmerovať tam, kam treba. Samozrejmosť je osvetlenie pracovnej dosky a jedálenského stola, nič nepokazíte ani osvetlením políc v skrinkách LED diódami. Svetlo na lesklých povrchoch sa bude odrážať, a teda spôsobí, že priestor bude vyzerať väčší.

Nájsť v malej kuchyni miesto na elektrospotrebiče a špajzu je naozaj oriešok. Neostáva nič iné, len len siahnuť po modelových radoch určených pre malé kuchyne. Môžete si zaobstarať úzku umývačku riadu, menšiu varnú dosku, na ktorej sú dve alebo tri platne, a rúru na pečenie a mikrovlnku v jednom. Zabudnite na komínový digestor, ktorý vyzerá dobre len vo väčšon priestore.

Čím je kuchyňa menšia, tým tým väčiu úlohu zohráva premyslené vnútorné vybavenie. Veľa priestoru ušetríte, ak namiesto klasických spodných skriniek použijete zásuvky s plnovýsuvnými, kde každá vec bude mať svoje miesto.