6 tipov na industriálne doplnky pre milovníkov tohto moderného štýlu. Zdroj: Pinterest.com

6 tipov na industriálne doplnky pre milovníkov tohto moderného štýlu

Patríte k majiteľom loftového bytu zariadeného v priemyselnom štýle? Alebo nie ste natoľko odvážni, no napriek tomu by ste si chceli kúsok z neho priniesť aj do vášho príbytku? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim blogom. Nájdete v ňom tipy na zaujímavé a zároveň praktické industriálne doplnky z materiálov typických pre tento štýl. K nim sa zaraďuje napríklad prírodné drevo, kov, chróm alebo koža.

Industriálne doplnky aj do domácnosti

Odvážny a nekonvenčný industriálny štýl vznikol v snahe zmeniť na obývateľné priestory objekty, ktoré sa kedysi využívali ako fabriky. Pritom sa upúšťa od snahy zbaviť sa pôvodného priemyselného rázu – ten ostáva zachovaný.

Hoci u nás sa využíva najmä v moderných kaviarňach a kanceláriách, svojich priaznivcov postupne získava aj pri zariaďovaní domácností. Môžete ho do interiéru zapracovať aj v menšom množstve alebo sa dá kombinovať s ďalšími štýlmi. Industriálne doplnky si vďaka zaujímavému dizajnu a praktickému využitiu určite obľúbite aj vy.

Materiály typické pre industriálne doplnky sú drevo, koža, oceľ i kov. Zdroj: iKuchyne.sk
Materiály typické pre industriálne doplnky sú drevo, koža, oceľ i kov. Zdroj: iKuchyne.sk

1. Multifunkčný pomocník

Tento konferenčný stolík zaujme krásnym prevedením – masívne mangové drevo je doplnené kontrastným kovovým rámom v čiernej farbe. Práve úzke nožičky, na ktorých je postavený, mu dodávajú odľahčený vzhľad. Na dreve sa krásne vyníma intenzívne zrno, ktoré je ešte zvýraznené vďaka ručnému lakovaniu.

Určite oceníte aj veľmi praktickú funkciu tohto stolíka: vrchná doska sa dá vďaka kvalitnému mechanizmu vyklopiť, čím získate vyvýšenú plochu napríklad pre prácu s notebookom alebo stolovanie.

Nasťahujte priemyselný vzhľad do vašej obývačky vďaka stolíku Factory. Zdroj: iKuchyne.sk
Nasťahujte priemyselný vzhľad do vašej obývačky vďaka stolíku Factory. Zdroj: iKuchyne.sk

Pod touto doskou sa nachádza veľkorysý úložný priestor, ktorý po zatvorení vrchnej dosky ostane očiam ukrytý. Ďalší priestor na odkladanie nájdete v spodnej časti stolíka, kde sa nachádza veľká polička.

2. V hlavnej úlohe žiarovka

Industriálny štýl je v mnohých smerom úplným opakom toho, na čo sme bežne zvyknutí. Tak ako sa pri lampách väčšinou snažíme elegantne zakryť káble a žiarovku prekryť tienidlom, tu je žiadané všetko priznať a nechať viditeľné.

Lampa pozostávajúca z kúska betónu, žiarovky a červeného kábla zaujme svojou jednoduchosťou a kombináciou surových materiálov a komponentov. Do moderne ladených interiérov prinesie nielen punc nevšednosti, ale aj kvalitné osvetlenie. Umiestnite ju na písací stôl, na konferenčný stolík v blízkosti pohovky alebo na komodu v spálni.

Betón je ďalším zaujímavým materiálom charakteristickým pre industriálne doplnky. Zdroj: iKuchyne.sk
Betón je ďalším zaujímavým materiálom charakteristickým pre industriálne doplnky. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Pri lampe s priznanou žiarovkou je dôležité dbať práve na správny výber žiarovky. Vyberajte ju nielen podľa typu závitu uvedeného pri špecifikácii lampy. Z ponuky sa zamerajte na dekoračné LED alebo halogénové žiarovky, pričom dbajte na ich tvar, ktorý by mal korešpondovať s modelom lampy. Na trhu nájdete množstvo dekoračných modelov v zaujímavých dizajnoch. Veru, aj z takej bežnej veci, ako je žiarovka, môže vzniknúť ozvláštňujúci prvok.

3. Aj regál patrí medzi industriálne doplnky

Čierny kovový stojan na víno sa hodí nielen k industriálnemu, ale aj k akémukoľvek inému štýlu. Je nadčasový a minimalistický, takže nebude pôsobiť rušivo v žiadnej miestnosti interiéru. Premyslený dizajn nezaberie veľa miesta, napriek tomu naplno využíva priestor pre umiestnenie fliaš.

Vďaka 4 kovovým nohám a možnosti priskrutkovania na stenu je tento stojan naozaj bezpečný a pevný.  Umiestniť do neho môžete až 54 fliaš vína či sektu. Vaša zbierka bude vďaka regálu Storage uložená štýlovo a prehľadne, ako sa na kvalitné vínka patrí.

Doprajte si výnimočný pocit z vášho interiéru vďaka regálu Storage. Zdroj: iKuchyne.sk
Doprajte si výnimočný pocit z vášho interiéru vďaka regálu Storage. Zdroj: iKuchyne.sk

4. A čo tak kategória ,,industriálne doplnky pre odvážnych”?

Trúfnete si na túto dekoráciu z kategórie pre odvážnych? Odliatok býčej hlavy v striebornej farbe zároveň plní funkciu nástenného vešiaka na bicykel. Upevnite ho na stenu a nechajte vyniknúť len tak samotný, alebo naň zaveste retro bicykel. Vynikne na priznanej tehlovej stene v loftovom byte, ale taktiež v kombinácii s neutrálnymi tmavšími farbami.

Vyskúšajte zaexperimentovať a uvidíte, že výsledok vás milo prekvapí. Tento strieborný vešiak sa pekne dopĺňa napríklad s matnými materiálmi a farbami ako hnedá, sivá alebo čierna.

Priemyselný vzhľad interiéru podčiarkne aj dvojica materiálov oceľ a hliník. Zdroj: iKuchyne.sk
Priemyselný vzhľad interiéru podčiarkne aj dvojica materiálov oceľ a hliník. Zdroj: iKuchyne.sk

5. Sedací vak alebo taburetka?

Kúsok, ktorý zaujme mladých hipsterov, vyznávačov jednoduchej elegancie aj milovníkov prírodných materiálov. Tento sedací vak v tvare kocky môžete používať nielen na sedenie, ale aj na odkladanie vecí. Splní tiež funkciu taburetky na vykladanie nôh, zatiaľ čo si budete čítať obľúbený časopis.

Povrch je vyrobený z lesklej hnedej kože a boky sú doplnené z plátna. To dáva sedaciemu vaku naturálnejší a menej noblesný vzhľad. Skvele doplní pracovňu, obývačku aj študentskú izbu. Kam by ste ho umiestnili vo vašom dome alebo byte?

Sedací vak je super praktický kúsok, ktorý využijete v obývačke, spálni aj študentskej izbe a jednoducho s ním môžete kombinovať iné industriálne doplnky. Zdroj: iKuchyne.sk
Sedací vak je super praktický kúsok, ktorý využijete v obývačke, spálni aj študentskej izbe a jednoducho s ním môžete kombinovať iné industriálne doplnky. Zdroj: iKuchyne.sk

6. Industriálne doplnky v spojení teaku a chrómu

Unikátny drevený stolík zo série nábytku Barracuda zahviezdi kdekoľvek ho postavíte. Môže slúžiť ako toaletný stolík, ale taktiež môže nahradiť poličku a poskytnúť priestor pre vaše rastliny a dekorácie. Alebo ho využite ako príručný stolík či nevšedný barový pult.

Povrchovú dosku tvorí recyklované teakové drevo, ktoré sa získava z tropickej dreviny Tectona grandis. Opracované bolo s cieľom v čo najväčšej miere zachovať pôvodnú štruktúru a kresbu dreva. Podnož vyrobená zo strieborného lesklého kovu dodáva stolíku punc elegancie a súčasnosti a zároveň zaujímavo kontrastuje s prírodným drevom.

Stolík Barracuda zaujme vďaka spojeniu dvoch výrazných materiálov. Zdroj: iKuchyne.sk
Stolík Barracuda zaujme vďaka spojeniu dvoch výrazných materiálov. Zdroj: iKuchyne.sk

TIP NA ZÁVER: Na zjemnenie vzhľadu, ktorý môže pôsobiť drsne a surovo, sa dá použiť niekoľko prvkov. Prírodné materiály, najmä drevo, pravé a umelé kožušiny, textílie s geometrickými tvarmi a rastliny v ozdobných kvetináčoch sú v tomto prípade trefou do čierneho. Dokážu zútulniť priemyselný priestor bez toho, aby potlačili jeho svojráznosť.

Páči sa vám tento nevšedný štýl? Pôsobí na vás dizajnovo a moderne, alebo skôr chladne a nevľúdne? Tak či onak, musíte uznať, že zaujímavo zariadený loftový byt má niečo do seba a dá sa predpokladať, že priemyselný štýl bude čoraz viac populárny. Vďaka svojmu silnému a špecifickému charakteru ale určite nie je vhodný ako štýl bývania pre každého.

Ak chcete načerpať ešte viac inšpirácie, pozrite si dizajnové industriálne doplnky a nábytok v ponuke nášho e-shopu.