V posledných rokoch nastal vo vnímaní kuchynského vybavenia výrazný posun. Dôraz sa nekladie len na funkčnosť, ale aj na estetiku. Spoločne s nábytkom a spotrebičmi výrazne zmenili svoj vzhľad aj drezy.

Napriek narastajúcemu trendu umývačiek riadu v domácnosti si nedokážeme ani len predstaviť kuchyňu bez drezu. Niektoré typy nádob (ozdobné sklo, keramika, atď.)  sú absolútne nevhodné na umývanie v umývačke riadu, takisto ovocie, či zeleninu nemôžeme umývať v umývačke, preto drezy nikdy nestratia svoju funkciu v akejkoľvek kuchyni. Ak si pod týmto pojmom  predstavíte štvorcové alebo guľaté drezy, rýchlo na to zabudnite. Tieto tradičné tvary nahradili iné formy.drezy

K jednodrezovým typom pribudli rôzne odkvapajúce plochy, populárnymi sa tiež stali dvojdrezy s dvoma odlišnými rozmermi. Aby potraviny pri oplachovaní neprišli do kontaktu so špinavým kuchynským riadom, môžu byť drezy okrem oddelených vnútorných priestorov vybavené špeciálnymi nádobami, ktoré sa dajú jednoducho a rýchlo vybrať.

Materiály

Praktickým prvkom sú tiež posuvné dvierka, ktoré sú zhotovené väčšinou z tvrdého skla. Niektoré modely majú dokonca aj oddelený priestor na odkladanie čistiacich prostriedkov.  Zaujímavou novinkou sú tiež rohové drezy, ktoré prakticky využívajú rohy kuchynskej zostavy. Klasické materiály na zhotovenie drezov, ako sú nerez, keramika či smalt nahradili moderné kompozitné materiály s radou predností.

Umelý kameň je špecifický nielen svojou pevnosťou a trvanlivosťou, ale ponúka aj na výber zo širokého farebného spektra. Základom umelého kameňa je vysoké percento mletého prírodného kameňa, ktorý je doplnený akrylovým spojivom. Vzhľadom k ľahkej tvarovateľnosti existuje v súčasnosti na trhu široká ponuka foriem, rozmerov a  farieb, takže sa dá vyhotoviť vyhovujúci drez aj do atypických kuchynských interiérov.