Rúry patria medzi ďalšie samostatné varné spotrebiče. Opäť si budeme musieť rozmyslieť, akú rúru najviac využijeme – ako často pečieme, pre koľko osôb, alebo či nám bude stačiť  len mikrovlnná rúra.

Vstavaná rúra na pečenie

Vstavané rúry môžeme začleniť do kuchynskej linky rôznym spôsobom. Výhodou je, že si rúru  umiestnime na také miesto a do takej výšky, kde nám to najviac vyhovuje. Nevýhodou vstavaných rúr môže byť pre niekoho vyššia cena. V základe môžeme rúry rozdeliť na plynové a elektrické.

Plynové rúry

Plynovú rúru si zadováži málokto, pretože pečie jedlo zospodu, práve preto dosiahnuť šťavnaté a chrumkavé pokrmy nie je jednoduché. Nevýhodou je obmedzená možnosť regulácie teploty. Plynovú rúru musíme väčšinou predohriať, preto sa hodí na pečenie niekoľkých dávok pre seba. 

Elektrické rúry

Elektrické rúry môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Sú to rúry teplovzdušné, parné a iné poskytujú len funkciu horúci vzduch. Lacnejšie elektrické majú vo svojej výbave väčšinou len horný a dolný ohrev, niektoré aj gril. S cenou samozrejme rastie aj počet funkcií u jednotlivých rúr. Grilovciu ihlu môžeme nahradiť  turbogrilom či infragrilom, ktorý využijeme pri pečení objemných celkov mäsa, ako sú kačky, kurčatá, husi. Kto je milovníkom steakov, rád uvíta maloplošné, či veľkoplošné grily.

Povedzme si o rúrach niečo viac

Vstavané rúry

Vyspelejšie typy rúr môžu mať vo svojej výbave časovú predvoľbu a elektronický displej. U typov rúr s automatickými programami si môžeme prednastaviť recepty, ktoré máme v obľube. potom už záleží len na nás, či navolíme pokyny pre celé kura, kúsky kuraťa, atď. Kto nerád manipuluje s horúcimi plechmi, iste uvíta zariadenie, ktoré umožňuje vysunutie celého plechu von z rúry, bez toho, aby sme museli brať plech do ruky. Týmto  zariadeniam hovoríme výsuvné pečiace vozíky alebo teleskopické vozíky a komfortné pojazdy. Existujú i rúry s funkciou rozmrazovania a sú vhodné napríklad pre užívateľov, ktorí nemajú mikrovlnnú rúru. V kuchyni sa často stretávame s teplovzdušnou rúrou.

Táto rúra pracuje na princípe nasávania vzduchu z vnútorného priestoru cez ventilátor do priestoru zadného.  Tu sa vzduch ohrieva a je po zadnej stene vypustený nazad do daného priestoru. Teplovzdušné rúry nám šetria energiu, pretože pracujú s teplotou o 20 stupňov nižšou, než klasické. Vzhľadom k tomu, že vzduch v teplovzdušnej rúre je vedený rovnomerne, môžeme  v nej piecť v troch vrstvách naraz. Pritom potraviny nemusia byť rovnakého druhu, lebo pri pečení na seba nenaviažu cudzie vône. To však môže nastať, keď rúru vypneme, a tým prerušíme cirkuláciu vzduchu.

Tí, ktorí musia dodržiavať prísne diéty, iste ocenia parné rúry. Pokrmy môžeme pripravovať  bez tuku, bez vody, soli, takže pokrmy neprichádzajú o svoje vitamíny. Táto rúra má zásobník na vodu. Pri zahriatí sa voda premení na paru, ktorá je vháňaná do časti, kde sa pečie. Rúra je doplnená aj bezpečnostným ventilom, ktorý pri otvorení dvierok zabráni prudkému vypusteniu pary.