škandinávsky dizajn

Škandinávsky dizajn sa teší nesmiernej popularite. Prečo?

Niet pochýb o tom, že škandinávsky dizajn si našiel miesto v mnohých domácnostiach. Je na to jednoduché vysvetlenie. V srdci tohto dizajnu je hlboký zmysel pre funkcionalitu, čisté línie a dlhovekosť. Skúsme si však vysvetliť podrobnejšie, čo presne sa skrýva za týmito troma vlastnosťami.

škandinávsky dizajn
Jednoduchosť, minimalimus, dlhovekosť. 3 základy škandinávskeho dizajnu. Zdroj: ikuchyne.sk

Už samotný názov škandinávsky dizajn v nás vyvoláva obraz bielych stien, nábytku v neutrálnej farbe a minimalistického zariadenia. Prírodné materiály ako napr. drevo dokončujú štýl prehľadných rohov, kde sa majitelia môžu sústrediť na autentickú jednoduchosť s trochou rustikálneho okraja. Aký je pôvod tohto unikátneho dizajnu? Pozrime sa na to.

História škandinávskeho dizajnu

Minimalistický štýl škandinávskeho dizajnu sa objavil v 30-tych rokoch 20. storočia v piatich severských krajinách: Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko. Termín „škandinávsky dizajn“ má pôvod v dizajnérskej šou s rovnakým názvom, ktorá mala túru po USA a Kanade medzi rokmi 1954 a 1957.

Minimalistická filozofia vyzdvihuje čisté línie a jednoduché dizajny, ktoré boli inšpirované miestnou prírodou a klímou. Propaguje nádherné dizajny a kvalitu, udržateľné produkty, ktoré boli dostupné a jednoducho prístupné pre ľudí každého veku. 

škandinávsky dizajn
Exhibícia škandinávskeho dizajnu v Brooklyne, 1954. Zdroj: wikipedia.org

Minimalizmus nie je v škandinávskom dizajne zakomponovaný len z hľadiska estetiky ale aj preto, aby umožnil svetlu a vzduchu pohybovať sa voľne v miestnosti. 

Škandinávci veria, že veci, ktoré sa kúpili, musia byť vyrobené tak, aby vydržali dlhodobo a nemajú sa nahradzovať. Úžasne nezaťažený, škandinávsky dizajn využíva materiály, ktoré boli formované v klasických tvaroch a ktoré budú pasovať s každým ročným obdobím.

Škandinávsky dizajn je vytvorený v harmónii so životným prostredím. Jeho princípy sú priamym výsledkom miestnej klímy. Počas dlhých období zimy Škandinávci čelili studeným nociam tým, že zariadili priestor tak, aby vnášal dovnútra čo najviac svetla. 

Vedeli ste, že:

V tomto ročnom období škandinávske rodiny trávia väčšinu dňa vo vnútri, kde si navzájom vymieňajú pozitívnu energiu na vytvorenie pohodlnej atmosféry. Toto sa stalo základom toho, čo poznáme pod dánskym názvom hygge. Ide o jednoduchú prax uznávania špeciálneho pocitu, alebo momentu.

Princípy škandinávskeho dizajnu a dizajnéri

Hlavný účel škandinávskeho dizajnu je zlepšiť každodenný život. 

Často je vnímaný ako jemný kontrast medzi abstraktnými a prirodzenými tvarmi, ako aj tvrdým a jemným povrchom a materiálmi. Prirodzené materiály ako kameň, drevo, koža a konope sú vo väčšine interiérov domácností použité striedmo .

V zlatom veku škandinávskeho dizajnu, od 30-tych po 70-te roky, existovalo niekoľko prominentných dizajnérov, ktorí mali veľký vplyv na filozofiu a štýl dizajnu. Ich vplyv na moderný dizajn je dnes evidentný v oblasti ako San Francisco a neďalekého San Mateo. Tu nájdete nádherné obchody ako Article, Muuto, Innovation a ScanDesign.

obchod
Jeden z mnoho obchodov so škandinávskym dizajnom v kalifornskom San Mateo. Zdroj: shopify.com

Brilantní škandinávski dizajnéri, ktorí prepísali históriu so svojimi inovatívnymi dizajnmi zahŕňajú ľudí ako Alvar Aalto, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Borge Mogensen, Verner Panton, Hans J. Wegner alebo Maija Isola. Nech už zoberiete do ruky akúkoľvek knihu o škandinávskom dizajne alebo architektúre, tieto mená v nej budú určite spomenuté.

škandinávsky dizajn
Pohodlná rozkladacia pohovka v škandinávskom štýle. Zdroj: ikuchyne.sk

Škandinávske prvky dizajnu

Pozrime na to, čo tvorí srdce škandinávskeho dizajnu.

Podlahy

Koberce sa v škandinávskych krajinách nikdy nestali populárnymi. Interiéri používajú typicky drevené podlahy, s jemnými tónmi dreva vo všetkých miestnostiach, s výnimkou kúpelne. Koberce sa používajú, no iba na pokrytie určitej oblasti.

Využívanie dreva

Teplé drevo sa často používa na stenách, stropoch, kabinetoch a nábytku. Preferované teplé tóny sú nájdené v tíku a dube. Ak sa použije borovica, so špeciálny olejom sa redukujú žlté tóny dreva na sivú farbu.

Jedalensky stol Scandinavia vyrobeny z dreva
Jedálensky stol Scandinavia vyrobený z pravého dubového dreva. Zdroj: ikuchyne.sk

Ekologické materiály

Princípy dizajnu škandinávskeho štýlu propagujú ekologicky priateľské domácnosti s organickými, udržateľnými princípmi pre podlahy, steny, sedenie a strechu. Prírodné textúry a materiály zahŕňajú drevo, ľan alebo vlnu v spojení s mäkkými upokojujúcimi farbami.

Farby

Bežné sú biele steny a studená modrá so šedými textíliami. V niektorých domácnostiach sa používajú jasnejšie farby ako žltá a oranžová, ktorá sa nachádza v látkach a kobercoch Marimekko.

Príslušenstvo

Minimalistický štýl propaguje filozofiu dizajnu „menej je viac“. Počet príslušenstva je zvyčajne znížený na absolútne minimum. Dosiahne sa tým zabránenie zhlukovaniu predmetov a vizuálnych rozptýlení. Pokiaľ niečo nepotrebujete a neplní to svoj účel, musí to zmiznúť z pohľadu.

Rada odborníka: Ak aj vy rozmýšľate nad minimalizmom a neviete kde začať, riaďte sa jednoduchým pravidlom menej je viac. Pokiaľ niečo v miestnosti skutočne nepotrebujete, zbavte sa toho, alebo to minimálne schovajte do úložného priestoru, aby to nezaberalo priestor.

Krby

Škandinávske zimy bývajú kruté, kvôli čomu má väčšina domovov krby na poskytovanie adekvátneho tepla. Dizajny krbov sú zvyčajne jednoduché, no často zdobené krásnymi dlaždicami. Krby sa dajú opísať ako jednoduché a elegantné. 

Typické švédske krby sa zvyčajne podobajú stĺpu. Tvar je veľmi jednoduchý. Je to v zásade guľatá komínová rúra zvyčajne v bielej farbe. V peci sú vždy dve malé skladacie dvere a horná časť krbu má takmer vždy korunu v duchu škandinávskych monarchií.

Prečo je škandinávsky dizajn populárny?

Je optimistický

Škandinávsky dizajn berie do úvahy krátke zimné dni, ktoré sú súčasťou severskej klímy. Jeho estetika je nevyhnutne svetlá, jasná a optimistická. Škandinávske kúsky a palety zlepšujú náladu v miestnosti a zdôrazňujú jej veľkosť. Nikdy sa teda nebudete cítiť smutne potom, čo vkročíte do miestnosti.

Tradičný príručný stolík
Tradičný príručný stolík v škandinávskom prevedení. No povedzte, nesrší z neho optimizmus? Zdroj: ikuchyne.sk

Je nadčasový

Fakt, že škandinávsky dizajn pozostáva z polovice minulého storočia naznačuje, že je nadčasový. Nepomýľte sa, má definitívne moderné prvky ako ostré uhly a jednoduché siluety. Moderný štýl je však klasický a určite ho nenahradí ďalší krikľavý trend. Ak chcete vytvoriť dizajn svojho domova iba raz, zvoľte škandinávsky dizajn namiesto hociktorého iného.

Je funkčný

Ak vás už nebaví nábytok, ktorý vyzerá dokonale v katalógu a prvý deň po doručení, no je v skutočnosti nepohodlný a nepraktický, tak potom funkčný impulz, ktorý poháňa škandinávsky moderný dizajn bude garantovane pre vás.

Množstvo škandinávskych dizajnérov demonštruje svoj záväzok nielen pre funkcionalitu, no i pre multifunkčnosť. To znamená, že kúsky sú ideálne vhodné pre menšie priestory domácnosti. Práve sem patria multifunkčné police a drevené kúsky v top kvalite.

Je dlhodobo udržateľný

Keď spisujete svoj zoznam nábytku, mali by ste myslieť aj na budúcnosť. Nehľadajte lacné možnosti, vždy sa oplatí hľadať najkvalitnejšie kúsky, ktoré si môžete dovoliť.

Vždy je dobré podporiť nábytok, ktorý je vyrobený zo zodpovedných zdrojov a je vytvorený skúsenými dizajnérmi a remeselníkmi, ktorí majú hrdosť v dobrej remeselníckej práci. Ak tvorcovia stoja za svojou prácou s niekoľkoročnou zárukou, je dobrá šanca, že vám nábytok bude slúžiť niekoľko rokov.

Drevená lavica
Drevená lavica kombinujúca typické prvky škandinávskeho dizajnu, bielu farbu a drevo. Zdroj: ikuchyne.sk

Škandinávsky dizajn nič nepokazí

Zrejme ste už pochopili, prečo je škandinávsky dizajn tak obľúbený. Pri vstupe do miestnosti zaujme na prvý pohľad, je jednoduchý na prevedenie, vyzdvihuje minimalizmus a preferuje dlhovekosť. Niet sa teda čomu čudovať, že je taký populárny.

Tip: Zaujal vás tento článok o škandinávskom dizajne? Prečítajte si aj ďalší článok o škandinávskom dizajne.