3 rôzne štýly pre vašu spálňu: Zariaďte si ju podľa vášho gusta! Zdroj: Pinterest.com

3 rôzne štýly pre vašu spálňu: Zariaďte si ju podľa vášho gusta!

Azda každý z nás túži mať svoj dom alebo byt zariadený tak, aby sa v ňom cítil príjemne a útulne, aby v ňom mohol byť sám sebou. Jednoducho, naozaj ako doma.

Štýl a zariadenie by sa mal odvíjať od toho, aká sme osobnosť a čo lahodí nášmu vkusu. V tomto blogu sa zameriame na tri momentálne najobľúbenejšie štýly spálne a posvietime si na jednu konkrétnu miestnosť – spálňu.

Vidiecky, priemyselný, škandinávsky, retro, prírodný, moderný, provensálsky… Vymenovali sme iba niektoré smery či typy dizajnu, ktoré sa uplatňujú aj v interiérovom dizajne. Pre bežného smrteľníka môže byť veľmi náročné zorientovať sa v nich a vybrať si ten, ktorý bude odrážať jeho charakter a teda mu bude naozaj vyhovovať. Pozrite sa spolu s nami na tri z nich, ktoré sú vo všeobecnosti preferované u väčšiny ľudí a nechajte sa inšpirovať.

Nájdite ten správny vzhľad, ktorý je vám najviac blízky. Zdroj: iKuchyne.sk
Nájdite ten správny vzhľad, ktorý je vám najviac blízky. Zdroj: iKuchyne.sk

Industriálny: (Nielen) pre dizajnérov a umelcov

Tomuto typu bývania sa hovorí aj priemyselný alebo loftový. Obľubujú ho najmä kreatívne duše a mladí ľudia, ktorí sa neboja prejaviť svoj individualizmus. Dominujú mu prvky typické pre priemyselné priestory – priznané tehlové steny, oceľové konštrukcie a potrubia, z materiálov je to napríklad masívne drevo, kov a koža.

Minimalizmus spojený s funkčnosťou a zemité farby ako sivá, hnedá, čierna a biela sa perfektne dajú využiť aj v miestnosti určenej na odpočinok.

Posteľ z masívu doplnená o zaujímavé kovové prvky. Zdroj: iKuchyne.sk
Posteľ z masívu doplnená o zaujímavé kovové prvky. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Rada odborníka: Aby výsledok nepôsobil príliš stroho, nebojte sa do interiéru zakomponovať aj prvky v iných dizajnoch, napríklad retro alebo škandinávskom. Alebo na to skúste ísť z opačného konca – vyskúšajte najprv iba vybrať niekoľko industriálnych kúskov nábytku, doplnkov či dekorácií, ktoré spolu budú pekne ladiť. Lampa s odhalenou žiarovkou, konferenčný stolík s kovovými nožičkami či vhodne zvolená komoda a nad ňou zrkadlo môžu postačiť ako základ.

Industriálne pôsobia priznané tehlové steny, kov aj drevo. Zdroj: iKuchyne.sk
Industriálne pôsobia priznané tehlové steny, kov aj drevo. Zdroj: iKuchyne.sk

Škandinávsky: pohoda zo severských krajín

Tento príjemný interiérový dizajn evokujúci teplo domova a nenásilnú hravosť sa nie náhodou rozšíril zo Škandinávie po celom svete. Obľubujú ho ľudia vyznávajúci jednoduchý a praktický dizajn, svetlé farby a neutrálne odtiene a prírodné materiály. Zo spálne vďaka nemu vytvoríte vzdušný a presvetlený priestor plný harmónie, kde vás nič nebude rušiť.

V tomto prípade určite platí staré známe ,,v jednoduchosti je krása”. Napriek tomu výsledok nepôsobí stroho a neosobne. Tajomstvom je správne zvoliť doplnky a dekorácie, ale taktiež odhadnúť ich správne množstvo.

Jednoduchý a praktický stolík v spálni nájde svoje využitie. Zdroj: iKuchyne.sk
Jednoduchý a praktický stolík v spálni nájde svoje využitie. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Poobzerajte sa po nábytku na typických tenkých nožičkách, ktoré sú zväčša v bledej farbe alebo drevené. Posteľ, gauč, komoda či nočný stolík vďaka nim pôsobia vzušne. Polichotia aj menšej miestnosti, ktorú zbytočne ešte viac opticky nezmenšia. Ak vám to priestor dovoľuje, vytvorte si v spálni oddychový kútik s typicky škandinávskym hojdacím kreslom. A nezabudnite na rastliny, ktoré sú pre takto ladený interiér príznačné.

Hojdacie kreslo prinesie do spálne príjemný pocit pohody. Zdroj: iKuchyne.sk
Hojdacie kreslo prinesie do spálne príjemný pocit pohody. Zdroj: iKuchyne.sk

Moderný: v súlade s najnovšími trendami

Ak vás predošlé dva štýly spálne neoslovili, možno si prídete na svoje tentokrát. Moderné bývanie s typickými prvkami ako lesklé lakované materiály, kov, oceľ a sklo, ale i minimalistické línie má dnes množstvo zástancov. Takto zariadené novostavby či zrekonštruované byty preferujú dynamické osobnosti s vycibreným vkusom, ale aj súčasní umelci či dizajnéri.

Ak sa vám páči luxusný vzhľad, tým pravým pre vašu spálňu budú materiály satén, zamat, koža a im podobné. Nezabudnite na elegantné kovové odlesky a sklo, ktoré v spojení s tým správnym dizajnom dokážu pôsobiť až futuristicky.

Zrkadlo so zaujímavým moderným rámom by v takejto spálni nemalo chýbať. Zdroj: iKuchyne.sk
Zrkadlo so zaujímavým moderným rámom by v takejto spálni nemalo chýbať. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Nebojte sa experimentovať a použiť aj extravagantné kúsky nábytku a doplnkov. Jeden, maximálne dva výrazné prvky dodajú miestnosti čosi zaujímavé. Ostatné vybavenie už použite menej výrazné, ktoré tento efekt nepotlačí, ale naopak zvýraznia. Ak sa vám páči anglická distingvovaná elegancia, vyberte si dizajn Chesterfield zdobený prešívaním a gombíkmi.

Ak sa vám páči moderný štýl, na výber máte skutočne veľké množstvo postelí. Zdroj: iKuchyne.sk
Ak sa vám páči moderný štýl, na výber máte skutočne veľké množstvo postelí. Zdroj: iKuchyne.sk

Tieto 3 tipy zariadenia spálne, ktoré sme v článku rozoberali, sú iba výberom z niekoľkých ďalších. Ak ste sa v žiadnom z nich nenašli, nezúfajte a hľadajte ďalej. Pri voľbe štýlu a farebnosti nezabudnite na nadčasovosť – tým myslíme, že spálňa by sa vám mala páčiť aj o niekoľko rokov neskôr.

Určite nič nepokazíte, ak farbu stien a najväčších dielov nábytku zvolíte v neutrálnejších farbách, ktoré sa vám nezunujú. Drobnejšie nábytky, doplnky a dekorácie môžete časom obmeniť aj bez priveľkých investícií.

Jednotlivé štýly spálne môžete pri troche citu spolu kombinovať. Zdroj: iKuchyne.sk
Jednotlivé štýly spálne môžete pri troche citu spolu kombinovať. Zdroj: iKuchyne.sk

TIP NA ZÁVER: Nezabudnite, že spálňa má predovšetkým slúžiť na kvalitný odpočinok počas noci. Snažte sa urobiť všetko pre to, aby ste si z nej vytvorili vlastnú malú oázu pokoja. Postarajte sa o dostatočné zatemnenie počas noci a obmedzte elektrický smog, teda počet elektrických spotrebičov v miestnosti. Používajte osvetlenie v teplom tóne s príjemným tlmením a farby na stenách a závesoch, ktoré navodzujú pokoj. K takým patrí napríklad modrá a zelená. Použiť môžete aj ktorúkoľvek z neutrálnych farieb, ktoré nebudú pôsobiť rušivo.

Páčil sa vám tento článok? Načerpajte ešte viac inšpirácie a pozrite si dizajnový nábytok a bytové doplnky rôznych štýlov v ponuke nášho e-shopu.