Sklo v kuchyni, sa objavuje len v posledných rokoch, ale napriek tomu má svojich zástancov. Nie je to však lacný špás. Samozrejmé sú preto aj pokusy s lacnejšími variantami. Jedným z nich je sklo hrubé štyri milimetre, ktoré je lakované. Na prvý pohľad plní požiadavky, ale len do chvíle, kým sa neobjavia prvé nedostatky nekaleného skla. Najprv sa objavia problémy spojené s vyrezaním otvorov na zásuvky a neskôr nenapraviteľné nehody pri ťuknutí do skla a jeho prasknutí.

Ak sa týmto počiatočným nehodám vyhnete, ešte stále nemáte vyhrané. Aj po čase vás môžu zaskočiť nemilé prekvapenia. Napríklad vo forme nevzhľadných machúľ na skle, čo býva reakcia povrchu so silikónovým lepidlom. A ešte jedno varovanie. Takéto nekalené sklo v kuchyni neznáša teplotu vyššiu ako 80 stupňov. Susedstvu s varnou doskou sa preto vyhnite.

Sklo v kuchyni

Sklo v kuchyni a jeho vlastnosti

S lepšími vlastnosťami skla sa stretnete pri kalenom skle. Na zásteny sa používa v hrúbke 6mm. S farebnou škálou nie je  problém. Dodáva sa podfarbené emailom, čo je farba zapečená na skle podľa vzorkovníka. Kalené sklo sa dá vkladať aj do hliníkovej lišty. V lište môže byť integrované aj LED osvetlenie, ktoré vytvorí na prednej ploche skla pekný estetický prvok. Nenahrádza však zdroj svetla z plnohodnotného osvetlenia pracovnej dosky. iKuchyne ponúka kvalitné osvetlenie, konkrétne stolové svietidlá, závesné lampy a stojanové svetlá.

Pre tých, ktorým sa zdá jednofarebná plocha príliš fádna, máme dobrú správu: Medzi dve platne bezpečnostného skla sa dá laminovať digitlač alebo textília. Skutočne kvalitné vyhotovenie sklenených trendov predstavuje bezpečnostné sklo, na ktoré sa nanáša zo spodnej strany keramická sieťotlač a následne sa zakalí pri 650 stupňoch. Motívy, ktoré sa na skle zobrazia, sú vernou kópiou svojich predlôh, či už kameňa, dreviny, alebo fotografie. Keramická sieťotlač si zachováva sýtosť farieb po celý čas životnosti a je odolná proti UV žiareniu. Bezpečnostné sklo má v porovnaní s tvrdeným sklom lepšiu odolnosť proti teplu aj nárazom. Pri fyzickom poškodení sa sklo rozpadne na malé kúsočky.