Zimná výzdoba v interiéri. Stavte na textílie a kožušiny!

Doružova vyštípané líčka, námraza na oknách a ten pocit, keď sa vrátite z dlhej zimnej prechádzky do tepla domova… Užívajte si jedinečnú atmosféru zimy aj vnútri, vo svojom príbytku. V tomto článku vám poradíme, ako si ju môžete rýchlo a jednoducho vytvoriť. Tak, aby bola zimná výzdoba čarovná, útulná a hrejivá.

Mäkučké a teplé materiály v tomto období zbožňujeme najviac. Využite ich nielen na oblečení, ale aj na zimné dekorovanie vášho domova. Hebké deky, vankúše a koberčeky, ale aj kožušiny môžete teraz obsadiť do hlavnej úlohy. Poďme sa spolu pozrieť na to, akými spôsobmi ich môžete v interiéri využiť.

Kožušinový prehoz

Kožušiny dodajú interiéru eleganciu a pôsobia veľmi luxusne. Okrem toho krásne ladia s prírodným drevom, tehlou, ale aj keramikou, sklom či kovom. Kúsok kožušiny prehodenej cez stoličku v jedálni alebo pracovni alebo položenej na sedačke či kresle pôsobí veľmi štýlovo. 

Zadovážte si pokojne aj niekoľko kúskov v rovnakom prevedení a tom istom alebo podobnom odtieni, aby celok pôsobil harmonicky. Alebo kožušinu položte na zem – výborne si sadne predovšetkým s drevenou podlahou. Poslúži ako mäkučká poduška pod nohy alebo si z nej môžete vytvoriť zimné zátišie. Stačí pridať vankúše a dekorácie.

sedačka s kožušinou
Zátišie s kožušinou. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Z etickej stránky sú lepšou voľbou umelé kožušiny než tie pravé. Toho, že by neboli dostatočne pekné či príjemné na dotyk sa obávať nemusíte – práve naopak. Okrem toho, umelé kožušiny sa vyrábajú aj v rôznych zaujímavých prevedeniach, napríklad netradičných farbách.

Koberce

Úlohou kobercov je izolovať chlad od podlahy, čím udržujú v teple najmä naše nohy. Ak nemáte vo svojom príbytku celoplošné koberce, siahnite aspoň počas studených mesiacov v roku po kusových kobercoch. Využiť ich môžete v každej miestnosti. Rôzne veľkosti, materiály, farby a vzory ponúkajú nekonečné množstvo variácií. 

Nechcete, aby koberec na seba pútal pozornosť? Zvoľte skôr farebne neutrálny a bez vzorov alebo s jednoduchými vzormi bez farebných kontrastov. Po výraznom kúsku siahnite v prípade, že chcete miestnosť ozvláštniť. 

Deky 

V tomto období ich používame snáď všetci – keď nám je chladno a chceme sa zahriať, alebo keď lebedíme na gauči s obľúbenou knihou. Deka však môže mať nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. A vyzerá to božsky!

V zimnom období siahnite po dekách z materiálov ako organická bavlna a mikrovlákno alebo pletené deky napríklad z akrylu. Výborne vyzerajú aj prešívané deky a obľúbené sú rôzne zimné motívy ako snehové vločky, jelene, sovičky. Položte ich tak trochu ledabolo na sedačku alebo ich použite ako prehoz na posteľ. 

Vankúše 

Zopár správne zvolených vankúšov dokáže interiéru dodať ten správny zimný šmrnc. Ideálne sú motívy zvierat a prírody, pletené alebo huňaté vankúše z umelej kožušiny. Z farebnej škály dominujú skôr neutrálne odtiene ako biela, béžová, hnedá a sivá, prípadne tmavozelená.

Ako inšpirácia vám môže poslúžiť aj škandinávsky štýl bývania – ten počas dlhých chladných večerov prináša do interiéru svetlo a útulnosť v podobe bledých farieb, zaujímavých doplnkov a minimalizmu. Vankúše využijete prakticky kdekoľvek: na sedačke a kresle, na stoličkách, pri dekorovaní postele. Ďalším nápadom je vytvoriť si vlastnú oázu pokoja – rozložiť na zemi deky, kožušiny a vankúše. Ideálne kdesi pri okne alebo pri krbe.

Tip na záver: Okrem spomínaných textílií môžu ako zimná výzdoba poslúžiť aj mnohé ďalšie, napríklad záclony a závesy. Dnes už sú tak isto dostupné v mnohých zimných dekoroch a materiáloch. Na zimu sa hodia skôr dlhé závesy z hrubšej a pokojne aj ťažšej látky. Ich výhodou je, že poskytnú aj určitú tepelnú izoláciu. 

Dúfame, že sme vám priniesli dostatok ideí a aj vďaka tomuto článku vytiahnete na výslnie deky, ktoré boli doteraz odložené v perináčoch a skriniach. Príjemné dekorovanie!

Ešte viac inšpirácie? Pozrite si dizajnový nábytok a bytové doplnky v ponuke nášho eshopu, aby bola vaša zimná výzdoba dokonalá.