Chladničky a mrazničky do kuchyne sú veľmi dôležité aspekty vo vašej domácnosti. Funkcia chladničky v domácnosti je jednoznačná: krátkodobo či dlhodobo uschováva potraviny pre ich následné použitie. Pre krátkodobé uskladnenie využívame chladničku, pre dlhodobé mrazničku. Najväčšej obľube sa tešia kombinované chladničky zahrňujúce v sebe chladiaci aj mraziaci priestor. Buď je chladnička vybavená malým príručným mrazákom, alebo mrazák zaberá skoro taký istý priestor ako chladnička. K tomu sa dá vybrať z dvoch variánt usporiadania – mrazák je umiestnený dole alebo hore.

Na trhu sú samozrejme k dispozícii tiež samostatné chladiace a mraziace spotrebiče. Pri výbere novej chladničky zvážime predovšetkým praktické potreby domácnosti. Smerodatný je vždy využiteľný objem chladničky alebo mrazničky, aby sme si nekúpili zbytočne malý spotrebič, alebo naopak zbytočne nechladili alebo nemrazili prázdny priestor.

chladničky a mrazničky do kuchyne

Chladničky a mrazničky do kuchyne, aké sú na trhu?

Ponuka na trhu je dnes veľmi široká a rovnako široké je cenové rozpätie, v ktorom je možné chladničku kúpiť. Pokiaľ zistíme, že nám bude stačiť menej priestoru, poobzeráme sa po čo najkvalitnejších výrobkov v kategórii malých chladničiek. Zvážime, či potrebujeme hlboké mrazenie, alebo nepotrebujeme skladovať zmrazené potraviny dlho, pretože ich väčšinou spotrebujeme do dvoch dní, potom nám budú stačiť dve hviezdičky. Stiahnuť by sme mali vždy po výrobkoch energetickej triedy A alebo B.

Kvalitnejšie chladničky sú vybavené digitálnym nastavením teploty umožňujúce užívateľom použiť teplotu podľa jeho požiadaviek, na rozdiel od lacnejších výrobkov, ktoré sú zabezpečené tlačítkom s niekoľkými stupňami – požadovanú teplotu sa nám v tomto prípade podarí nastaviť skôr metódou pokusu a omylu. Z krajín, v ktorých sú klimatické podmienky náročnejšie na chladiaci výkon, k nám doputovala technológia dvojkompresorových prístrojov. Dnes sa už dá nastaviť presná teplota v chladničke aj v mrazničke vďaka teplotných ventilov v každom prístroji. Kompresory s pružným riadením otáčok šetrí energiu. Niektorí výrobcovia sú dokonca vybavení akumulátorom. Pokiaľ dojde k výpadku prúdu, beží kompresor v úspornom režime.

Kompresorová chladnička v kuchyni je spravidla menší, jednokompresorový spotrebič. Jej priestor člení jednotlivé poličky, potraviny sa dajú ukladať rovno v dverách spotrebiča. Súčasťou kompresorovej chladničky môže byť nízkoteplotný uzavretý priestor, v ktorom teplota dosahuje mínus 18 stupňov. Je tu možné prechovávať menšie množstvo mrazených výrobkov. Horná plocha chladničky môže byť prispôsobená k použitiu ako pracovná doska.

Tipy a triky

Okrem dizajnovej chladničky svoju úlohu v kuchyni plnia aj elegantné vázy, ktoré nájdete v našej ponuke. Taktiež si interiér spríjemníte ďalšími doplnkami ako deliace steny, hodiny, stojany na časopisy, odpadkové koše. Taktiež v našej ponuke nájdete elegantné jedálenské stoličky.

Kombinovaná chladnička je univerzálny spotrebič obsahujúci chladiaci a mraziaci box. Existujú dva druhy. Prvý je vybavený jedným chladiacim agregátom, ktorý obsluhuje súčasne chladničku i mrazničku. Obe komory uzatvárajú samostatné dvere. Druhý typ predstavuje dvojkompresová kombinovaná chladnička, ktorá dovoľuje nastaviť prevezené parametre chladničky i mrazničky nezávisle na sebe. Ovládanie kombinovanej chladničky je spravidla umiestnené v spotrebiči. Takto je možné nastaviť teplotu vnútri chladiacej komory bez nutnosti otváranie dverí.

Americká chladnička je dvojdverová kombinovaná chladnička s  mrazničkou. Beznámrazový systém je už dnes bežný v produkcii väčšiny kvalitných výrobcov bielej techniky, ale americká chladnička je najviac bezprostredne napojená na vodu, a tak má vždy po ruke zásobu chladenej vody, ľadovú triešť alebo kocky ľadu.