Sklenený nábytok, ktorý skrášli váš domov. Zdroj: Pixabay.com

Sklenený nábytok, ktorý skrášli váš domov

Sklo je výnimočným materiálom, ktorý sa v poslednej dobe čoraz viac dostáva do popredia. Vo svojich návrhoch ho využívajú aj najznámejší interiéroví dizajnéri a architekti.

Ak chcete vašej domácnosti vnuknúť unikátnu atmosféru a štýlový nádych, sklenený nábytok rozhodne stojí za zváženie. V nasledujúcich riadkoch sa vás pokúsime inšpirovať, ako ho môžete originálne zakomponovať aj do vášho bývania.

Sklenený nábytok nie je žiaden postrach

Sklenené komponenty nábytku prinášajú množstvo benefitov nielen po stránke dizajnu, ale aj praktickosti. Napríklad, sklo sa veľmi ľahko čistí. Na rozdiel od dreva nemá tendenciu absorbovať špinu, ktorá sa dá následne len veľmi ťažko odstrániť. Stačí použiť obyčajný čistiaci prípravok, pretrieť sklenený povrch handrou a hneď bude vyzerať ako nový.

Sklenený nábytok nie je náročný na údržbu. Zdroj: iKuchyne.sk
Sklenený nábytok nie je náročný na údržbu. Zdroj: iKuchyne.sk

Okrem toho, sklo dodá interiéru vašej domácnosti vzdušnosť. Tým, že je priehľadné, dokáže ľahko maskovať veľkosť daného kusu nábytku. Máte tak pocit, že miestnosť je opticky väčšia a zároveň svetlejšia. To je pri moderne ladených interiéroch žiadaná vlastnosť.

Obavy nemusíte mať ani o jeho odolnosť. Áno, sklenený nábytok je krehkejší ako ten drevený, no na jeho výrobu sa používajú špeciálne druhy skla, ktoré sú odolné voči rozbitiu. Ak sa k nemu nebudete správať vyslovene agresívne, vydrží vám prakticky naveky bez akejkoľvek straty pôvodných vlastností.

Štýlový sklenený nábytok – stoly a stolíky

Sklo je mimoriadne obľúbené najmä na výrobu stolov, predovšetkým konferenčných stolíkov do obývačky. Tie sa väčšinou vyrábajú len z jedného tvarovaného kusu skla, vďaka čomu vyzerajú mimoriadne štýlovo, pôsobia opticky ľahkým dojmom a skvele zapadnú do moderne ladenej obývačky. Kombinované môžu byť aj s lesklým kovovým rámom, ktorý umocní ich prémiový nádych.

Štýlový sklenený nábytok priamo do vašej obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk
Štýlový sklenený nábytok priamo do vašej obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Sklenené jedálenské stoly

Často využívaným riešením je v tomto prípade drevená alebo kovová konštrukcia samotného stola, pričom iba jeho doska je sklenená. Hoci sklo až tak výrazne nevynikne, prináša najmä praktickú výhodu. Sklenený jedálenský stôl totižto dokážete veľmi jednoducho umývať, vďaka čomu môže byť vždy dokonale čistý.

Sklenený nábytok vo vzhľade moderného baroka. Zdroj: iKuchyne.sk
Sklenený nábytok vo vzhľade moderného baroka. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Keďže sklenené stoly sa ľahko umývajú a nepoškodia sa pôsobením horúcich tanierov, nemusíte používať žiadne podnosy ani prestieradlá. Moderný uhladený dizajn jedálne tak nebude ničím rušený.

Dizajnové sklenené lampy

Aj v prípade lámp zohráva sklo nielen dizajnový, ale i funkčný význam. Napríklad, ak je tienidlo stolovej lampy vyrobené z kovu, veľmi rýchlo sa prehreje od žiarovky a môže vás popáliť.

Keďže sklo neakumuluje žiadne teplo, s lampou viete manipulovať aj po niekoľkých hodinách svietenia bez toho, aby ste riskovali pľuzgiere. Stolové a stojace lampy zvyknú byť osadené najmä matným alebo farbeným sklom rôznych tvarov, ktoré slúži ako tienidlo.

Nádherná lampa Luna v kombinácii chrómu a skla. Zdroj: iKuchyne.sk
Nádherná lampa Luna v kombinácii chrómu a skla. Zdroj: iKuchyne.sk

Veľkolepé sklenené lustre

Veľké ligotavé lustre sú obľúbené najmä v honosne zariadených obývačkách. Krištáľové sklo spôsobuje, že lampa sa nádherne leskne. Vďaka unikátnemu tvaru a dizajnu sa tak môže stať neprehliadnuteľnou nielen v noci, ale aj cez deň.

Nenápadná sklenené poličky

V súvislosti so skleneným nábytkom nám nedá nespomenúť ani paradoxne drevené poličky uchytené na stene, ktoré bývajú jednoducho neprehliadnuteľné. Neraz sa tak stane, že pôsobia rušivo, prípadne odpútavajú pozornosť od iného nábytku.

Avšak, ich sklenená alternatíva vás tohto problému zbaví. Polička vyrobená z tenkého kusu skla pôsobí uhladeným dojmom a na stene si ju takmer nevšimnete. Akékoľvek dekorácie, ktoré na nej budú vystavené, tak dokonale vyniknú.

Sklenený nábytok vizuálne nezaťaží žiadnu miestnosť. Zdroj: iKuchyne.sk
Sklenený nábytok vizuálne nezaťaží žiadnu miestnosť. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Sklenenú poličku môžete umiestniť napríklad nad televízor a vystaviť na ňu malé rodinné fotky, vzácne vázy, prípadne iné menšie dekorácie. Alebo si ju namontujte nad kuchynskú linku a vytvorte na nej originálnu výstavu malých kvetináčov s bylinkami.

TIP NA ZÁVER: V neposlednom rade, sklo môžete do vašej domácnosti vniesť aj formou rôznych dekorácií. Zohnať viete napríklad sklenené hodiny, vázy alebo obrazy. Stačí sa pohrať s ich kompozíciou a vášmu bývaniu ľahko dodáte moderný šmrnc.