sedacku do

Ako vybrať sedačku do domácej pracovne?

Sedačka je charakteristickým prvkom obývačky. Okrem tejto miestnosti sa však zvykne nachádzať napríklad aj v domácej pracovni. Ako však vybrať správnu sedačku do pracovne? Rovnako ako pri obývačke, tak aj pri pracovni je potrebné dodržať niekoľko zásad. Len vďaka nim si vyberiete to najlepšie sedenie.

siva skandinavska sedacka
Do pracovne sa hodia minimalistické sedačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Domáca pracovňa sa nachádza v mnohých príbytkoch. Pracovňu majú ľudia pracujúci z domu, no nielen tí. V tejto miestnosti sa najčastejšie nachádza písací stôl a komfortná stolička. Pokojne sem však zvoľte aj doplnky, kreslá či dokonca sedačky. Ako vybrať tú správnu sedačku do vašej domácej pracovne? 

Riaďte sa štýlom miestnosti

Tak, ako to býva pri iných miestnostiach, aj pri pracovni sa riaďte jej štýlom. Sedačka by mala zapadnúť a ladiť s nábytkom a doplnkami. Postup pri jej vyberaní je však o niečo iný ako pri obývačke.

hnede kozene kreslo
Pokiaľ máte menej miesta, namiesto sedačky môžete vybrať napríklad kreslo. Zdroj: iKuchyne.sk

Keď vyberáme sedačku do obývačky, často si zvolíme výrazný kus. V tomto prípade to vôbec nevadí. Takýto dominantný kúsok pritiahne pozornosť. Naopak, pri pracovni by ste sa mali niečomu takému vyhnúť. Sedačka by mala splynúť s okolím a nepriťahovať zbytočne pozornosť. 

Pracovňa by mala byť v jednej farebnej línií. Pôsobí tak lepšie na psychiku a premýšľanie. Ak chcete kombinovať nejaké farby, skúste 1 – 2 odtiene, určite nie viac. 

strieborna zamatova sedacka
Do pracovne stačí sedačka pre dvoch až troch ľudí. Zdroj: iKuchyne.sk

Sedačka nemusí byť príliš veľká 

Ak by sme porovnali výber veľkosti sedačky pre obývačku a pracovňu, našli by sme ďalší rozdiel. V obývačke často chceme veľa miesta na sedenie. Počítame s návštevami a často aj s tým, že na sedačke budeme ležať. 

V pracovni však na sedačke neležíme. Najčastejšie tam je preto, aby sa mohol klient či kolega posadiť. Nie je preto potrebné, aby poskytovala príliš veľa miesta na sedenie. Ideálna veľkosť sú 2 – 3 miesta

hnede kreslo
Ak máte malú pracovňu, stavte na komfortné kreslo. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Potrebujete viac miest na sedenie? K sedačke skombinujte pohodlné kreslá alebo štýlové stoličky.

Aký materiál je ten najlepší? 

To, aký materiál si vyberiete, je na vás. Veľmi obľúbené sú kožené pohovky. Sú komfortné a hlavne dobre vyzerajú. Nie sú vhodné na ležanie, čo vám nemusí vôbec prekážať. Sedačka v pracovni slúži najčastejšie len na sedenie. 

hneda sedacka chesterfield
Kožené sedačky v pracovni pôsobia reprezentatívne. Zdroj: iKuchyne.sk

Na druhej strane, čalúnené sedačky sú oveľa mäkšie. Pre mnohých sú na sedenie omnoho príjemnejšie. Nemusíte sa teda báť ani tejto voľby. Ak chcete pri kúpe ušetriť, stavte na tento typ. Peniaze tak ušetríte pri následnej starostlivosti. Koža sa totižto musí pravidelne ošetrovať kvalitnými prípravkami. 

Farba sedačky

Rovnako ako pri materiáli, tak aj pri farbe sa musíte rozhodnúť sami. Čalúnené sedačky poskytujú veľké množstvo farebných prevedení. Nájdete medzi nimi rôzne vzory, ktoré sú zaujímavé. Kožené sedačky sú najčastejšie v neutrálnych farbách, ako napríklad biela, hnedá či čierna.

siva sedacka na nozickach
Vyberajte skôr neutrálne farby. Zdroj: iKuchyne.sk

Pracovňa je často zariadená v neutrálnych tónoch, čo je dôvod, prečo by sedačka mala byť podobná

Úložný priestor je praktický

Pre niektorých je to zbytočnosť, pre iných výhoda. Úložný priestor vám poskytuje ďalšie praktické miesto. Nie každý ho ale v pracovni využije. Nemusíte doň ukladať len vankúše či deky. Vhodný je na uloženie všetkého možného. 

bledosiva sedacka
Čalúnené sedačky sú komfortnejšie. Zdroj: iKuchyne.sk

Úložný priestor je výhodný pre každého, kto má malú pracovňu. Uschováte v ňom všetky potrebné dokumenty či iné veci. Okrem tohto priestoru mnohé sedačky poskytujú aj možnosť rozťahovania, ktorá je však v pracovni zbytočná.

Nezabudnite na správne umiestnenie

Správne umiestnenie je pomerne dôležité. V pracovni je potrebné nájsť sedačke dobré miesto. Ideálne miesto je blízko stola. Ak vám príde klient či kolega, môžete tak spolu komunikovať. Taktiež je dobré, ak sedenie umiestnite ku stene. Hostia tak budú mať lepší pocit. 

sedacka v skandinavskom style
Ak potrebujete väčšiu sedačku, vyberajte skôr minimalistické a jednoduché kúsky. Zdroj: iKuchyne.sk

Plánujete sedačku využívať len vy? V tom prípade ju umiestnite na svoje obľúbené miesto v miestnosti. Vybrať by ste si mali pokojný kút, kde sa vám bude dobre premýšľať. Sedačku umiestnite ďalej od stola. 

antracitova sedacka
Tmavé odtiene sú do pracovne najlepšie. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak je pracovňa malá

Túžite po príjemnom sedení, no máte malú pracovňu? Nevešajte hlavu. Existuje jednoduché riešenie, ktoré prichádza vo forme komfortných kresiel. Do pracovne sa hodia v počte 1 – 2 kusov. Postavte ich oproti stolu. Skvelo vyzerajú vtedy, keď k nim postavíte malý stolík. 

kozene kreslo
V prípade kresiel si vyberajte minimalistické kúsky. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Pri vyberaní sedačky sa vyhnite masívnym a veľkým kusom. Tie by v miestnosti akou je pracovňa nenašli svoje využitie. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu