Pred výberom kuchyne sa treba zamyslieť nad viacerými aspektami. S plánovaním kuchyne sa odporúča začať už pred samostatným návrhom rodinného domu alebo bytu. Aj v prípade renovácie je potrebné dobre sa zamyslieť, čo vám v starej kuchyni prekážalo alebo chýbalo. V prvom rade treba zvážiť priestorové možnosti, veľkosť a dispozičné riešenie kuchyne. Pri výbere zariaďovacích prvkov určite zohľadnite, ako často a v akých množstvách varíte. Rovnako aj koľko miesta budete potrebovať na uskladnenie riadu, kuchynského náčinia a samozrejme potravín.

Iný priestor bude na ich uskladnenie potrebovať dvojčlenná domácnosť a iný rodina s troma dospievajúcimi deťmi. Podstatné je stolovanie a aj to, koľko času budete v kuchyni tráviť. Prípadne, či bude slúžiť aj na stretnutie s rodinou a priateľmi. Jednou z otázok pri riešení kuchyne je, či si zostavíte sektorovú kuchyňu alebo si ju necháte vyrobiť na mieru.

Obe riešenia majú svoje pre aj proti. Výhodou kuchyne na mieru od stolára je, že sa dokáže plne prispôsobiť nielen vašim potrebám, ale aj štýlu, ktorý sa vám páči a ktorý očakávate. Skúsený stolár ju plne prispôsobí rozmerom miestnosti, no s tým v súčasnosti dokážu komfortne poradiť aj mnohé značky. Výhodou však je, že vaša kuchyňa bude originálom. Pred výberom kuchyne treba ale počítať s tým, že jej cena bude o niečo vyššia a môže sa z rôznych dôvodov navýšiť, prípadne, že termín dodania sa jednoducho nedodrží.

pred výberom kuchyne

Čo spraviť pred výberom kuchyne?

Nábytok z obchodu nie vždy sadne, ale pozitívom je pomerne jednoduchá montáž a v neposlednom rade plánovanie, pri ktorom v kuchynskom štúdiu neraz odhalia také priestorové možnosti, o ktorých ste ani len nechyrovali. Investíciu do novej kuchyne nerobíte každý rok. Budete v nej tráviť veľa času, preto sa dôkladne zamyslite nad štýlom, v ktorom by sa mala niesť. Ponuka je dnes naozaj bohatá a vyberú si aj tí najnáročnejší. Popri funkčnosti je dôležitý aj jej vizuál.

Tradičná kuchyňa s vidieckymi prvkami, minimalistická biela so skrytými spotrebičmi alebo zostava so skrinkami a policami vo výrazných farbách? Ak nemáte vopred jasnú predstavu, skúste zájsť do kuchynských štúdii a spravte si prieskum trhu, vypýtajte si katalógy alebo skúste pohľadať na internete.

V ponuke určite nájdete aj typ, ktorý sa vám zapáči a od ktorého sa potom môže odvíjať aj tá vaša. Opatrní buďte v prípade, že kuchyňa bude súčasťou otvorenej dennej časti alebo v byte či dome s jednotným ladením. Tu by sa mala kuchyňa niesť v rovnakom alebo aspoň podobnom duchu, aby na vás priestor ako celok pôsobil jednotne a najmä príjemne. Jasným trendom posledných rokov sú otvorené denné časti domov a bytov, kde sa kuchyňa spája s obývačkou prípadne s jedálňou a pracovným kútom.

Priestor sa tak javí väčší, vďaka zjednocujúcim prvkom pôsobí harmonicky  a celistvo a umožňuje členom domácnosti tráviť vzácny voľný čas. Ide však o riešenie, ktoré nemusí vyhovovať každému. Mnohí majú stále radšej čisto pracovné kuchyne a často je to aj najvhodnejšia varianta.

Ako dispozične riešiť kuchyňu?

Pred výberom kuchyne treba myslieť ako ju dispozične riešiť. Aj v malých bytoch však môžeme prepojením kuchyne s obývačkou získať relatívne veľkú plochu. Občas však treba siahnuť po kompromisoch, akým sú napríklad barové stoličky. Ak chcete tráviť čas s rodinou aj pri príprave jedla, riešenie ponúka aj samostatná kuchyňa – kým vy varíte večeru, deti si môžu za jedálenským stolom písať úlohy. Výber spotrebičov je mimoriadne dôležitý, preto si dobre premyslite, aké druhy potrebujete a aká forma je pre vás najžiaducejšia. Popularite sa aktuálne tešia hlavne tie vstavané, no nič nepokazíte ani výberom voľne stojacich.

Vstavané spotrebiče dodajú kuchyni jednotný charakter – ideálne sú napríklad v priamej kuchynskej linke s lesklým povrchom dvierok. Voľne stojaci spotrebič sa zase môže stať šperkom miestnosti – príkladom je kombinovaná retro chladnička, ktorú si môžete vybrať aj v netradičnej farbe, čím viac podčiarknete jej charakter. Cena zohráva pri zariaďovaní kuchyne často rozhodujúcu úlohu – počítať treba nielen so sumou za samotnú nábytkovú zostavu, ale aj vnútorné vybavenie a v neposlednom rade za spotrebiče. Ak sa do nej neplánujete púšťať svojpomocne, musíte myslieť aj na prípadné elektroinštalácie a montáž. Aj v otázke peňazí je potrebné určiť si preferencie a v prípade obmedzeného rozpočtu sa rozhodnúť, do čoho chcete investovať a kde sa, naopak, dokážete uskromniť. Postupujte však s rozvahou.