ustlana postel

Jesenné inšpirácie pre váš domov

Dlhé horúce letné dni sú už definitívne minulosťou, o slovo sa prihlásila jeseň – slnečných lúčov ubúda, dni sa nezadržateľne  skracujú, noci sú chladné a počasiu zväčša dominuje dážď. Predposledné ročné obdobie roka je však zároveň aj časom plným farieb, kedy príroda naplno oslňuje naše zmysly a my máme tendenciu cítiť závan nostalgie. Nech už je náš vzťah k jeseni akýkoľvek, treba uznať, že má svoje osobité čaro. Využite preto tieto dni na skrášlenie a zútulnenie si svojho domova. Pozrite sa na naše jesenné inšpirácie!

jesenné dokorácie v obývačke
Jeseň je nepochybne jedným z najočarujúcejších ročných období. (Zdroj: Pinterest)

Tie správne farebné akcenty

Napriek tomu, že typickými jesennými farbami sú odtiene oranžovej, žltej i hnedej, nemusíte sa držať len tejto typickej farebnej schémy. Počas sychravých večerov vám pocit tepla a útulnosti dodá aj kombinácia zemitých tónov a sýtych farieb ako sú napríklad purpurová, bordová, tmavočervená, smaragdovozelená, či tmavofialová. Navyše, pri dekorovaní vášho príbytku sa môžete inšpirovať aj farbou jesene roka 2019, ktorou je karamelová.

obývačka v jesenných farbách - inspiracia
Jeseň ponúka širokú paletu farieb a ich kombinácií. (Zdroj: Pinterest)

Čas ako stvorený pre „babušenie sa“

Zatiaľ čo sa v letných mesiacoch snažíme svoj domov vybaviť čo najľahšími materiálmi, jeseň je ako stvorená pre hrubšie textúry. Pletené prikrývky v teplých farebných odtieňoch nielen zahrejú, ale dokážu veľmi efektívne poslúžiť aj ako dekoratívny prvok. Báť sa nemusíte ani materiálov ako zamat, kožušina či mohér. Dovoliť si môžete aj vrstvenie farieb a vzorov

deky v jesenných farbách
Vyskúšajte aj vy vo svojej domácnosti vrstvenie farieb, vzorov i materiálov. (Zdroj: Pinterest)

Ďalším účinným tipom na to, ako spraviť z vášho príbytku útulné útočisko, je preoblečenie vankúšov a posteľných obliečok do tónov jesene. Namiesto syntetických materiálov však siahnite radšej po tých prírodných akými sú ľan alebo bavlna. 

ustlana postel
Jesennú atmosféru dokáže do spálne priniesť jednoduchý no efektívny tip – výmena posteľnej bielizne do tónov jesene. (zdroj: Pinterest)

Rozsvieťte to

Keďže záverom roka sú dni stále kratšie a denného svetla ubúda, na mieste je bezpochyby myslieť aj na správne osvetlenie vášho interiéru. Sviečky, lampy, či iné druhy svietidiel dokážu vytvoriť nielen príjemnú atmosféru pri čítaní obľúbenej knihy, ale sú aj výborným dizajnovým prvkom. V prípade vonných sviečok sú pre jesenné večery ako stvorené tie s arómou škorice a jablka.

Vysoká stojanová lampa v ružovozlatej farbe jesenné inšpirácie
Vysoká stojanová lampa v ružovozlatej farbe krásne zjemní a zútulní každú obývaciu izbu. (zdroj: ikuchyne.sk)

Dotyk prírody

Pravdepodobne budete súhlasiť s tým, že práve jeseň je obdobím, kedy si prírodu všímame azda o niečo viac než inokedy. Niet sa čomu čudovať – listy stromov hýria farbami, ktoré prirodzene pútajú našu pozornosť. Je preto skvelým nápadom doniesť kúsok z nej aj k vám domov. Či už to bude veniec zavesený na vchodových dverách, ikebana položená na jedálenskom stole alebo malé aranžmány na konferenčnom stolíku v obývačke. 

jesenné ozdobné vence na dverách
Nápadov na jesenné vence je mnoho. Vašej fantázii sa medze nekladú. (Zdroj: Pinterest)

Možností je mnoho, stačí si len vybrať tie, ktoré najviac vyhovujú vášmu štýlu. Ak máte chuť byť kreatívny, dokážete si jesenné dekorácie vytvoriť aj sami. Zakomponovať do nich môžete napríklad gaštany, tekvice, šišky, listy stromov, suché kvety, šípky, či iné dary jesennej prírody.

oranzove jesenné tekvice pouzite ako svietniky
Zdroj: Pinterest

A aké sú vaše jesenné inšpirácie? Podeľte sa s nami o ne 🙂