Stoličky vs. lavice: Ktorá možnosť je pre váš domov vhodnejšia? Zdroj: Pinterest.com

Stoličky vs. lavice: Ktorá možnosť je pre váš domov vhodnejšia?

Neviete sa rozhodnúť či stoličky alebo lavice? Každý byt či dom má  svoje jedinečnosti, ktoré majú vplyv na výber sedenia. Pripravili sme si pre vás článok, v ktorom vám priblížime niekoľko vecí, na ktoré je vhodné prihliadať pri rozhodovaní medzi stoličkami, lavicami alebo ich kombináciou.

Jedálenský kút patrí k najdôležitejším častiam každého domova. Pri rozhodovaní či si k jedálenskému stolu zadovážiť klasické stoličky alebo lavice je dobré zamerať sa na tvar a veľkosť miestnosti. Zvážte, ktorá z možností sedenia v jedálni zohľadní jeden z najdôležitejších aspektov, ktorým je pohodlie. Kľúčom k tomu je rozhodnúť sa, na čo budete väčšinu času využívať svoju jedáleň. Zvyknete mávať pravidelne hostí?

Oceňujú vaši priatelia a rodinní príslušníci osobný priestor alebo im nevadí, ak sú v tesnej blízkosti? Zatiaľ čo jedálenské lavice spĺňajú tento pocit, tak jedinci uprednostňujúci osobný priestor preferujú pohodlie tradičnej jedálenskej stoličky.

Rada odborníka: Skontrolujte, koľko miesta máte v jedálni nazvyš. Menšie plochy uprednostňujú lavice kvôli absencii operadla a lakťovej opierky, čo znamená, že ich môžete ľahko zasunúť priamo pod stôl.

Zariaďte si doma jedálenský kút, ktorý vám bude každý závidieť. Zdroj: iKuchyne.sk
Zariaďte si doma jedálenský kút, ktorý vám bude každý závidieť. Zdroj: iKuchyne.sk

Pohodlná posteľ ako základ

Ako sme už spomenuli vyššie, tak práve pocit pohodlia je pri voľbe sedenia kľúčový. Jedálenské stoličky sa takmer vždy dodávajú s operadlom, no jedálenské lavice sa zvyčajne dodávajú bez neho. Opierka chrbta vám poskytuje napríklad možnosť oprieť sa po dobrom jedle.

Na základe tohto aspektu môže väčšina ľudí uprednostniť tradičné jedálenské stoličky kvôli ich pohodliu. Ruky a operadlo stoličky uľahčujú dlhodobé sedenie. Ak máte vy alebo vaši blízki konkrétne fyzické potreby, tento typ podpory môže byť nevyhnutný.

Máte radi moderný štýl? Túto vkusnú béžovoružovú jedálenskú stoličku so zamatovým poťahom si zamilujete. Zdroj: iKuchyne.sk
Máte radi moderný štýl? Túto vkusnú béžovoružovú jedálenskú stoličku so zamatovým poťahom si zamilujete. Zdroj: iKuchyne.sk

Nočný stolík

Nočný stolík s niekoľkými náležitosťami vám môže pomôcť, aby sa váš hosť cítil ako doma. Každý má rád, keď má blízko seba pohár vody či knihu a tak nezabudnite ani na vhodný nočný stolík. V našej ponuke nájdete nočné stolíky rôznych veľkostí a štýlov.

Štýl zohráva rovnako dôležitú úlohu

Klasický a neformálny alebo sofistikovaný? Jedálenské stoličky, ktoré sa dodávajú so zodpovedajúcou súpravou jedálenského stola, majú tendenciu vytvárať sofistikovanejšiu a formálnejšiu atmosféru. Jedálenské lavice so zodpovedajúcim jedálenským stolom sú naopak modernejšie a ležérnejšie. Ak kupujete sedenie samostatne, vezmite do úvahy existujúci štýl stola. Niektoré štýly a tvary nemusia dopĺňať stôl, ktorý už vlastníte, dodáte tak miestnosti šmrnc a svieži nádych.

Zmes materiálov tejto lavice podčiarkuje jej priemyselný dizajn. Súhlasíte? Zdroj: iKuchyne.sk
Zmes materiálov tejto lavice podčiarkuje jej priemyselný dizajn. Súhlasíte? Zdroj: iKuchyne.sk

Obe možnosti ponúkajú všestrannosť

Jedálenské stoličky vám dávajú flexibilitu premiestňovania, kamkoľvek chcete, zatiaľ čo jedálenská lavica môže byť trochu ťažkopádna pri presúvaní z miestnosti do miestnosti. Avšak lavica môže byť použitá ako dekoratívny kúsok, nízky stôl alebo možnosť sedenia na vašom balkóne. Jedálenské lavice s pridanou funkciou úložného priestoru sú skvelou voľbou v prípade, že máte veľa vecí a málo odkladacieho priestoru.

Krásna, pohodlná a komfortná stolička s kvalitným zamatovým poťahom. Zdroj: iKuchyne.sk
Krásna, pohodlná a komfortná stolička s kvalitným zamatovým poťahom. Zdroj: iKuchyne.sk

Aká dlhá by mala byť jedálenská lavica?

V prípade stoličiek ich veľkosť až tak nerozhoduje, pretože ich počet si môžete zvoliť podľa vašich potrieb a možností jedálne. Ideálna dĺžka vašej jedálenskej lavice závisí do istej miery od dĺžky vášho existujúceho jedálenského stola. Štandardná veľkosť jedálenskej lavice je 140 cm, v našej ponuke však máme lavice rôznych veľkostí. Pri výbere lavice tiež myslite na to, či chcete, aby sa vám zmestila pod stôl alebo nie.

Čo poviete na túto lavicu? Ide o ručne vyrobený a prírodný produkt. Zdroj: iKuchyne.sk
Čo poviete na túto lavicu? Ide o ručne vyrobený a prírodný produkt. Zdroj: iKuchyne.sk
Krásna lavica z masívneho dreva. Zdroj: iKuchyne.sk
Krásna lavica z masívneho dreva. Zdroj: iKuchyne.sk

Aká dlhá by mala byť jedálenská lavica?

Všetko to závisí od toho, že každý priestor je jedinečný a vyžaduje si odlišné možnosti sedenia. Aká je teda najlepšia voľba sedenia pre vašu rodinu – súprava stoličiek alebo lavice? Odpoveď je pravdepodobne oboje. Byt či dom, ktorý používa iba lavice, je ťažké si predstaviť.

Mnoho štvorcových a obdĺžnikových stolov má koniec koncov iba miesto na dve alebo štyri strany pre jedno sedadlo a veľa ľudí dáva prednosť vlastnému miestu na sedenie a určitému osobnému priestoru, ktorý môžu nazvať svojim vlastným.

Dom bez stoličiek môže pôsobiť nekompletne. Pridaním lavíc môžete získať viac možností na sedenie, najmä na balkónoch alebo verandách. Sú univerzálne a ak sa nepoužívajú, dajú sa ľahko zastrčiť niekde za skriňu. Lavice nie sú také potrebné ako stoličky, ale vkusné lavice môžu spestriť vizuálny záujem a charakter možností sedenia vašej rodiny.

Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: ikuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Keď sedíte správne, teda s dobrým držaním tela, udržiava sa vaše telo zdravé a vyzerá lepšie? Správne držanie tela totiž nie je iba príkaz od tyranov s etiketou. Prináša so sebou viacero výhod.

TIP NA ZÁVER: V našom eshope si vyberiete z oboch možností sedenia, nech už ste sa po prečítaní nášho článku rozhodli pre stoličky alebo lavice. Dodajte vášmu domovu ten správny šmrnc našimi vkúsnými a štýlovými kusmi nábytku, ktoré si zamilujete už na prvý pohľad.