biely dreveny jedalensky stol v skandinavskom style

Veľký sprievodca kúpou toho správneho jedálenského stola

Stará múdrosť hovorí, že rodina by mala sedávať spolu za jedným stolom. Aká veľká je teda vaša rodina? Nájsť pre ňu ideálny jedálenský stôl nie je síce najľahšia úloha, no v nasledujúcom článku vám poradíme ako si vybrať ten najvhodnejší stôl do vašej jedálne.

Nie je žiadnym tajomstvom, že časy, kedy slúžil jedálenský stôl len ako miesto pre podávanie jedla sú už dávno preč. Dnes ho využívame nielen na stolovanie, ale aj na  rozhovory, hostenie návštev, prácu, či hry… Radi sa pochválite kulinárskym umením aj svojim známym? Tak ich pozvite na návštevu a pohostite ich. S rozširujúcim sa trendom spoločnej kuchyne a obývacej miestnosti nadobúda jedálenský stôl vyšší spoločenský význam. Pri jeho výbere je však potrebné dbať na priestorové možnosti miestnosti, štýl, materiál a tvar. 

Jedálenský stôl s lyžinovým podstavcom
Jedálenský stôl s lyžinovým podstavcom

Keďže tento kus nábytku je investícia možno aj na desiatky rokov, jeho výber nemožno podceniť. Preto sa poďme spoločne pozrieť na delenie jedálenských stolov podľa viacerých kritérií a pokúste sa zamyslieť nad tým, aký typ stola by vám najviac vyhovoval. Pri výbere správneho jedálenského stola by ste totiž mali prihliadať na viacero faktorov a parametrov. 

Azda najzákladnejším parametrom pri výbere akéhokoľvek nábytku do domácnosti je samotný dizajn. Ten by mal korešpondovať so štýlom vášho interiéru a inak tomu nie je ani pri hľadaní toho správneho jedálenského stola. 

Vidiecky štýl

Ako stvorené pre každého milovníka útulných interiérov sú stoly práve z tejto kategórie. Na ich výrobu sa používa masívne drevo so zachovanou prírodnou štruktúrou (napríklad drevo sheesham, známe aj ako indický palisander) a podnož týchto stolov je tvorená štyrmi klasickými nohami z čistého dreva, ktoré zabezpečujú pevnosť a harmonický dizajn. Stoly vo vidieckom štýle sa tak hodia do každej kuchyne svojou neutralitou a príjemným nevtieravým dizajnom.

Vedeli ste, že drevina sheesham patrí k najkvalitnejším drevám s najvyššou hustotou. Recyklované teakové drevo sa zas získava z tropickej dreviny Tectona grandis a obsahuje veľa olejnatých živíc, ktoré zachovávajú jeho stabilitu a odolnosť. Medenohnedá farba môže prechádzať do striebornosivej ušľachtilej patiny. Veľkým plusom je, že recyklované drevo šetrí naše životné prostredie.

Drevený jedálenský stôl z vysoko kvalitného dreva sheesam
Drevený jedálenský stôl z vysoko kvalitného dreva sheesam

Rada odborníka: Stoly ošetrujeme vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode súbežne s kresbou dreva. Na udržanie sviežeho vzhľadu raz za tri mesiace použijeme ľanový olej, teakový olej alebo vosk.

Škandinávsky štýl

Jedálenské stoly v škandinávskom štýle prinášajú kombináciu minimalistického dizajnu a funkčnosti. Typickým znakom je podnož, ktorú tvoria štyri úzke drevené nohy v prírodnej farbe, príznačné pre severský štýl bývania.  Kombinácia vizuálne chladnejšieho dizajnu a praktickosti je vhodná takmer pre každý interiér a zdrojom inšpirácie je v tomto prípade jednoduchosť v spojení s prírodou.

Biely drevený jedálenský stôl v škandinávskom štýle
Biely drevený jedálenský stôl v škandinávskom štýle

Rada odborníka: Stoly sú jednoduché na údržbu vďaka lakovanému hladkému povrchu. Odporúčame ich utierať vlhkou bavlnenou handričkou a čistiť prípravkami na lakované drevo.

Industriálny štýl

Industriálny štýl vznikol v rámci snahy o zachovanie vzhľadu starých továrni a spočiatku sa preferoval predovšetkým v loftových priestoroch, avšak v súčasnosti je veľmi obľúbený aj v iných typoch domácností. Príznačným prvkom jedálenských stolov v industriálnom štýle je unikátna kombinácia nestarnúceho prírodného dreva a modernej priemyselnej kovovej konštrukcie. Ďalšími charakteristickými črtami je nedokonalý povrch, neopracované drevo a celkovo mohutný vzhľad. S takýmto jedálenským stolom nepochybne zaujmete nejednu návštevu.

Jedálenský stôl z masívneho dreva a tradičného tmavého kovu
Jedálenský stôl z masívneho dreva a tradičného tmavého kovu

Rada odborníka: Stoly utierame len handričkou mierne navlhčenou v jemnej mydlovej vode. Odporúčame ich každé 2 mesiace natrieť prípravkami určenými na olejovaný masívny nábytok.

Moderný štýl

Čisté línie, imitácie dreva, odľahčené moderné materiály ako bezpečnostné sklo a plast, aj takéto sú súčasné stoly do jedálne. Moderné jedálenské stoly ponúkajú nadčasový dizajn vďaka materiálom a farbám. Obľúbenou farbou je už niekoľko rokov vysokolesklá biela. Vďaka hladkému povrchu sú ľahko udržiavateľné a pôsobia čistým dojmom.

Lesklý biely rozkladací jedálenský stôl
Lesklý biely rozkladací jedálenský stôl

Rada odborníka: Vďaka hladkému povrchu a materiálu, ktorý je nenáročný na údržbu postačí takéto typy stolov utrieť prachovkou alebo vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode. Určite je potrebné vystríhať sa čistiacich prostriedkov obsahujúcich alkohol, chlorid amónny alebo riedidlo. Tiež nepoužívajte utierku z mikrovlákna.

Pokiaľ nepreferujete ani jeden z vyššie uvedených štýlov alebo pre vás dizajn vášho nového jedálenského stola nie je prioritou, pri jeho výbere vám môžu pomôcť iné kritériá – tvar alebo materiál dosky stola. 

Obdĺžnikové stoly

Obdĺžnikové jedálenské stoly sú azda najbežnejšie práve preto, lebo miestnosti väčšiny domácností sú obdĺžnikových tvarov. Bežná a najčastejšie používaná výška jedálenského stola je 74 – 76 cm. Takáto výška zaručuje pohodlné sedenie pri použití klasických jedálenských stoličiek. Čo je však pri výbere stola podstatnejšie, je jeho šírka. Tá by mala byť minimálne 1 meter. Takto sa osoby sediace oproti sebe pohodlne usadia a nebudú si navzájom prekážať ani nohami, ani taniermi.

Moderný obdĺžnikový jedálenský stôl
Moderný obdĺžnikový jedálenský stôl

Štvorcové stoly

Tieto stoly sa hodia do priestorovo skromnejších štvorcových miestností. Sú ideálne pre menší počet ľudí. Ak majú poslúžiť štyrom ľuďom, stôl by mal mať minimálne 0,9 x 0,9 metra. Obľúbeným modelom sú rozkladacie jedálenské stoly.

Drevený štvorcový jedálenský stôl
Drevený štvorcový jedálenský stôl

Okrúhle stoly

V malej miestnosti bude vyzerať dobre aj okrúhly jedálenský stôl. Je vhodným riešením pre malé rodiny. Jeho priemer by mal byť aspoň 100 cm, aby sa k nemu vošli všetky stoličky. Nevýhodou okrúhlych stolov s veľmi veľkým priemerom však je, že zaberajú zbytočne veľa miesta.

Okrúhly jedálenský stôl
Okrúhly jedálenský stôl

Oválne stoly

Tieto stoly nie sú úplne časté, ide o obdobu obdĺžnikových stolov. Vďaka zaobleným rohom vizuálne zaberú menej priestoru a na pohľad pôsobia útulnejšie. Tieto stoly sú vhodné do užších miestností. 

Oválny jedálenský stôl (Zdroj Pinterest)
Oválny jedálenský stôl (Zdroj: Pinterest)

Ešte predtým než sa pustíte do hľadania vášho nového jedálenského stola, zamyslite sa nielen nad zohľadnením parametrov miestnosti, ale aj nad počtom stolujúcich.  Ak stolujete štyria, zvoľte stôl o rozmere šírky 120 – 140 centimetrov. V prípade šiestich ľudí je ideálna šírka 160 – 180 centimetrov. Pokiaľ vás bude osem (alebo viac), siahnite radšej po stole so šírkou 200 a viac centimetrov.

Tip na záver: Ak stále neviete akú veľkosť stola zvoliť, skúste si rôzne veľkosti stolov namaľovať na podlahu. Použite pritom papierovú maliarsku pásku, ktorú bezproblémovo z podlahy strhnete. Komfortný rozmer pre jednu osobu je 70 cm. Príležitostné návaly väčšieho počtu stolujúcich vám zas pomôže vyriešiť rozkladací jedálenský stôl.