Varné dosky, platne na sporák, vstavané spotrebiče sú veľmi dôležité súčasti kuchyne. Pred vlastným výberom tepelných zariadení, ktoré môžeme označiť za srdce každej kuchyne, si budeme musieť dobre rozmyslieť, aké máme nároky, s ktorým zdrojom budeme spokojní a v neposlednom rade sa zamyslíme aj nad svojimi finančnými možnosťami.

Nezabudneme ani na menej obľúbené činnosti v kuchyni, a to sú čistenie spotrebičov. Preto musíme vziať v úvahu aj náročnosť ich údržby. V súčasnej dobe je mnoho variánt, ktoré môžeme vo svojej kuchyni uskutočniť.

Varné dosky, platne na sporák, vstavané spotrebiče, aké vybrať do domácnosti?

platne na sporák

platne na sporák

Preto je dobré najskôr sa zoznámiť s tým, čo nám ponúka trh. Môžeme vyberať medzi samostatne stojacim sporákom, či sporákom vstavaným, ktorý sa skladá z varnej dosky a rúry, medzi rúrou a zabudovanou do skrinky alebo pod linku. Rúru môžeme doplniť samostatnou varnou doskou. Pri rozhodovaní sa tiež zamyslíme, akým spôsobom varíme a tiež pre koľko osôb varíme. Je dôležité mať v kuchyni aj jedálenský stôl väčších rozmerov, pokiaľ budete variť pre väčší počet osôb. 

Niekomu bude viac vyhovovať zabudovaná malá rúra a samostatná varná doska, niekto dá prednosť veľkému sporáku. Teraz sa však zameriame na samostatné varné spotrebiče. Patria medzi ne rúry a varné dosky. Varné dosky patria medzi najpoužívanejšie časti varného centra. Tu už bude záležať na nás, aký zdroj si vyberieme.

Varné dosky

Varné dosky

V základe varné dosky môžeme rozdeliť na plynové a elektrické. Kto doposiaľ varil na plyne, zaiste si vyberie klasické štvorhorákové prevedenie, ktoré môže byť doplnené aj piatym horákom, ktorý slúži na panvicu wok alebo na pekáč. Kto je zvyknutý na elektrinu nebude asi voliť klasické elektrické plotýnky, ale vyberie si sklokeramickú dosku. Tí, ktorí nemusia na varných spotrebičoch šetriť, si vyberú indukčný ohrev. Inou variantou môžu byť halogénové plotýnky. Kto má naozaj malú kuchyňu a musí počítať každý centimeter, iste ocení plotýnku pre dva hrnce.

Základné prevedenie dosky môže byť smaltované, alebo nerezové. Nevýhodou smaltovanej dosky je vysoká náročnosť na ich údržbu vzhľadom k zložitému čisteniu členitého povrchu. Ich výhodou je, že tieto dosky patria k najlacnejším. Nerezové dosky vyzerajú elegantne, ale je tu problém ako pri smaltovaných dosiek a to je, pomerne ťažká údržba. Naopak k ľahko udržiavaným doskám patrí doska sklokeramcká vzhľadom na svoj hladký povrch. Musíme si ale uvedomiť, že tento materiál je veľmi citlivý na poškriabanie ostrými alebo tvrdými predmetmi. Je síce odolná voči teplotným šokom, ale zďaleka nie je nerozbitná. Medzi najmenej praktické a najlacnejšie patria elektrické varné dosky.

vstavané spotrebiče

vstavané spotrebiče

Niektorí z vás ste sa zaiste stretli s elektrickými špirálami, kde je nevýhoda tá, že nahrievanie trvá pomerne dlhšie. Z tohto dôvodu musí byť dno hrnca rovné, nie však hladké. Medzi tradičné možnosti patria plynové varné dosky. Z bezpečnostného hľadiska sú vhodné varné dosky, ktoré majú elektrické zapaľovanie a poistku horákov. Výhodou elektrického zapaľovania je, že nepotrebujete elektrický zapaľovač ani zápalky. U výrobkov sa môžeme stretnúť s dvoma spôsobmi zapaľovania. V jednom prípade sa plyn pri otočení gombíka automaticky zapaľuje, v inom prípade iskra preskočí na všetkých horákoch.