štýl bývania

12 sedačiek pre rôzny štýl bývania

Pokiaľ ide o výber sedačky, je dobré hľadieť na štýl prevládajúci u vás doma. Nie ste si istí, kde začať? Žiaden problém – vybrali sme pre vás najpopulárnejšie dizajnové sedačky podľa rôznych štýlov bývania. Vy si len vezmite obľúbenú šálku čaju, pohodlne sa usaďte a vyberte si svojho favorita.

Minimalistický štýl

Ako sa pohybujeme v našich životoch, neustále túžime mať viac: viac miesta, viac peňazí, viac času. Čo keby ste teraz spravili opak a pomysleli si, že menej je možno viac?

Minimalizmus je životná filozofia založená na pochopení, že všetko, čo je zbytočné, by sa malo vylúčiť. Namiesto zamerania sa na „veci“ – napríklad na majetok a povinnosti – sa minimalista usiluje o jednoduchší život. Jednoduchšie bývanie odstraňuje časť tohto stresu.

Pri zariaďovaní priestoru nepremýšľajte o vyplnení každej miestnosti ihneď. Namiesto toho nájdite kľúčové časti priestoru, ktoré budú dominantné, ako napríklad sedacia časť. Nemíňajte veľa peňazí za vybavenie celej miestnosti štýlom alebo spôsobom, ktorý nemusí obstáť v skúške času. Investujte do nábytku, čakajte na jedinečné kúsky, ktoré zostanú vo vašej domácnosti po dlhú dobu. Jednoduché línie, prírodné materiály a tkaniny, komfort, no zároveň absencia preplnenosti – to sú základné znaky, na ktoré by ste mali brať ohľad pri výbere sedačky v minimalistickom štýle.

Jednoduchý tvar sedačky
Jednoduchý tvar sedačky ozvláštni vhodne zvolená farba (zdroj: ikuchyne.sk)
Jednoduche linie sedacky
Jednoduché línie sedačky zapadnú do minimalistického štýlu (zdroj: ikuchyne.sk)

Súčasný štýl

V zásade je súčasný štýl interiérového dizajnu definovaný jednoduchosťou, jemnou sofistikovanosťou, zámerným použitím textúry a čistých línií. Interiéry majú tendenciu predvádzať skôr priestor než veci. Moderné interiéry sú elegantné a svieže. Moderný štýl je z časti podobný minimalizmu, avšak dáva priestor dekoráciám, ktoré aj vo väčšom množstve stále zvýrazňujú charakter tohto štýlu. Vhodné sedačky by mali dbať na čisté línie, elegantný vzhľad, vhodnú farbu a materiál a mali by byť hlavným bodom obývacej izby v modernom štýle. 

štýl bývania
Zamatové sedačky dodajú priestoru pocit luxusu (zdroj: ikuchyne.sk)
siva sedacka
Materiály s odleskami pôsobia honosne a moderne (zdroj: ikuchyne.sk)

Eklektický štýl

Eklektický štýl je o harmónii a spájaní rôznorodých štýlov, textúr a kontrastných farieb, aby sa vytvoril súdržný, krásne zrealizovaný priestor, ktorý si zaslúži nadšenie a obdiv. Pre dosiahnutie tohto štýlu zvážte chlpaté koberčeky alebo vankúše, hrboľaté alebo hrubé tkaniny, tkané textílie na nábytku, drsné drevené doplnky alebo nábytok a hladké povrchy ako železo alebo iné kovy.

Tradičný štýl

Tradičný dizajn je štýl, ktorý je ponorený do elegancie a sofistikovanosti. Vzhľad v tradičných izbách je postavený na konceptoch z 18. a 19. storočia. Nábytok v tomto štýle je jemne vytvorený a výrečne upravený vzhľadom na drevené ozdobné časti. Ozdoby by mali byť prepracované a výnimočné. Pri výbere sedačiek by ste sa mali vyhnúť tvrdým a ostrým uhlom. Tradičné štýly často používajú vo svojich dizajnoch architektonické ozdoby. Zatiaľ čo línie, farba, priestor, textúra a tvar patria medzi hlavné prvky, ktoré by sa mali brať do úvahy, existujú aj determinanty z iných vzorov.

Kvetinove vzory
Kvetinové vzory a okrúhle tvary sú ideálne pre tradičný štýl (zdroj: Pinterest)

Retro štýl

Moderné retro získalo svoj názov podľa štýlu, ktorý je veľmi návratný, ale nie príliš ďaleko do minulosti. Táto technika využíva ako základ pre projekty rady dizajnérskych vzorov zo 70., 80. a 90. rokov. 

Obývacia izba je vhodná na vystavenie vašich malých retro kúskov. Kľúčové farby sú dynamické, odvážnejšie odtiene červenej, modrej, oranžovej, fialovej, ružovej a striebornej, sú dôležité na to, aby ste sa dostali do žiarivej atmosféry 60. a 70. rokov. Druhou možnosťou je ísť s monochromatickými tónmi ako čierna alebo biela, ktorá bola v interiéri tohto obdobia tiež obľúbenou možnosťou. Efekt farieb zvyšujú bláznivé vzory lustrov a nábytku a zaujímavé vzory farebných tapiet. Retro nábytok sa dá ľahko kombinovať so všetkými ostatnými štýlmi a nevyzerá rušivo.

Sedacky v retro style
Sedačky v retro štýle s hravými vankúšikmi rozveselia váš príbytok (zdroj: Pinterest)

Rustikálny štýl

Cieľom rustikálneho štýlu je klásť dizajnérsky dôraz na robustnú prírodnú krásu. Zahŕňa textúry inšpirované prírodou, jednoduché a zemité farby a nakoniec nenápadné organické teplo. V súlade s prírodnou témou je rustikálny nábytok vyrobený ručne. Dizajn a tvar sú vo všeobecnosti jednoduché a nechávajú materiály vyniknúť. Nábytok je zvyčajne nadrozmerný (minimalizmus tu nie je na mieste) a je navrhnutý tak, aby sa človek cítil útulne, ľahko a pohodlne. Nábytok z ťažkého dreva vyrobený zo surových guľatín, dosiek a kameňa je bežný.

kozena sedacka
Kožená sedačka je ako stvorená k ostatným prírodným materiálom (zdroj: Pinterest)
Sedačky Chesterfield zapadnú do každého rustikálneho interiéru (zdroj: ikuchyne.sk)

Môžete nasledovať akýkoľvek interiérový štýl, avšak nezabúdajte na to najdôležitejšie pravidlo – pri výbere sedačky sa zamerajte na to, čo vám pomôže vytvoriť očarujúci a útulný priestor, v ktorom by ste radi žili. Radi vás inšpirujeme aj na našom eshope 🙂