Doma teraz trávime veľa času – prečo to nevyužiť? Zdroj: Pexels.com

5 spôsobov, ako sa zamilovať do vlastného domu

Každého z nás občas prepadne letargia. Navyše sa v súčasnej pandemickej dobe ani niet čomu čudovať. Ocitli sme sa doma izolovaní a neschopní vykonávať naše obľúbené činnosti, čo mnohým spôsobuje stres a úzkosť. Byť smutný a nemotivovaný je normálne, musíme si však pamätať, že tieto pocity dokážeme ovplyvniť. Hoci sa môžeme cítiť doma ako vo väzení, začnime vnímať náš byt či dom predovšetkým ako osobný priestor. Miesto, kde si môžeme vychutnať chvíle s našimi blízkymi a kde si dokážeme vytvoriť pekné spomienky.

Doma teraz trávime veľa času – prečo to nevyužiť? Zdroj: Pexels.com
Doma teraz trávime veľa času – prečo to nevyužiť? Zdroj: Pexels.com

Keďže teraz trávime v domácnostiach množstvo času, využime ho na vytvorenie prostredia, po akom sme vždy túžili. Popustime uzdu našej vlastnej fantázii, využime naplno naše kreatívne vlohy a staňme sa na malý moment bytovými dizajnérmi – neváhajme plánovať, ale aj realizovať. Nech sa pre nás stane domov priestorom na uskutočnenie našich snov. Pripravili sme si pre vás 5 tipov ako na to.

Stavte na nové farby

Hoci sme veľkými fanúšikmi minimalistického dizajnu, ktorému dominujú hlavne neutrálne tóny, čo tak vyskúšať nábytok či doplnky z farebného spektra? Zamerajte sa na jeden – dva odtiene pastelových, prípadne žiarivo neónových farieb a vytvorte si izbu ako vystrihnutú z časopisu. Veľmi dobre kombinovateľná a vkusná je žltá, modrá či fialová. Farebný akcent osvieži v dome každú miestnosť – od kúpeľne až po obývačku.

Zelená posteľ rozžiari vašu spálňu. Zdroj: iKuchyne.sk
Zelená posteľ rozžiari vašu spálňu. Zdroj: iKuchyne.sk
Žltá štrikovaná podnožka. Zdroj: iKuchyne.sk
Žltá štrikovaná podnožka. Zdroj: iKuchyne.sk

Odvážnejší môžu staviť na nový náter v sýtom sfarbení. Izbu si dokážeme vymaľovať aj svojpomocne – takúto zmenu je však potrebné naplánovať. Na začiatku stačí spísať zoznam pomôcok, ktoré sa nám pri domácom maľovaní môžu hodiť. Neskôr je to už hračka.

Rada odborníka: V miestnosti by sa mali nachádzať maximálne tri až štyri farby, pričom jedna z nich by mala byť dominantná. Pri výbere sa preto inšpirujte časopismi alebo fotkami na internete tak, aby v konečnom výsledku všetko so všetkým ladilo.

VEDELI STE, ŽE: Tmavé farby izbu zmenšujú, preto ich voľte do väčších priestorov. Svetlé tóny zas miestnosť spoľahlivo zväčšia. Hodia sa tak do menších bytov či domov.

Použite zrkadlá

Ak chcete v interiéri priestor zväčšiť, nemusíte nevyhnutne vymaľovať. Postačí, ak izby ozdobíte zrkadlami. Na to, aby ste naplno využili ich funkciu, ich umiestnite diagonálne od vášho okna. Iba takto zaručíte, že budú odrážať prirodzené svetlo a umožníte tým aj spomínané zväčšenie miestnosti.

Štvorcové zrkadlo. Zdroj: Pexels.com
Štvorcové zrkadlo. Zdroj: Pexels.com

Na výber máte niekoľko druhov zrkadiel, pričom každý z nich je využívaný na iný účel.

Dlhý a vodorovný tvar pomáha na zvýraznenie šírky. Vysoký a zvislý tvar upozorní oko pozorovateľa na výšku miestnosti.

Štvorcové či obdĺžníkové zrkadlá zas vytvoria usporiadaný vzhľad. Zaoblený alebo zakrivený rám použite na vytvorenie akejsi jemnosti alebo aj rozmarnosti (závisí od jeho štýlu).

Zrkadlo v oválnom tvare. Zdroj: iKuchyne.sk
Zrkadlo v oválnom tvare. Zdroj: iKuchyne.sk

Dokonca sa môžete pokúsiť o nový tvar zoskupením niekoľkých menších zrkadiel. Podobne, ako je tomu v prípade s rámikmi na fotografie.

Zrkadlo tvorené z niekoľkých menších zrkadiel. Zdroj: iKuchyne.sk
Zrkadlo tvorené z niekoľkých menších zrkadiel. Zdroj: iKuchyne.sk

Pridajte zeleň či kvety

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako skrášliť domácnosť je pridať zeleň alebo kvetiny. Vyplňte prázdne priestory vo vašom dome interiérovými rastlinami či sezónnymi kyticami. Nielen, že vám izbu prevoňajú, postarajú sa v nej aj o čistejší vzduch. Ľalie a gerbery napríklad dokážu odstrániť toxíny zo vzduchu, ale aj zlepšiť spánok. Ruže sa zas postarajú o zdvihnutie nálady a  vďaka svojim aromaterapeutickým schopnostiam aj o udržanie dobrej atmosféry.

 

Kvety dokážu nielen oživiť priestor, ale aj zlepšiť náladu. Zdroj: Pexels.com
Kvety dokážu nielen oživiť priestor, ale aj zlepšiť náladu. Zdroj: Pexels.com

VEDELI STE, ŽE: Kvety vo všeobecnosti majú pozitívne psychologické účinky. Podľa jednej štúdie dokonca vedia znížiť krvný tlak, minimalizovať pocity bolesti, ako aj pomôcť pri únave a úzkosti

Využite bytové doplnky

Pri zdobení interiéru doplnkami zvážte, či nimi viete vyplniť prázdne miesto. Vyberte si také doplnky, ktoré sa vám páčia a prinášajú vám radosť. Nie je vôbec potrebné ,,zapratávať“ si dom či byt zbytočnosťami. Ak vám stará vec prekáža, jednoducho jej vyhraďte iné miesto v rámci domácnosti, poprípade ju vyhoďte či niekomu podarujte.

Pri výbere doplnkov stavte na ich rôznorodosť. Zdroj: Pexels.com
Pri výbere doplnkov stavte na ich rôznorodosť. Zdroj: Pexels.com

Nevyberajte si príliš rovnaké alebo jednotné doplnky, inak nimi získate neprirodzený vzhľad. Radšej miešajte štýly, vzory aj textúry. Snažte sa tiež nepreťažiť malé priestory veľkými predmetmi, inak bude vaša izba pôsobiť stiesnene.

Doplnky nie sú iba pastvou pre oči – predmety môžu mať aj funkčné využitie v rôznych formách, ako sú vázy, knihy a misky.

Strieborná váza. Zdroj: iKuchyne.sk
Strieborná váza. Zdroj: iKuchyne.sk

Hodiny sú praktickým doplnkom a zároveň umeleckým dielom. Existuje veľa rôznych štýlov, ktoré vyhovujú vášmu vkusu. Môžete sa rozhodnúť buď pre vidiecky štýl alebo pre hodiny s minimalistickým a elegantným tvarom.

Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak chcete priestor väčšmi zútulniť – použite textil. Od plošných kobercov až po vankúše a prikrývky – veď kto by napokon nemal rád pocit mäkkosti a jemnosti

Zamatový vankúš s pôsobivou potlačou. Zdroj: iKuchyne.sk
Zamatový vankúš s pôsobivou potlačou. Zdroj: iKuchyne.sk

Poupratujte

V tomto prípade nemáme na mysli klasické upratovanie, ktoré robíte v domácnosti pravidelne, ale hĺbkovú očistu domu. Tá by sa mala dotknúť aj miest, na ktoré bežne zabúdame. Ak sa vám zdá takáto očista časovo náročná, pomoc je jednoduchá. Rozdeľte si dom či byt na jednotlivé miestnosti, a tie postupne upratujte. K tomu si do slúchadiel pustite obľúbenú hudbu alebo podcast, aby ste mali lepšiu motiváciu.

Jarné upratovanie. Zdroj: Pexels.com
Jarné upratovanie. Zdroj: Pexels.com

Pomaly vyprázdnite každú skriňu, poličku a kút, a ich obsah rozdeľte na niekoľko častí: jednu na vyradenie, ďalšiu na darovanie a poslednú na uchovanie. Veci, ktoré darujete, vám prinesú pocit, že pomáhate iným v núdzi. Ostatné, tie z kôpky na vyradenie, zrecyklujte ako najlepšie viete.

TIP NA ZÁVER: Po takomto triedení vráťte všetko, čo vám ostalo na hromade na uchovanie tam, kde to patrí. Zároveň si vytvorte vlastný systém skladovania, ktorý využíva označené nádoby. To pomôže uľahčiť hľadanie vecí v budúcnosti.