hygge styl

Hygge štýl: 6 tipov pre váš šťastný domov

Slovo Hygge v dánčine znamená “útulnosť” alebo “spokojnosť”, a tým sa aj vyznačuje celý Hygge štýl. Hygge tvorí veľmi dôležitú súčasť Dánov – je to pre nich spôsob vyjadrenia ich kultúrnej identity. Táto národná posadnutosť všetkými útulnými vecami vysvetľuje, prečo je Dánsko vždy na vrchole rebríčkov najšťastnejších krajín sveta aj napriek ich tuhým zimám. Posledné roky sa aj zvyšok sveta začal zaujímať o tento úžasný spôsob života. Ďalej v článku sa dočítate o našich šiestich typoch pre domov v duchu Hygge filozofie.

hygge dekorácia
Zdroj: /weheartit.com

1. Zlaté pravidlo “menej je viac”

Hygge štýl sa vyznačuje jednoduchosťou. Nejde o to minúť, čo najviac peňazí a mať preplnený byt luxusnými doplnkami. Cieľom je cítiť sa spokojne a útulne. Hovorí sa, že minimalizmus je „nástroj na to ako sa zbaviť prebytku v živote, v prospech zamerania sa na to, čo je dôležité – výsledok je viac času, viac priestoru, viac slobody. Znie to lákavo, však?

obyvacka v minimalistickom style hygge
Obývačka v minimalistickom štýle Hygge. Zdroj: /pinterest.com
trojmiestna bezova sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

2. Neutrálna škála farieb

Vedeli ste o tom, že od použitia škály farieb u vás doma, sa odvíja aj vaša produktivita? To isté platí aj o komforte. Vyberaním neutrálnych tónov – béžových, šedých či hnedých si zaručíte pokojný, relaxačný priestor, v ktorom sa budete cítiť vždy príjemne a o to produktívnejšie napr. aj v prípade, keď pracujete z domu.

paleta prirodnych farieb
Prírodné farby navodzujú pocit harmónie. Zdroj: /pinterest.com

3. Presvetlenie miestnosti

Keď je vonku tma a zima, nie je nič lepšie ako rozsvietiť svoj domov sviečkami. Možno by ste si mysleli, že si takúto atmosféru Dáni vytvárajú len na jeseň, alebo zime, Dáni však používajú sviečky celoročne. Úžasnú atmosféru vykúzlite aj pomocou elektrických mini svetielok, ktorými môžete lemovať okná, priestor nad sedačkou alebo jednoducho, kde sa vám to bude páčiť. Sviečky, žiarovky a krby patria medzi bežné osvetlenia, ktoré sa vždy nachádzajú v domácnosti plnej “hygge”. Osvetlenie môže zmeniť vašu náladu, takže si vyberte niečo, čo máte radi. 

parafinove sviecky
Príjemnou eko alternatívou klasických parafínových sviečok sú sviečky sójové, navyše vydržia horieť dlhšie. Zdroj: pinterest.com
svietnik
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že podľa ECA (European Candle Association) Dánsko spáli viac sviečok ako ktorákoľvek iná krajina v Európe?  Každý Dán spáli ročne až 6 kg sviečok.

4. Príjemné materiály 

Pre Hygge štýl je typická zmes materiálov a vzorov ako spôsob, ktorý pridáva charakter aj relatívne minimalistickému štýlu miestnosti. Dáni majú tendenciu používať veľa teplých prírodných materiálov, ako je drevo, koža či vlna. Celkový vzhľad sa väčšinou stále udržiava v podobných farebných odtieňoch, aby sa tak zabránilo kolízii alebo prílišnému narúšaniu konceptu miestnosti. Ideálnym príkladom sú deky a kožušiny ležérne prehodené cez sedačku, či jedálenské stoličky. Podobnú filozofiu vyznáva aj japonský Wabi-sabi štýl – viac o ňom sa dočítate TU.

hygge styl
Typická zmes materiálov v “hygge” štýle - kožušina, vlna a drevo. Zdroj: /grovestv.com
deka-strikovana-biela
Zdroj: iKuchyne.sk

5. Dekorujte vaše spomienky

Základom Hygge štýlu je všetko spojené s zveľaďovaním vášho domáceho šťastného prostredia. No a čo môže byť lepšie ako byť kreatívnym a ukázať vaše obľúbené rodinné fotografie, fotky z výletov, obrazy či maľby, ktoré vám niečo pripomínajú príjemné časy? 

fotografie v ramiku
Tlačené fotografie s rodinou, či priateľmi nevyjdú z módy ani v dnešnom digitálnom svete. Zdroj:/potterybarn.com

6. Staré a nedokonalé je vítané

Dáni neznášajú plytvanie a tak veci opätovne používajú, recyklujú alebo využívajú kreativitu a “upcyklujú” – tzn. že dávajú druhý dych starožitnému nábytku, alebo veciam nájdu iné nové využitie. Hygge štýl je nedokonalý, pretože nič nemusí byť perfektné. Je to skôr o sentimentálnosti starého kresla, ktoré kedysi patrilo nejakému členovi vašej rodiny, namiesto toho aby ste kupovali všetko úplne nové. 

Nebojte sa zakomponovať staršie kúsky nábytku, ktoré ste našli u starých rodičov na povale, budete mať dobrý pocit, že ste im našli nové využitie a budú vám pripomínať vašich blízkych. Zdroj: /monstercircus.com
Nebojte sa zakomponovať staršie kúsky nábytku, ktoré ste našli u starých rodičov na povale, budete mať dobrý pocit, že ste im našli nové využitie a budú vám pripomínať vašich blízkych. Zdroj: /monstercircus.com
Zdroj: iKuchyne.sk
Zdroj: iKuchyne.sk

Čo dodať na záver? Asi len to, že Hygge štýl nie je žiadny nový prelomový krok v interiérovom dizajne, ale len inšpirácia na to, ako sa cítiť vo vašom domove príjemnejšie. Hygge je pocit šťastia, napr. keď vonku sneží a vy si čítate obľúbenú knihu a popritom sŕkate čaj v príjemnej domácej atmosfére