Škandinávsky interiér

Funkčný škandinávsky interiér, ktorý len tak nevyjde z módy

Páči sa vám škandinávsky interiér a a chceli by ste si ho priniesť aj ku vám domov? Minimalizmus, jednoduché línie, bledé farby a hravé doplnky dokážu najmä počas tmavých a chladných zimných mesiacov priniesť trochu rozveselenia a pohody. Prečítajte si viac o tom, čo charakterizuje škandinávske bývanie a inšpirujte sa naším výberom dizajnových nábytkov a doplnkov. 

Začalo to výstavou

Škandinávsky štýl, inak prezývaný aj severský, je v súčasnosti veľmi populárnym. Vďačiť za to môžeme výstave Triennale di Milano, ktorá sa uskutočnila v 50. rokoch minulého storočia. V tom čase bol preferovaný zdobený nábytok, ktorý si mohla dovoliť najmä vyššia vrstva. Jednoduchý a svieži štýl, ktorý sa tu objavil zo severských krajín, spôsobil doslova senzáciu. Keďže výstava zožala obrovský úspech, následne sa presunula do Ameriky. Na scénu nastupujú dizajnéri, ktorí svojimi produktmi preslávili tento štýl bývania.

Škandinávsky interiér je jednoduchý a funkčný

Heslom severského typu bývania je “v jednoduchosti je krása”. Vnesie do príbytku minimalistický a zároveň príjemný dizajn inšpirovaný prírodou. Na pohľad sa môže zdať až strohý, ale v kombinácii s doplnkami pôsobí úžasne. Pritom ale zohľadňuje nielen estetickú stránku, ale aj funkčnosť – napríklad dbá na dostatok úložného priestoru.

Farebne je ladený do neutrálnych, skôr svetlejších tónov. Práve tie prinášajú počas dlhých zimných mesiacov do interiéru viac svetla a pozitívnej atmosféry. Nábytok prevažne v bielej alebo prírodnej dubovej farbe častokrát dopĺňajú výrazné geometrické vzory a farby, zavše inšpirované severským folklórom. Veľkou výhodou takýchto farieb a dizajnu je nadčasovosť. Okrem toho nemusíte mať obavy, že sa ich po pár mesiacoch presýtite, čo sa môže stať pri pestrých a extravagatntných kúskoch.

Rada odborníka: Škandinávsky dezén sa môže prejaviť aj na stenách a podlahách. Namiesto celoplošných kobercov radšej siahnite po menších kusových, ktoré by mali byť v bledých farbách. Vzory sú geometrické, ale nie okrúhle. Podlaha je spravidla drevená so štruktúrou, ale tak isto v bledých odtieňoch. Najčastejšie sa používajú dezény brezy, jaseňa, javora alebo bieleného duba. Steny budú najlepšie vyzerať s bielym alebo sivým náterom.

Nábytok do každej miestnosti

Premýšľate, do ktorej časti vášho domu či bytu ste priniesli kúsok severskej atmosféry? Môže to byť naozaj kdekoľvek: kuchyňa, jedáleň, obývačka aj spálňa budú vyzerať úchvatne. Dokonca aj miestnosti ako predsieň, detskú či hosťovskú izbu môžete zaobliecť do škandinávskeho šatu. 

Určite ste si už stihli všimnúť, že takmer všetky nábytky stoja na tenkých nožičkách, prevažne v bledej farbe. Nie je to len tak pre nič za nič – ide tak isto o jeden z typických prvkov škandinávskeho dizajnu. Nábytok na nohách urobí skvelú službu hlavne v malých priestoroch, ktoré tak budú pôsobiť opticky vzdušnejším a priestrannejším dojmom. Nájdete ich na posteliach, sedačkách, kreslách, komodách, ale aj na malých kúskoch nábytku ako konferenčných stolíkoch alebo taburetkách.

Obľúbeným kúskom nábytku, ktorý častokrát nájdete v škandinávskych kolekciách, je hojdacie kreslo. Jeho výhodou je, že ho môžete postaviť prakticky kamkoľvek. Rovnako dobre ako v obývačke poslúži napríklad v rohu jedálne, v detskej izbe alebo predsieni. Užite si v ňom príjemný zimný večer, popíjajúc horúci čaj a zababušení do deky s jelením vzorom.

Osvetlenie a doplnky

Dizajn severských krajín sa premieta nielen v nábytkoch, ale aj v osvetlení, doplnkoch a dekoráciách. Obľúbené sú rôzne textílie, ako vankúše, deky a už spomínané koberčeky. Na stenách sa ako dekorácia využíva séria zarámovaných obrázkov – posobí to veľmi efektne a zaujímavo. Pekné a zároveň praktické sú zase nástenné poličky. Môžete použiť aj tapetu alebo plagáty – nebojte sa zapojiť fantáziu. No a nesmieme zabudnúť ani na interiérové rastliny, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tohto štýlu.

Navnadili sme vás na škandinávsky interiér? Pre ešte viac inšpirácie si pozrite našu sériu Scandic plnú jedinečných kúskov v tomto dizajne.