dekorovanie interieru ako z vianocnej rozpravky

Dekorovanie interiéru ako zo zimnej rozprávky

Preniesť sa prostredníctvom sezónneho dekorovania do rozprávkového prostredia zimnej krajiny je v chladných mesiacoch dizajnérskym skvostom príbytkov. V závislosti očakávaní, môže ísť o príjemnú až noblesnú atmosféru, ktorú v izbách vytvoríme. Sezónne kráľovstvo nás môže očarovať svojou prirodzenosťou a zároveň krásou. Inšpirujte sa aj vy niekoľkúmi tipmi na dekorovanie interiéru ako zo zimnej rozprávky!

dekorovanie interieru ako z vianocnej rozpravky
Zdroj: Pinterest

Výzdobu si môžete pripraviť začiatkom zimných mesiacov a kochať sa ňou do konca sezóny.  Nemusí ísť vyslovene len o záležitosť vianočných sviatkov, hoci sme tak v našich končinách zvyknutí. Pokiaľ dekorovanie interiéru prispôsobíte viac sezónnemu zdobeniu ako konkrétnemu sviatku – Vianociam, dosiahnete želaný efekt a výzdobu si môžete užívať ešte pár mesiacov navyše. 

Farby príznačné pre sezónnu výzdobu 

Mierne až neutrálne tóny farieb sú pre zimnú krajinu zrkadliace. Odvíja sa to od prírody, ktorú zahaľuje snežná prikrývka a farby z nej miznú. Zostáva len dotyk zemitých farieb ako hnedá, zelená a podobne. Biela farba vytvorí dokonalú scenériu, ktorá veľmi presne lahodí rozprávkovosti krajiny. Môžete sa rozhodnúť skombinovať práve dominantnú bielu s prírodnými farbami. Zimu si navodíme tiež modrou, striebornou, zlatou, ktoré sú elegantným dodatkom celkovej výzdoby.

vianočný dizajn
Vianočný dizajn v interiéri. Zdroj: Pinterest

Dekorácie, ktoré evokujú zimnú krajinu 

V závislosti od farebných kombinácií, si volíme i dekorácie, ktorými dotvárame celkovú atmosféru. Prikladáme im vysokú dôležitosť v prípade výzdoby miestností. Považujeme ich za významný aspekt, ktorý nám pomáha formovať dekorovanie zimnej krajiny. Klasické prvky, ktoré použijeme, sú napríklad sviečky, svietniky, taktiež deky, vankúše a imitácie kožušín. Pridajte prírodné prvky ako vence, girlandy z ihličia, polienka driev. 

Tip:

Úžasným kúskom je krb, ktorý sa stáva súčasťou dekorovania. Samozrejme, ide o praktickú záležitosť, ktorú nemožno imitáciou nahradiť. Pokiaľ krb máte, určite ho vyzdobte a pridajte dekoratívne reťaze, sviečky, ktoré naň upriamia pozornosť.

vianočná výzdoba - kozubu
Výzdoba kozubu. Zdroj: Pinterest
sušené ovocie - reťaze - zvony - súčasť dekoru
Ďalší príklad dekorovania kozubu. Zdroj: Pinterest

Na dekorovanie použite najmä to, čo nám príroda ponúka. Dosiahnete rozprávkovosť prostredia lusknutím prstov. Krásne vyniknú zhotovené vence z ihličia a šišiek. V izbe môžete rozvešať ihličnaté konáre alebo imelo, ktoré si symbolicky spájame s týmto sviatkom. Svoje čaro skrývajú oriešky a drevo, ktoré možno pridať ako dekoratívny kúsok.

Vyzdobiť môžete okná, dvere, jedálenský a konferenčný stôl. Vynikne i vyzdobené zábradlie schodiska.

Tip:

Pokiaľ máte možnosť a šikovné ruky, skúste si vytvoriť vlastné vianočné ozdoby. Prinesiete tým do príbytku o kúsok inú energiu a dekorácie budú odrazom i vás samotných.

Vianočný strom ako koruna 

Veľmi prínosným dekoratívnym kúskom, ktorý v nás evokuje atmosféru zimy a samotných Vianoc, je práve zmienený ihličnan. Pokiaľ chcete naozajstnú rozprávkovosť interiéru, nebojte sa a pokojne si dovoľte viac ako jeden stromček. Priestor tým veľmi obohatíte, dokonca si môžete vytvoriť malú vianočnú spleť stromčekov, pokiaľ by to nebolo príliš. Výzdobu ladíme k farbám ostatných dekorácií.

vianočný dekor
Nebojte sa experimentovať a dovoľte si viac ako jeden stromček. Zdroj: Pinterest

Navoďte si teplo domova 

Hoci si so zimou spájame chlad, na rozprávkovom dekorovaní interiéru nás uchvacuje práve teplo, ktoré dokážeme do príbytkov viesť. Svietiace dekorácie sú skvelým doplnkom, ktoré rozjasnia miestnosť. Použite svetlá, ktoré navodia príjemné teplo. Pomôžu nám i sviečky, ale aj príznečné prvky ako kožušiny, deky a podobne.

aranžovanie stolu
Zdroj: Pinterest

Pokiaľ vás dizajn oslovil a počas sviatkov by ste si chceli vytvoriť interiér práve v danom duchu, snažte sa pridržiavať niektorých z vybraných tipov, ktoré si zhrnieme. Mali by vám byť užitočné pri vytváraní zimného interiéru vo vašom príbytku.

  • Biela. Dominantou zimnej krajiny je jednoznačne biela farba. Bezprostredne patrí do interiéru, pokiaľ sa chceme priblížiť danému štýlu čo najpresnejšie a vytvoriť malú repliku zimnej krajiny u seba doma. 
  • Dôležité sú dekorácie. Pokiaľ chcete, aby výzdoba nepôsobila umelo, použite živé prírodné prvky, ktoré sa stanú prirodzenou súčasťou dekoru. Vyniknú živé girlandy, vence z ihličia, šišky, vetvičky a podobne. 
  • Rozmanitosť dekoru. Nebojte sa kombinovať rôzne ozdobné kúsky, ktoré si spájate s rozprávkovosťou. Napríklad veľká truhlica s vankúšmi a dekami z hrubej hodvábnej látky môže v konečnom dôsledku vyjsť ako skvelý kúsok. 
  • Sušené ovocie a sviečky. Použite tradičné ozdoby, ktoré v sebe nesú jednoduchosť a zároveň pompéznosť.
  • Zdobte. Naaranžujte a vyzdobte všetko, čo vám príde vhodné s istou dávkou jednoduchosti. Netradične, ale naopak veľmi ukážkovo a elegantne môže vyznieť ozdobený luster, prípadne vetvičky, ktoré si zavesíte naň. 
naaranžovaný stôl
Zdroj: Pinterest

Poskytli sme vám zopár rád ako na správne dekorovanie interiéru, ktorý dokonale sprostredkuje zimnú krajinu. Dekorácie majú dôležítý význam, no v konečnom výsledku ide o celkovú atmosféru, ktorú si navodíte teplom domova a radostným očakávaním vašich blízkych. Veríme, že sa vám prostredie zimnej krajiny vydarí a váš dizajnérsky dekor zožne úspech a hlavne úsmevy na tvárach vašich najbližších.

Tip na záver:

Hľadajte vianočné dekorácie na trhoch. Možno práve pár vyvolených ozdôb nájdete u miestneho remeselníka a vaša výzdoba tým úplne zažiari.