Povrchy v kuchyni v dnešnej dobe sú k dispozícii vo veľkej škále. Známou zásadou, ktorú by ste mali dodržiavať, je nepoužívať v malom a málo presvetlenom priestore tmavé farby a veľké vzory. Svetlé farby malý priestor opticky zväčšia, naopak, veľký priestor tmavá farba zútulní. Väčšinou sa v kuchyni sústreďujeme na čo najlepšie a najkrajšie vyriešenie kuchynskej linky a zaobstaranie čo najvýkonnejších spotrebičov.

Začínať by sme však mali od podlahy. Pri výbere podlahy myslite na to, aby vydržala namáhavú prevádzku, aby bola bezpečná, nekĺzavá, odolná proti opotrebovaniu, stálofarebná a s dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou. Ak je kuchyňa v otvorenom obytnom priestore, vnímame ju ako súčasť celého interiéru. S ostatným priestorom súvisí opticky aj funkčne, preto je v niektorých prípadoch vhodné voliť jednotnú podlahu v celom obytnom priestore.

Povrchy v kuchyni, aké poznáme?

Tradičná keramika

Stále obľúbená je nestarnúca dlažba. Okrem toho je ideálnou krytinou na zabudovanie podlahového vykurovania, vďaka čomu sa stáva príjemne temperovaným povrchom. Môžete si vybrať dlažbu keramickú, gresovú alebo kamennú. Jej výhodou je takmer neobmedzená životnosť. Nemôžete ju poškriabať, nereaguje na zmenu teploty alebo vlhkosti. Zo zdravotného hľadiska sa však dlaždice do kuchyne neodporúčajú, pretože sú tvrdé a to zaťažuje chrbticu a kĺby.

Ak sa poobhliadnete po sortimente dlažieb, oceníte širokú ponuku veľkostí, typov farieb a vzorov. V obľube sú prírodné, teplé, svetlejšie farby, odtiene okrovej či tehlovočervenej. Zaujímavým trendom je dlažba imitujúca drevo, kov, prírodný kameň, ale aj textil a kožu, objavujú sa aj dekory pripomínajúce tapety či kobercové vzory.

povrchy v kuchyni

povrchy v kuchyni

Pred kupovaním dlažby si ujasnite aj spôsob ukladania. Dlažba ukladaná šikmo priestor opticky zväčší. Musíte však počítať s väčšou spotrebou, pretože dlažbu je potrebné rezať a vzniká väčší odpad. Ak nechcete položiť dlažbu klasicky – takzvané kladenie na strih, keď škáry v oboch smeroch na seba nadväzujú, zvoľte menej používané kladenie na väzbu, teda ako väzby tehál v murive. V súčasnosti sa uprednostňuje kombinácia formátov lebo povrchov.

Často sa spájajú lesklé a matné povrchy v kuchyni. V kuchyni sú lesklé dlažby nepraktické, pretože na nich vidieť každú kvapku vody a o mastnote ani nehovoriac. Udržiavať keramickú dlažbu v čistote je náročné. Najvhodnejším prostriedkom na jej údržbu je zvyčajne teplá voda s bežným saponátom. Zásadne by ste sa mali vyhýbať kyselinám a silným čistiacim prostriedkom, ktoré môžu zničiť škáry. V kuchyni použite radšej špeciálne škárovacie hmoty, ktoré nie sú veľmi nasiakavé, pretože pri potrebe každodenného upratovania mokrým procesom  sa v póroch zanesených nečistotami môžu objaviť riasy a plesne. Tie potom odstránite iba účinnými, dostupnými fungicídnymi prostriedkami.

Linoleum

Veľký návrat linolea svedčí o tom, že sa radi vraciame k osvedčeným a rokmi prevereným materiálom. Na rozdiel od minulosti máme na výber oveľa viac farieb a vzorov, z ktorých si môžeme vyberať. Ponúka sa v celej škále veľmi príjemných farieb a je charakteristické jemným vzorom pripomínajúcim mramor. Linoleá rôznych dezénov a farieb možno kombinovať a vytvárať tak na podlahe rôzne kreatívne vzory podľa svojej fantázie.

Pri svojej tvorivosti sa obmedzovať nemusíte, pretože výrobcovia ponúkajú možnosť vyrezať akékoľvek vzory vodným lúčom, riadeným počítačom. Vyrába sa z prírodných materiálov – ľanového oleja, prírodných živíc, vápencového prášku, korkovej a drevnej múčky a farebných pigmentov. Linoleum má vynikajúce izolačné vlastnosti, je pevné a trvanlivé a je vhodné aj pre alergikov. Treba ho však priebežne ošetrovať voskom alebo špeciálnou pastou, aby si aj po čase udržala lesklý povrch. Oproti minulosti sa zjednodušilo aj kladenie linolea. Položiť túto podlahovinu, ktorá sa predáva predovšetkým v pásoch rôznej šírky, bolo a je pomerne náročné. Jednotlivé lamely sa spájajú zámkovým systémom, čo urýchľuje a zjednodušuje kladenie tejto podlahy. Linoleum neimituje žiadne iné materiály, zachovalo si svoju prírodnú štruktúru.

PVC

Ďalším variantom kuchynských podláh je PVC. Na rozdiel od linolea sa vyrába stopercentným chemickým procesom. Viacvrstvové PVC má dlhšiu životnosť ako slabšie jednovrstvové. Na trhu sa objavilo mäkčené vinylové PVC, ktoré si zachovalo pôvodný klad – ľahkú údržbu a pridali sa k nemu aj ďalšie pozitíva. Skladá sa z niekoľkých vrstiev a jeho hrúbka dosahuje 3 mm, nášľapná vrstva má asi pol milimetra. Toľko kedysi mávalo celé PVC. Novodobé PVC má vyššiu odolnosť proti opotrebovaniu, lepšie odoláva aj prerazeniu.

Korok

Podlahu v interiéri s množstvom prírodných čŕt predstavuje korok. Starostlivo vyberaný a spracovaný korok tvorí v porovnaní s inými materiálmi teplejšiu a odolnejšiu podlahu. Korok izoluje a absorbuje zvuk, je pružný, čo priaznivo pôsobí na chrbticu a kĺby. Okrem toho vytvára unikátnu hrejivú atmosféru pohody. Na výber máte korkové dlaždice, ktoré sa lepia k podkladu, alebo lamely, ktoré sa kladú ako plávajúca podlaha, sú aj lamely spájané zámkom.

Dlaždice máte na výber buď prírodné, lakované alebo farbené. Vo všetkých prípadoch sa doporučuje, aby ste ich po položení ošetrili dvoma, prírodné aj viacerými vrstvami laku. Uzatvoria sa tak spojovacie škáry a vytvorí sa jednoliaty celok a nemusíte mať obavy, že sa do podlahy dostane voda. Navoskovanú korkovú podlahu treba dva až trikrát do roka ošetriť čistým včelím voskom, lakovanú stačí len utierať vlhkým mopom namáčaným do vody, do ktorej pridáme saponát.

Drevo

Spomíname ho až na koniec, napriek tomu, že patrí k podlahovej elite už niekoľko storočí, pretože v kuchyni bude zvlášť zaťažované. Ponúka však jednu výhodu – ak vám zostanú na podlahe stopy po padajúcich hrncoch, môžete ju nechať zbrúsiť a zase nalakovať. Pri výbere drevenej podlahy sa orientujte na viacvrstvové typy. Viac vrstiev totiž obmedzuje prirodzenú deformáciu dreva a dodáva mu väčšiu stabilitu