Teakové drevo patrí medzi veľmi kvalitné stavebné materiály. Teak je tropický strom najčastejšie indonézskeho pôvodu, odkiaľ pochádza najvýznamnejšia časť produktov vyrobených z tohto druhu masívneho dreva. Tieto stromy dorastajú do veľkých výšok, až do výšky 40 metrov.

Okrem Indonézii sa teakové stromy udomácnili aj v Thajsku, Barme a v Indii. Smutnou správou je, že zalesnené plochy čoraz viac ubúdajú kvôli zvýšenému dopytu po tomto dreve. Na ich ochranu sa však stanovili prísne vývozné kvóty a licencie, ktoré vývoz teaku obmedzujú a podporujú vývoz dreva nie z lesných plôch ale z plantážnych polí.

Teakové drevo je určené na výrobu nábytku

 

Taburet Wood - teakové drevo

Nábytok z masívneho dreva sa stáva čoraz viac vyhľadávaným a medzi ním samozrejme aj teakový nábytok.

Je to hlavne vďaka svojmu prirodzenému vzhľadu a vlastnostiam, ktorými disponuje. Teakové drevo je veľmi odolné voči vonkajším vplyvom a síce voči vetru, slnku, dažďu a prekvapivo aj voči mrazu a snehu. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu úpravu ako lakovanie. Teakové drevo má medovo hnedé sfarbenie. Jeho krása ostáva pôvodná, časom farba chytá strieborno-sivý odtieň, ktorý je jedinečný. Je to pôsobením vonkajších vplyvov počasia, avšak vďaka svojej odolnosti táto zmena farby nijako neovplyvňuje vlastnosti tohto dreva. Niektorí zákazníci vyslovene nedočkavo očakávajú, kedy drevo chytí tento výnimočný odtieň. V našom eshope nájdete aj kvalitné lavice z teakového dreva. V prípade, ak nie ste milovníkom tohto odtieňu, stačí jedenkrát ročne drevo či nábytok naolejovať.

Charakteristické vlastnosti teakového dreva sú nasledovné:

  • odolnosť voči termitom a rôznym iným škodcom
  • odolnosť voči plesniam
  • vysoká pevnosť, pružnosť, tvrdosť – tým si zachováva svoj vzhľad a vlastnosti (takisto vďaka značnému obashu olejnatých živíc)
  • odolnosť voči vonkajším vplyvom počasia

Vďaka prirodzeným vlastnostiam teakového dreva je aj nábytok z neho vyrobený charakteristický týmito výhodami. Tým, že je maximálne odolný, nie je potrebná žiadna špeciálna úprava alebo starostlivosť o tento nábytok. Teakový nábytok, ktorý je bez akejkoľvek povrchovej úpravy, po čase získa striebristý nádych. V prípade ak máte záujem o konkrétny odtieň, je možné teakové drevo aj upraviť vhodným lakom alebo olejom na tvrdé drevo.