Aj kuchyňa v jednej línii môže byť veľmi pohodlná s dostatkom priestoru. Tajomstvo úspechu spočíva v tom, aby sme získali čo najväčší pracovný povrch, a to tak, že si vyberieme čo najvhodnejšie skrinky a kuchynské vybavenie. Pri kompletizácii kuchynského zariadenia si dobre premyslite, do ktorej skrinky čo uložíte. Pri plánovaní berte do úvahy šírku miestnosti.

Voľná plocha miestnosti by mala dosahovať šírku najmenej 1400 mm, aby ste sa po kuchyni mohli voľne pohybovať a otvárať dvere. Najprv sa rozhodnite, kam umiestnite drez. Najvhodnejšia je pozícia v strede, sporák a chladnička by mali stáť po jeho stranách. Ideálne je, ak máte medzi drezom a spomínaným kuchynským vybavením aspoň kúsok pracovného priestoru. Ak to umožňuje priestor, sporák by mal stáť na tej istej strane ako odkvapkávač na riad.

Kuchyňa v jednej línii pre uštrenie miesta

Kuchyňa v jednej línii

Kuchyňa v jednej línii

Ak treba priestorom čo  najviac šetriť, umiestnite vedľa seba chladničku, skrinky a sporák so skleným alebo iným povrchom, pričom sa vytvorí dosť veľký pracovný priestor. Pre väčšie pohodlie by sa dvierka chladničky a rúry mali otvárať smerom od drezu. Dnes sa vyrábajú chladničky i rúry s dvierkami, ktoré možno premontovať tak, aby sa otvárali na opačnú stranu. Ak máte umývačku riadu, vhodné je umiestniť ju pod odkvapkávač na riad a čo najbližšie k vodovodu. Na zvyšných miestach môžete rozmiestniť skrinky. Kúpte si napríklad skrinky s vysúvacími poličkami alebo otáčavé poličky, na ktoré budete ukladať menšie predmety. Odsávač pary sa montuje nad sporák, možno ho však primontovať aj pod niektorú závesnú skrinku, čím kuchyňa v jednej línii získa celistvý dizajn. Nad odsávačom môžu byť namontované aj otvorené police.

Ak sa zaobídete bez odsávača, nevešajte nad sporák nič, prípadne sem zaveste len dve otvorené police, ktoré pripevníte na susedné skrinky. Ak sa na tejto stene nachádza aj okno, zakomponujte ho do celkového dizajnu, pričom na obe strany umiestnite skrinky. Navrch pripevnite úzke poličky. Presvedčte sa, že skrinky neprekážajú prístupu k pracovnému povrchu a že sa otvorené dvierka nedotýkajú jedny druhých. Všetko doplní krásny jedálenský stôl. Aj stenu nachádzajúcu sa oproti možno efektívne využiť. Úzke police od podlahy až po strop vytvárajú ďalší priestor na odkladanie.

Skrášlite si tento priestor aj peknou a elegantnou lampou. Na túto stenu môžete pripevniť aj sklápaciu policu, ktorú využijete ako pult na raňajkovanie alebo konzumáciu ľahšieho jedla. Po raňajkách  možno pult sklopiť. Moderné stoličky sú tiež skladacie a môžete ich zavesiť naprílad pod policu. Ak sú rozmery kuchyne obmedzené, kuchynské vybavenie a drez musia byť čo najkompaktnejšie. V predaji sú dnes drezy všemožných rozmerov a tvarov. Niektoré modely sú navrhnuté špeciálne do malých kuchýň. Odkapkávač na riad a drez možno v prípade potreby prikryť doskou, takže získate dostatočný pracovný priestor.