trendy v interierovom dizajne

4 veľké trendy v interiérovom dizajne pre rok 2020

Trendy v interiérovom dizajne sa menia a vyvíjajú, no pri každom sa to deje rôznym tempom. Niektoré sú populárne niekoľko rokov, zatiaľ čo niektoré vydržia iba jednu sezónu. Dobrým príkladom je škandinávsky trend, ktorý nás teší a prekvapuje už niekoľko rokov. Neexistuje iba jeden trend, ktorý bude vládnuť všetkým. Interiérový dizajn je na tom rovnako ako móda. Nie je jedna veľkosť, ktorá by pasovala každému. Preto berte nasledujúce riadky ako inšpiráciu, nie nutnosť.

Prečítajte si a objavte podľa nás 4 veľké trendy v interiérovom dizajne pre rok 2020, ktoré ponúkajú nové spôsoby vylepšenia existujúcej dekorácie.

 Trend: Abstraktný dizajn

Toto je zábavný a uvoľnený interiérový trend, ktorý čerpá inšpiráciu z abstraktného umenia. Vyznačuje sa odvážnou geometriou, ručne kreslenými skicami a hravými farbami. Tento vzhľad je hlavne o vyjadrení osobnosti v domácnosti. 

Cieľom je vyvolať emóciu a navodiť náladu, čo sa mu rozhodne darí. Odvážne vzory a pútavé farby vedú pri štýle a výzdobe k hravému prístupu. Abstraktný dizajn vyzdvihuje nedokonalosť ručne kreslených tvarov. V tomto dizajne hrajú kľúčovú rolu črty.

siva sedacka s vankusmi
Zdroj: markmcdonald.org

Farebná paleta pre abstraktný dizajn

V tomto prípade sa dostávajú do popredia farby. Trend umožňuje aby bola farebná paleta odvážna. Do popredia sa dostáva červená s námorníckou modrou, alebo horčicová so svetlofialovou.

farebna paleta abstraktny dizajn
Zdroj: rjmovers.com

Kde sa dá použiť? 

V akejkoľvek miestnosti, kde sa chcete vyjadriť jasne. Pri presune z plátna do izby sa tento trend dá najlepšie predviesť na vankúšoch, obliečkach na prikrývky, koberčekoch a tapetách. Tento kreatívny dizajn si získa srdce mnohých domácností. Perfektne demonštruje umelecké svetlo a zahŕňa hmatateľné detaily, populárne z minulých rokov.

Trend: jednoduchá štruktúra

Tento vzhľad sa odizoloval od škandinávskeho štýlu a dnes je úplne samostatný. Účelom je vytvoriť kľudný, pohodlný a uvoľnený priestor určený na relax. Všetko je to o vytvorení bezpečného domova s priestorom, ktorý nás pozýva k tomu, aby sme si oddýchli a zregenerovali.

Šedá je na ústupe a nové neutrálne farby sú teplé. Snahou je totiž vytvoriť kľudný, no povzbudivý priestor na útek z každodenného sveta. Odvážnu a jasnú farbu vymeňte za  jemnú a neutrálnu, ku ktorým zvoľte neopracovaný nábytok. Tento trend totiž berie do úvahy environmentálnu udržateľnosť.

sedacku do
Zdroj: iKuchyne.sk

Kde sa dá jednoduchá štruktúra použiť?

Tento trend funguje v akejkoľvek miestnosti, či už ide o rustikálnu kuchyňu, alebo malú modernú kúpeľňu. Je však výnimočný v obývačke, alebo spálni v kombinácii s tmavou farbou, ktorá ho zvýrazňuje.

Kedy by ste mali zvoliť tento trend?

Ak máte radi jednoduchý, zmiernený štýl a úprimné, neokázalé kúsky. Stále však chcete domov, ktorý vyžaruje pocit oddychu a pohodlia namiesto prehnaného minimalizmu. Ste priťahovaný k remeselníckemu štýlu a nedokončeným povrchovým úpravám. Preferujete investovať do kvalitných kúskov, ako než do rýchleho riešenia.

farebna paleta jednoducha struktura
Zdroj: yasamtrend.com

Farebná paleta

Presuňte sa od studenej šedej k žltým neutrálom. Chopte sa teplých a neutrálnych farieb. V tomto trende béžová farba zažívá návrat ako dokonalá základná farba, na ktorej je možné stavať. Zvýrazňujúce farby sú tiež jemné.

Trend: úprimné pohodlie

Usporiadané upokojujúce vankúše, pleteniny a umelé kožušiny, pomocou ktorých sa akýkoľvek priestor okamžite stane príjemným. Tento prístup vás dostane cez zimu a stále bude dosť svetlý na to, aby bol váš domov pripravený aj na jar.

trendy v interierovom dizajne
Zdroj: iKuchyne.sk

Farebná paleta

V koreňoch tohto trendu ostáva dôraz kladený na prírodné pigmenty. Zvoľte mix studenej modrej a šedej, spojených s dôrazom na teplú ružovú a hnedú. Táto organická farebná paleta môže byť doplnená sivozelenou a machovou, s ktorými sa ľahko pracuje v upokojujúcej, neutrálnej schéme.

Pre textil a posteľnú bielizeň sú kľúčom uvoľňujúce textúry, jemné farby a dekoratívne detaily. Uvažujte nad prikrývkami v pranej bielizni a hmatateľných väzbách, nad hustými vlnitými prikrývkami s ozdobnými strapcami a ďalšími ozdobami.

Zdroj: decorstyle.com

Kedy zvoliť úprimné pohodlie

Keď je domov vašim 7. nebom. Považujete ho za osobnú svätyňu, ktorú si užívate a nesprávate sa k nej ako k ukážke. Nábytok máte pohodlný a vítací, s pohodlným gaučom a srdečným stolom, okolo ktorého sa ľudia chcú zhromaždiť a diskutovať. Máte radi vzhľad, ktorý je nenáročný na udržiavanie, vyblednuté tóny a časom opotrebované zakončenia.

Trend: eklektický pôvab

Toto je odvážna, sebavedomá a drzá odpoveď na pôvabné trendy. Mixuje sofistikovanú eleganciu z 30-tych rokov s príťažlivou pôvabnosťou 70-tych rokov. V tomto elegantnom diele hrá hlavnú rolu nábytok so zaoblenými krivkami a plynulými tvarmi. Premýšľajte o elegantných príležitostných stoličkách s vrúbkovaným vzorom.

Farebná paleta

Zvoľte bohaté tóny farieb pre kľúčové kúsky, ako je kráľovská modrá alebo rubín, zmiešané s teplými tónmi okra, ružovej a bronzovej. Pridajte vrstvu dekorácie s dotykom drahých kovov, ako je žiariace zlato, leštená meď, alebo mosadz a bronz.

Kde sa dá eklektický pôvab použiť?

V akejkoľvek miestnosti, ktorú chcete urobiť skutočne štýlovú. Predveďte svoju fascinujúcu stránku okúzlujúcim koktailovým vozíkom v obývačke, extravagantnou tapetou v jedálni,  plyšovým textilom a výraznou stoličkou v spálni.

Pri tomto štýle sa na dekoráciu používajú atypické stoličky spolu s príborníkmi, kokteilovými skrinkami, barovými vozíkmi a stolmi z leštenej mosadze a lesklého mramoru.

farebna paleta eklekticky dizajn
Zdroj: obsigen.ru

Nie je trend ako trend

Ako sme napísali na začiatku, sto ľudí, sto chutí. Niektoré trendy v interiérovom dizajne je dobré poznať, zatiaľ čo iné dokážu skutočne zmeniť náš pohľad na bývanie. Myslíme si, že treba dávať pozor na dva faktory, a to je ekológia a nová technológia. Práve tie budú mať vplyv na to, ako budeme náš domov vyzerať a ako budeme žiť v najbližšej budúcnosti.

Hľadáte ďalšie inšpirácie pre interiérový dizajn? Prečítajte si náš článok Top 5 blogov o interiérovom dizajne, kde nájdete množstvo riešení.