Biela kuchyna s drevom a so stolom

10 doplnkov, ktoré urobia vašu kuchyňu neprehliadnuteľnou

Srdcom väčšiny domácností je nepochybne práve kuchyňa. Je nielen miestom, kde si vychutnávame jedlo, ale aj priestorom pre spoločne strávené chvíle, v ktorom pulzuje život rodiny. K správnemu fungovaniu každej kuchyne prispejete vhodným výberom účelových pomocníkov a dokonalú symbiózu dosiahnete, ak zvolíte aj atraktívne dizajnové doplnky. Potom vás táto miestnosť bude vábiť nielen svojou vôňou. Predstavujeme vám tipy na 10 doplnkov, ktoré urobia vašu kuchyňu neprehliadnuteľnou.

biela luxusna kuchyna v tvare u s ostrovcekom
Kuchyňa (Zdroj: Pexels)

1. Spotrebiče

Títo pomocníci sú na trhu preto, aby vám uľahčili život a vy sa tak môžete venovať rodine alebo oddychu. Zvážte však starostlivo vaše potreby – ak nepečiete chlieb alebo nepijete kávu, domáca pekáreň a kávovar zbytočne zaberú priestor. Kuchyňu vybavte predovšetkým účelnými modernými spotrebičmi ako chladničky a mrazničky, elektrické rúry, varné panely, sporáky, odsávače pár, mikrovlnky, umývačky riadu a malá biela technika. Každé kvalitné kuchynské štúdio vám ich šikovne zakomponuje do kuchynskej linky v podobe vstavaných spotrebičov.

2. Pracovné dosky

Pracovná doska patrí určite k najviac vyťaženým častiam kuchynskej linky. Materiál, z ktorého je zhotovená, musí byť hygienicky vyhovujúci a odolný proti oteru a teplotám. Kvalita a dizajn pracovnej dosky zaručujú dlhodobú spokojnosť. Kameň alebo drevo? Vyberať si môžete z týchto materiálov: masívne drevo, bezpečnostné sklo, univerzálny laminát, prírodný kameň a prispôsobivý kompozit, teda umelý kameň. Každý má svoje špecifické výhody, záleží predovšetkým na vašich možnostiach a potrebách. Navyše, pre každú kuchyňu sa hodí niečo iné.

3. Zásteny

I keď keramické obklady prinášajú rozmanitú ponuku najžiadanejších farebných a tvarových kombinácií, na trhu sú aj iné a modernejšie varianty riešenia zásten za pracovnou doskou. Pri kuchynskom dreze sa môže použiť napríklad efektné antracitové zrkadlo a za varnou doskou napríklad umývateľná omietka – takzvaný benátsky štuk.

Náš tip: Novým a praktickým prvkom v oblasti sklenených kuchynských zásten sú panely na stenu, ktoré sa dávajú medzi horné a dolné skrinky. Nahradia drahé kachličky a zabránia tak ľahkému zašpineniu. Vďaka bezšpárovosti prevedenia sú ľahké na údržbu.

Vedeli ste, že? Spodné sokle tiež hrajú istú rolu vo vašej kuchyni. Nielenže sú praktické, no vedia pritiahnuť aj pohľady. Hliníkový sokel je lepšie udržiavateľný materiál ako ten laminátový. Priamo v soklovom profile je na spodku integrovaná tesniaca guma, ktorá zabraňuje zatečeniu vody napríklad pri umývaní podlahy.

4. Stoly a stoličky

Kvalitné spracovanie a nadčasový dizajn nábytku spolu s pocitom pohodlia pri stolovaní vám spríjemnia chvíľky pri vašom jedle či práci. Vhodne vybraté jedálenské stoly a stoličky zvýraznia vašu kuchyňu. Vybrať si môžete kombináciu kovu a dreva pri industriálnom štýle, klasický vidiecky nábytok z masívu alebo rôzne materiály ako sklo a plast predstavujúce moderný štýl. Obľúbené sú tiež stoly a stoličky s úzkymi nohami typické pre škandinávsky štýl. Moderné kuchyne s ostrovčekom alebo barom sú zas ako stvorené pre barové stoličky.

Biela kuchyna s drevom a so stolom
Realizácia ikuchyne.sk

5. Police a držiaky

Poznáte ten pocit, keď potrebujete mať pri varení všetko po ruke? Vhodne umiestnené police vnesú do vašej kuchyne organizovanosť a pocit usporiadanosti. Sú perfektným miestom na odloženie potrebných aj nepotrebných vecí ako rôzne koreničky, sklo, porcelán…  Na výber máte z materiálov ako drevo, sklo alebo kov. Slúžia na to rôzne magnetické lišty na nože, držiaky, odkvapkávače na príbory. Poriadok v domácnosti budete mať aj vďaka praktickým závesným systémom na kuchynské utierky, náradie, či potravinové fólie.

policky v kuchyni s modrym riadom
Police dokážu do kuchyne vniesť organizovanosť (zdroj: Unsplash)

6. Kuchynské drezy a batérie

Súčasné drezy sú odolné voči teplote, chemikáliám a mechanickému poškodeniu, ale sú aj veľmi dekoratívne. Klasické materiály ako sú nerez, keramika či smalt nahradil moderný granit známy aj ako kamenina. V ponuke sú drezy v rôznych tvaroch a veľkostiach, s odkladacou plochou alebo bez. Neoddeliteľnou súčasťou kuchynských drezov sú tiež funkčné, no aj estetické batérie. Trh prináša rôznorodé granitové, nerezové alebo aj mosadzné batérie. Stačí si len vybrať.

Antracitový drez Blanco
Neoddeliteľnou súčasťou kuchynských drezov sú funkčné, no estetické batérie.

7. Úchytky a madlá

Tieto technické doplnky dokážu podtrhnúť alebo zjemniť línie vašej kuchyne. Na výber máte zaoblené alebo hranaté úchytky, tenké alebo masívne, vyrobené z brúsenej ocele alebo dreva, matné alebo s vysokým leskom. Zafrézované madlá zas opticky predlžujú línie kuchynských dvierok. Čoraz populárnejší je tzv. push systém, ktorý nenarúša kompaktnosť – dvierka stačí len zatlačiť a otvoria sa samé. Aké jednoduché!

antracitova kuchyna so zrkadlom
Zafrézované madlá opticky predlžujú vodorovné línie a tým aj celú kuchyňu.

8. Osvetlenie a zásuvkové porty

Počas prípravy jedla musíte mať oči doslova všade. Osvetlenie je investícia, ktorá sa vám odvďačí a podčiarkne exkluzívny dizajn kuchyne. Najideálnejšie je LED osvetlenie pre svoje minimálne rozmery, ktoré ho predurčujú na zabudovanie do vnútorných priestorov skriniek, podsvietenie soklovej časti alebo ako osvetlenie pracovnej dosky. Prečo sa tieto doplnky oplatia? Dlhá životnosť a nízka spotreba sú ďalším plusom tohto typu osvetlenia.

biela kuchyna dub zlaty zafrezovane madla
LED osvetlenie je ideálne pre svoje minimálne rozmery, dlhú životnosť a nízku spotrebu.

Náš tip: Praktická výsuvná elektrická zásuvka. Vďaka kompaktnému dizajnu ju môžete ľahko integrovať do kuchynských liniek a vysuniete ju jednoduchým stlačením.

9. Riady

Radosť z varenia vám prinesú nielen výkonné a spoľahlivé spotrebiče, ale aj kvalitná súprava riadu. Súčasný trh ponúka veľké množstvo hrncov, kastrólov, či panvíc. Pri ich kúpe by ste však mali venovať pozornosť okrem dizajnu aj materiálu. To, aký je pre vás najvhodnejší napovie aj to, akou varnou doskou disponuje vaša kuchyňa a či využívate umývačku riadu. Smaltované, nerezové, liatinové, medené, teflónové, keramické, titánové … to všetko sú materiály, ktoré majú svoje špeciálne vlastnosti a treba ich rešpektovať. Dekoráciou aj bytovým doplnkom zároveň sú samozrejme aj taniere, príbory, poháre, hrnčeky a misky. Aj tu platí, že ich výberu by ste mali venovať dostatok času a zohľadniť nielen celkový štýl, ale aj materiálové vyhotovenie.

riady polozene na sporaku v kuchyni
Pri kúpe riadu by ste mali venovať pozornosť okrem dizajnu aj jeho materiálu. (zdroj: Unsplash)

Náš tip:  Jedným z overených tipov, ktorý sa oplatí mať doma, je nepochybne tlakový hrniec. Tým, že výrazne skracuje čas varenia, zachováva sa chuť potravín a aj väčší obsah živín.

10. Odpadkové koše

Kvalitné košové systémy, či už nerezové alebo plastové odpadkové koše a koše na triedený odpad, sú dokonale prispôsobené praktickej modernej kuchyni. Triedenie odpadu nebolo nikdy jednoduchšie než dnes. Odpadkové koše do kuchyne však nemusia byť len jednoduché a fádne. Smetný kôš potom pokojne môžete mať aj na očiach a nemusí byť ukrytý v skrinke.

ružový smetný koš
Odpadkový kôš nemusí byť len jednoduchý a fádny. (zdroj: Pinterest)

A čím si môžete vašu kuchyňu zútulniť? No predsa malými-veľkými maličkosťami, kvetmi a textíliami. Do zaujímavej vázy môžete naaranžovať živé kvety a na okno umiestniť kvetináče s bylinkami, ktoré vnesú kúsok prírody do vašej domácnosti. Obrusy, utierky, závesy a dokonca aj zástera sú presne tie detaily, ktoré podčiarknu štýl a nezameniteľnú atmosféru každej kuchyne. Buďte kreatívni a rozvešajte svoje fotografie. Alebo si píšte s ostatnými členmi rodiny milé odkazy na personalizované tabule. 

cierna tabulova farba na stene v kuchyni
Personalizované tabule dokážu kuchyňu zútulniť. (Zdroj: Pinterest)