vintage styl

Vintage štýl: Ako zariadiť obývačku v tomto jedinečnom štýle?

Každý štýl je jedinečný a všetci máme tendenciu inklinovať k tomu, ktorý sa nám páči najviac. V súčasnosti je z čoho vyberať, a rovnako ako iné štýly, tak aj vintage štýl dokáže vytvoriť príjemný a očarujúci vzhľad vášho domova a môže výrazne zmeniť atmosféru akéhokoľvek obytného priestoru. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako zariadiť obývačku v tomto štýle.

vintage styl
Zdroj: iKuchyne.sk

Interiéry vo vintage štýle sú často kombináciou dekorácií a nábytku od 50. do 70. alebo 80. rokov minulého storočia. Kľúčové farby sú dynamické, odvážnejšie odtiene červenej, modrej, oranžovej, fialovej či ružovej. Sú dôležité na to, aby vytvorili žiarivú atmosféru rokov minulých. Efekt farieb zvyšujú bláznivé vzory lustrov a nábytku a zaujímavé vzory farebných tapiet. Vzhľadom k tomu, že vintage vzhľad je možné miešať a kombinovať s inými štýlmi, je dôležité pochopiť, čo robí tento štýl jedinečným a špecifickým. Zvyčajne to môžu byť nové alebo staršie predmety, ktoré spolu vytvárajú rustikálny, starožitný vzhľad.

príborník
Čo poviete na tento krásny príborník? Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že: pôvod slova vintage pochádza z kombinácie latinského vinum, teda víno a demere, čiže odnímať? Pôvodne sa týmto pojmom označovalo obdobie zberu hrozna. Neskôr sa používal ako označenie dobrého ročníka, teda obdobia, keď bolo vyprodukované niečo veľmi kvalitné, či už víno alebo iný produkt.

Nábytok vo vintage štýle

Nábytok v tomto štýle je veľmi unikátny, každý kus bojuje o to, aby sa z neho stal ústredný bod miestnosti. Sedačky sú široké a podlhovasté s viacfarebnými vankúšikmi, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru miestnosti. Dôležité je však nepreplniť izbu mnohými starožitnosťami alebo rustikálnymi kúskami. Aj v prípade tohto štýlu platí, že menej je niekedy viac. Nábytok totiž bezpochyby zaujme už na prvý pohľad, a preto nie je potrebné, aby ho bolo v miestnosti zbytočne veľa.

strieborná sedačka
Strieborná sedačka zapadne nielen do vintage štýlu, ale aj do iných štýlov. Zdroj: iKuchyne.sk

Vhodný konferenčný stolík dokáže urobiť zázraky

Vo vašej obývačke sa môže stretnúť viacero dekoratívnych štýlov. Kľúčom k vytvoreniu dokonalej obývacej izby vo vintage štýle je to, aké doplnky použijete. Jedným z hlavných kusov nábytku každej obývačky je konferenčný stolík. Aj vďaka vhodne zvolenému stolíku bude vaša obývačka vintage.  

vintage konferenčný stolík
V našej ponuke nájdete niekoľko vintage kúskov. Stačí si vybrať. Zdroj. iKuchyne.sk
nocne stoliky
Príručný stolík Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabudnite ani na vhodné vintage zrkadlá

Zrkadlá s rôznymi zaujímavými rámami sú ďalším kľúčovým prvkom vintage dizajnu.  Nielenže dodajú obývačke tú správnu a požadovanú atmosféru, ale rovnako vďaka nim docielite ilúziu väčšieho priestoru a presvetlíte nimi miestnosť.

zrkadlo s dreveným rámom
Obr. 5 Zrkadlo s dreveným rámom 1 Nebojte sa oživiť vašu obývačku vhodnými zrkadlami. Zdroj: iKuchyne.sk
Zrkadlo s dreveným rámom 2
Zdroj: iKuchyne.sk

Osvetlenie

Medzi hlavné rysy vintage štýlu patria okrem využívania historických kúskov tiež inšpirácie v jednoduchosti či prírodných materiáloch. Výber osvetlenia a umiestnenie v interiéri si musíte dobre rozmyslieť. Úplnou samozrejmosťou je centrálne osvetlenie miestnosti. Pri výbere svietidiel je potrebné myslieť na celý koncept a štýl zariadenia. Čo tak napríklad štýlový závesný luster alebo nejaké vintage lampy? Sú ideálnymi tipmi k dotvoreniu pokojnej a príjemnej atmosféry.

vintage lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Tip na záver

Napriek tomu, že vintage štýl je v poslednom období čoraz viac obľúbeným a vyhľadávaným štýlom v rámci zariaďovania interiérov, tak netreba zabúdať, že to tak nemusí platiť stále. Preto je ideálnou cestou nezariaďovať interiér úplne do vintage štýlu, ale skôr ho ponechať v modernejšom duchu a skombinovať ho s vintage dekoráciou či pár kusmi nábytku. Pridaním záclon, konferenčného stolíka alebo tapety na prízvukovú stenu vytvoríte pocit nostalgie bez toho, aby ste museli prerábať celú obývačku.

tv-stolik-mystic-living
Zdroj: iKuchyne.sk

Vintage vzhľad je obľúbený v domácom dizajne a našťastie je to aj cenovo dostupná alternatíva. Vytvorenie funkčného dekoru vo vintage štýle si vyžaduje pozornosť na každý detail. Ak sa rozhodnete pre tento štýl, uistite sa, že ho naozaj milujete a že vás neomrzí ani po niekoľkých rokoch. Neváhajte a pozrite si ponuku nábytku v našom e-shope, kde nájdete vhodné kúsky či už chcete vašu obývačku zariadiť vo vintage štýle alebo uprednostňujete skôr iný štýl. U nás si vyberie naozaj každý.