Riešenie a usporiadanie kuchyne je veľkou dilemou pred jej realizáciou. Variácií na tému tvar kuchynskej linky je veľa. Jej usporiadanie závisí od toho, ako zoradíte jednotlivé funkčné zóny. Prvou funkciou je skladovanie potravín v skrinkách, chladničke a mrazničke. Odtiaľ potraviny putujú do umývacieho centra, v rámci ktorého sa nachádza drez, odpadkový kôš, prípadne drvič odpadu. Po príprave potravín ich ďalej spracovávame na pracovnej ploche a odtiaľ putujú na sporák alebo do rúry, kde sa tepelne upravujú. Počas celého procesu sa treba niekoľkokrát premiestňovať medzi týmito pracovnými zónami. Práve tvar a dĺžka trasy, ktorú pri tom musíte prekonať, hovorí o tom, či je usporiadanie kuchyne optimálne. V ideálnom prípade by mali byť tieto zóny usporiadané tak, že ak si ich predstavíte ako vrcholy trjuholníka, tak jeho strany by mali mať dĺžku v rozmedzí od 1,3 do 3 metrov. Vtedy sa v kuchyni veľmi nenabeháte a zároveň budete mať dosť miesta na prácu.

Usporiadanie kuchyne

Lineárna kuchyňa

Jednostranná priama kuchyňa je základný typ, pri ktorom sa linka umiestňuje pozdĺž jednej steny. Takéto riešenie je vhodné pre úzke miestnosti. Optimálna dĺžka určená na základe radenia funkčných zón v poradí chladnička – drez – varič, pričom by medzi nimi mal ostať i dostatočný pracovný priestor, je 300 až 360 cm. Pri kratšej linke sú pracovné plochy a úložné priestory príliš minimalizované a pri väčšej dĺžke zase treba veľa chodiť. Pred kuchynskou linkou by mala zostať voľná plocha so šírkou minimálne 120 cm na pohodlný pohyb. Ak si uvedomíte, že kuchynská linka má hĺbku minimálne 60 cm, potom priestor kuchyne s lineárnou linkou musí byť široký aspoň 180 cm. Takýto priestor sa nájde vo väčších kuchyniach, ale aj vo väčších miestnostiach a kuchynským kútom či v garsónkach.

Paralelná kuchyňa

Pri tomto riešení kuchynskej linky lemujú dve časti linky protiľahlé steny. Takáto zostava kuchynskej linky vyhovuje prechodným kuchyniam a kuchyniam, ktoré majú vstupné dvere a východ na balkón oproti sebe. Na pohyb medzi protiľahlými linkami je potrebná šírka aspoň 120 cm, čo zabezpečí nielen pohodlný pohyb, ale aj manipuláciu so zásuvkami a dvierkami spodných skriniek. Tento tvar ponúka najefektívnejšie využitie priestoru. Na jednej strane kuchynskej linky by mala byť varná doska alebo sporák, drez a pracovné plochy medzi nimi. Na opačnej strane situujte väčšiu časť odkladacích priestorov, prípadne rúru. V takejto dvojlinke máte viac miesta na všetko – na skladovanie potravín, na kuchynské náradie aj nadštandardné kuchynské spotrebiče, napríklad zabudovaný kávovar.