trendy

Top trendy, ktoré kraľovali interiérovému dizajnu v roku 2019

Súčasné trendy v interiérovom dizajne sú ovplyvňované viacerými faktormi či už ide o životné prostredie alebo nové technológie. Rok 2019 práve skončil a my sme si pripravili článok, v ktorom vám priblížime trendy, ktoré kraľovali interiérovému dizajnu v posledných mesiacoch.

Drevo ako kľúčový materiál

Aj v roku 2019 dominovalo drevo ako jeden z hlavných materiálov. Či už ide o leštené drevené podlahové dosky, odizolované drevené stropy alebo konferenčné stolíky s drsným povrchom. Jednou z konkrétnych oblastí domu či bytu, v ktorej bolo výrazne využívané drevo, je kuchyňa. Priestranné biele kuchyne boli nahrádzané škandinávskym vzhľadom a dojmom s rovnými čiarami a prírodnými drevenými povrchmi pre skrinky kuchynskej linky či jedálenského stola.

Jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk
Jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Návrat k prírode

Rastliny patrili v roku 2019 k jedným z najväčších trendov. Prinášajú nielen okamžité zvýšenie pôvabu, ktorý pridajú do miestnosti, ale zabezpečujú aj čistejší vzduch, ktorý dýchame. Aj keď máte malý priestor, rastlina alebo dve môžu okamžite pridať sofistikovanosť a atmosféru v miestnosti. V spojitosti s týmto trendom sa pomerne často používali aj farby či tapety inšpirované prírodou. Ľudia sa vracajú k prírode a snažia sa minimalizovať nové technológie, ktoré sa na nich valia z každej strany.

Vedeli ste, že:

V súčasnosti sú naše životy nasýtené technológiou, takže trendy v interiéri reagujú a využívajú túto príležitosť na to, aby sa vytváralo prostredie, v ktorom ich môžeme minimalizovať. V roku 2019 došlo k výraznejšiemu zameraniu na skrývanie konkrétnych technológií, ako je televízia, a ich začlenenie do miestnosti pomocou dômyselného dizajnu.

Živé farby, ale aj čierna

Neutrálne farby budú pravdepodobne vždy obľúbenou voľbou kvôli ich širokému použitiu. Avšak moderné trendy v roku 2019 naznačovali, že by sme mali byť odvážni a používať žiarivejšie farby. Tie docielia veselší a sviežejší dojem z miestnosti. Zaujímavosťou je však aj čierna farba, ktorá bola počas roka tiež obľúbeným prvkom či už v obývačke, spálni alebo kúpeľni. Pri tejto farbe je hlavné zváženie celkového prirodzeného osvetlenia miestnosti. Čierna vyzerá najlepšie v miestnostiach s dostatkom svetla, aby sa zabránilo príliš tmavej miestnosti. Trendom sa stali aj závesné kovové svietidlá čiernej farby, ktoré podčiarknú celkový vzhľad miestnosti.  

Čierna stena
Čierna stena. Zdroj: Pinterest
Závesné kovové svietidlo
Závesné kovové svietidlo. Zdroj: iKuchyne.sk

Farebné kovy

Pri farbách ešte ostaneme. Trend pre luxus a pôvab v roku 2019 sa prejavoval začlenením ušľachtilých farebných kovov – striebra, zlata, mosadze alebo medi do nábytku či doplnkov. Tento štýl pripomína Art Deco, ktorý je považovaný za jedno z najkrajších období v histórii dizajnu.

zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Ľudia sa už viac nemusia striktne držať čisto moderného vzhľadu alebo úplne retro vibrácií. Neváhajte kombinovať svoje možnosti a vytvoriť skvelú kombináciu vecí, ktoré sa vám páčia a ktoré už máte. Návrhári interiérov hovoria, že by ste sa nemali usilovať o dokonalú rovnováhu medzi prvkami a že je úplne v poriadku, aby jeden mohol mierne zatieniť druhý, aby si každá izba mohla získať svoju identitu.

trendy
Retro nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Miešanie starého a nového nábytku nikdy nevyjde z módy. Nebojte sa retro nábytok skombinovať s modernými kúskami. Nielenže ušetríte peniaze, ale dodáte miestnostiam jedinečnosť a unikátnosť.

Udržateľné tkaniny

Trvalo udržateľný život je čoraz viac aktuálnejšou témou, a to platilo aj počas roka 2019. Táto téma zahŕňala aj nové udržateľné alternatívy k tkaninám. Pokiaľ ide o materiály pre bytový textil, aj tu sa čoraz viac ľudí snaží neznečisťovať životné prostredie. Tu je sedem udržateľných alternatív, ktoré by mali byť trendom aj v nasledujúcich rokoch: 

  • Organická bavlna
  • Konopné vlákna
  • Žihľavové vlákna bodavé
  • Kávové mleté ​​vlákna
  • Ananásová tkanina
  • Banánové vlákna
  • Lotosové vlákna

Krivky a hladké tkaniny

Jednou z najväčších zmien v trendoch interiérového dizajnu 2019 bolo používanie kriviek a hladkých hrán namiesto zvyčajných hrán a čistých čiar medzi návrhmi nábytku. Od mäkkých a nafúknutých stoličiek po zakrivené konferenčné stolíky sú všetky tieto prvky interiérového dizajnu zamerané na pohodlie a eleganciu. Ľudia sú už unavení z používania štvorcového a obdĺžnikového nábytku s rovnými čiarami a teraz sa pohybujú smerom k nábytku, ktorý má okrúhly tvar a k hladkým tkaninám. Tieto tvary sa často podobajú zariadeniu z predchádzajúcich desaťročí, takže sa zdá, že prvky v dizajne interiéru 70. a 80. rokov minulého storočia tento rok opäť zažili “comeback”. 

konferency stol
Zdroj: iKuchyne.sk
konferencny stolik
Zdroj: iKuchyne.sk

Trendy v interiérovom dizajne prichádzajú a odchádzajú, preto je dobré nepodliehať úplne všetkým. Vždy si zariaďte svoj byt či dom podľa vlastného osobného vkusu, s nábytkom či doplnkami, ktoré sa vám páčia.

Zaujíma vás, aké nové trendy prinesie nasledujúci rok? Neváhajte a prečítajte si náš článok o trendoch v interiérovom dizajne pre rok 2020.