Zdroj: Cylindo

5 rád na čo si dať pozor, keď kupujete nábytok cez internet

Rozhodli ste sa vybaviť váš domov novým nábytkom, ktorý si chcete zadovážiť online a lámete si hlavu nad tým, na čo všetko si máte dať pri jeho kúpe pozor? Azda nikdy nebolo ľahšie nanovo zariadiť svoju domácnosť, než dnes, keď môžete kúpiť aj nábytok cez internet . Do vyhľadávača stačí naťukať pár kľúčových slov a odrazu ste zaplavení ponukou, o ktorej sa našim rodičom ani nesnívalo.

Súčasný online trh je doslova preplnený množstvom produktov od najrozličnejších výrobcov, avšak vedieť sa v ňom zorientovať dá niekedy skutočne zabrať. Ako teda nakupovať nábytok cez internet bez zbytočného stresu?

1. Viem, čo (ne)potrebujem

Znie to síce banálne, no častokrát práve neschopnosť jasného pomenovania svojich potrieb býva „kameňom úrazu“ prečo naša snaha dokáže vyjsť nazmar. Inak tomu nie je ani pri online nákupoch nábytku. Pokiaľ začnete svoje pátranie vo virtuálnom svete s cieľom „posurfujem, uvidím“, môže to dopadnúť neslávne.

Venujte preto aspoň chvíľu zamysleniu sa nad tým, čo presne vaša domácnosť potrebujeaké parametre by mal nový kus nábytku spĺňať. V akom štýle a z akého materiálu by mal byť vyrobený, akým rozpočtom na jeho kúpu disponujete, či aký by bol najvhodnejší odtieň farby. To všetko sú otázky, v ktorých by ste mali mať jasno ešte predtým, než sa pustíte do džungle online ponúk. ☺

Zdroj: Cylindo
Zdroj: Cylindo

2. Dajte si záležať na výbere predajcu

Skvelý benefit súčasnej doby v podobe širokého výberu tovaru však občas dokáže aj poriadne potrápiť. Nekalé obchodné praktiky nie sú v online svete bohužiaľ ničím výnimočným. Preto by ste mali byť obozretní a o predajcovi si zistiť čo najviac. Okrem nezávislých recenzií zákazníkov môžete serióznosť online obchodu spoznať aj podľa toho, či na jeho webstránke nechýba telefonický kontakt a presná adresa.

Mobil
Zdroj: Pixabay

Samozrejmosťou v prípade e-shopu by malo byť aj poriadne preštudovanie si zmluvných podmienok – podmienok vrátenia i možnosti dodania tovaru. Ako spotrebiteľ máte zo zákona právo výrobok vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní . Pokiaľ hľadáte viac informácií, nájdete ich napríklad na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. V prípade dodania tovaru nezabudnite, že pokiaľ predajca nemá vybraný kus nábytku na sklade, jeho dodanie môže trvať aj niekoľko týždňov. Nemenej dôležitým je aj zistiť si cenu za dopravu.

Sťahovanie
Zdroj: minimoves.com

3. Merajte. A pokojne viac než len dvakrát

Jednou z najväčších nevýhod pri online nákupoch je nepochybne absencia možnosti dotknúť sa vybraného tovaru. Pri takomto výbere nábytku preto musíte do veľkej miery zapojiť aj svoju predstavivosť. Ak však  priestorové videnie nie je vaša silná stránka, pomôcť vám môže napríklad lepiaca páska, ktorou si na podlahu nalepíte obrysy nábytku s jeho presnými rozmermi. Získate tak väčší pocit proporcionality. 

Realizácia interiéru – ikuchyne!
Realizácia interiéru – ikuchyne!

4. Vzorky nadovšetko

Nie je žiadnym tajomstvom, že produktové fotografie na webstránke predajcu nemusia vždy úplne korešpondovať so skutočnosťou. Sýtosť a odtieň farby môže byť v online priestore niekedy zavádzajúca a svetlozelená sedačka na webe tak bohužiaľ nemusí byť rovnako svetlozelenou aj v realite.

Farebná škála
Zdroj: Unsplash

V prípade materiálov je to dokonca ešte o niečo komplikovanejšie. Keď kupujete nábytok cez internet, poproste preto predajcu o zaslanie niekoľkých vzoriek, aby ste si svoj výber potvrdili a vyhli sa tak nepríjemnému prekvapeniu. Nič nepokazíte ani nápadom navštíviť osobne showroom, pokiaľ ním predajca disponuje.

Showroom ikuchyne!
Showroom ikuchyne!

5. Pýtajte sa

Jedno múdre čínske príslovie hovorí, že ten, kto sa pýta, vyzerá hlúpy na päť minút, no ten, kto sa nepýta,  zostane ním navždy. Nebojte sa predajcu opýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma ohľadom vybraného produktu.  Seriózne obchody väčšinou disponujú v rámci zákazníckeho servisu online chatom, na ktorom sú odborníci pripravení poradiť vám s výberom a zodpovedať vaše otázky.

cutomer support
Zdroj: dialer360.com

Nepopierame, kupovať nábytok v kamenných predajniach má svoje čaro. Mať možnosť v pokoji si novú stoličku, „vyskúšať“ priamo na mieste je nespochybniteľnou výhodou, ktorú vám online svet neponúkne. Napriek tomu sa však stále viac ľudí spolieha na nákupy cez internet. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – okrem peňazí dokážu totiž šetriť aj to najcennejšie – čas. Aby ste však boli so svojím vysnívaným kusom nábytku napokon spokojný a vyhli sa nepríjemnostiam, venujte hľadaniu na internete dostatočnú pozornosť a buďte prezieraví. Pevne veríme, že vám k tomu vyššie uvedené rady dopomôžu.