Rady a typy o kuchyniach na základe 30 ročných skúseností

Prečo sa baviť o kuchyniach ? Užitočné rady a typy je niekedy ťažké získať, preto sme sa rozhodli pre nasledovný článok. Moderná kuchyňa nie je len zostavou skriniek, sporáku a drezu, ale predovšetkým miestom, ktoré vám bude vyhovovať a rešpektovať vaše kuchynské návyky. Kuchyňu na mieru – obvyklý pojem, s ktorým sa bežne stretávate, ale pre zariadenie novej kuchyne tak málo uplatňujete. Zákazníkom odporúčame dizajnové a luxusné kuchyne na mieru.

Na mieru neznamená len na mieru priestoru, ako sa mnohí mylne domnievajú. Aby skrinky pasovali do vami vyhradeného priestoru, to je v dnešnej dobe samozrejmosťou. Výrobcovia skriniek ponúkajú množstvo rozmerov a typov, aby sme využili aj podkrovie. Na mieru by však malo znamenať predovšetkým podľa vás! Podľa toho, koľko a ako varíte, či máte pomocníka, podľa vašej výšky, podľa množstva riadu. Kuchyňu, akú si zariadili vaši susedia, nemusí byť vhodná pre vás. Nerobte jednu z  najväčších chýb a neopakujte rovnaké prehrešky, ktoré máte vo vašej pôvodnej kuchyni.

Prečo sa baviť o kuchyniach

Variť sa dá síce v akejkoľvek kuchyni, ale prečo si varenie nespríjemniť? V panelákových kuchyniach stál veľmi často sporák v rohu, potom drez a nasledovala pracovná plocha. Podľa ergonomických poznatkov je to všetko zle. Nebuďte leniví a prerobte návody podľa rád skúseného architekta. Nebojte sa, že si nezvyknete na nové usporiadanie. Na lepšie sa zvyká veľmi rýchlo. Keď vám odborník poradí nejakú zmenu, nebráňte sa jej slovami:  takto to máme a funguje to…

Verte, že potom to bude fungovať ešte lepšie. Ešte pred tým, než začnete s plánovaním stavby alebo rekonštrukcie, prejdite si typy a trendy kuchyní a nájdite si svoj vlastný štýl. Pýtate sa, prečo sa baviť o kuchyniach, keď len v rámci projektu rozvažujete dispozičné riešenie budúceho bývania? V tejto fáze je možné ešte upravovať priečky, riešiť technické prevedenie smetí a iných sietí.

Dodatočné úpravy v neskorších fázach stavby navyšujú rozpočet a spomaľujú harmonogram práce. Mnohokrát sa stretávame so zákazníkmi, ktorí ľutujú, že ich dom neumožňuje vybudovanie ich kuchyne snov – v malom priestore nie je možné umiestniť bar alebo ostrovček, okno vadí v použití rohového varenia, výška parapety kolduje s batériou a pod. Rozhodne nebude prehnané, pokiaľ si už v prvotnej fáze plánovania necháte vyhotoviť návrh kuchyne a potom ho prediskutujete s projektantom. V prípade montovaných stavieb je rozvedenie sietí dokonca nutné riešiť vopred a zaniesť všetko do projektovej dokumentácie.

Kuchyňa ako súčasť obytného interiéru by mala určite korešpondovať s vybavením bytu alebo domu. Zvlášť by to malo platiť pri kuchyniach prepojených s obytným priestorom a jedálňou, ktorej dominantu dizajnový jedálenský stôl ponúkame aj v našom eshope iKuchyne. Mali by ste voliť podobné odtiene farieb a predovšetkým nekombinovať moderné s klasickým. Existujú však výnimky, keď  je v minimalistickom interiéri použiť starožitný prvok – také experimenty však radšej konzultujte s architektom, ktorý má pre také kombinácie cítenie a prax. Sami sa radšej zdržte tohto štýlu.

Prečo sa baviť o kuchyniach ? Užitočné rady a typy vám prinášame na základe našich viac ako 30 ročných skúseností. Novú kuchyňu si môžete zakúpiť v obchodnom dome s nábytkom, u remeselníka alebo v špeciálnom štúdiu. V kuchyni sú taktiež dôležité dekorácie, ktoré spríjemnia váš interiér. Všade sa zoznámite s iným prístupom a je na vás, ktorý vám vyhovuje. V obchodnom dome nečakajte osobný prístup a rady. Spravidla si musíte kuchyňu vybrať sami podľa svojej intuície a znalostí, pretože personál nie je príliš školený. Podľa katalógu si potom vyberiete samostatné komponenty – jednotlivé skrinky, pracovnú dosku, úchytky. Mnohokrát si naviac musíte kuchyňu tiež sami montovať alebo si externe objednať remeselníka. Niektorým zákazníkom ale vyhovuje anonymita, a keď si vyberiete kuchyňu zo skladu, tiež krátky termín dodania.

Ak držíte v ruke viac ponúk na dodávku kuchynskej zostavy a rozhodujete sa, kde zákazku zadať, porovnávajte porovnateľné. Rozhodujúca nie je len cena, ako si možno myslíte. V prvej rade porovnávajte kvalitu prevedenia korpusu, povrchovú úpravu dvierok, kovanie a pracovnú dosku. V neposlednej rade posudzujte ponúkaný servis. Tak, ako vám dokáže skúsený architekt poradiť, dá sa predpokladať, že si poradí aj s prípadnými problémami s dodávkou. Tam, kde vám neporadí a nevie si rady už od začiatku a ich prístup vám príde amatérsky, nečakajte zázraky a premeny po objednávke. Neberte najlacnejšiu ponuku, hľadajte v nej aj nezapočítané komponenty. Overte si, či je cena konečná, alebo či sa k nej niečo pripočíta.