kuchyňa vo vidieckom štýle

Kuchyňa vo vidieckom štýle: ako na to?

Plánujete zariaďovať kuchyňu a hľadáte štýl, ktorý pôsobí pohodlne, príjemne a zároveň je krásny? V takom prípade je pre vás vidiecky štýl ako stvorený. Kuchyňa vo vidieckom štýle vytvára dokonalé rodinné centrum v každom dome. Prečítajte si článok, v ktorom vám priblížime, čo by určite nemalo chýbať v kuchyni, ak ju chcete mať zariadenú v tomto štýle. 

Prvoradé sú vhodné farby

Jednou z hlavných súčastí vidieckej kuchyne je hrejivý a príjemný pocit, ktorý je možné dosiahnuť začlenením rôznych textílií a textúr s farebnou paletou, ktorá evokuje prírodné prvky krajiny. Biela farba je jednou z najobľúbenejších variantov pre kuchyne vo vidieckom štýle. Ak si vyberiete túto farbu, nezabudnite použiť aj iné farby v rámci doplnkov, inak môže výsledok pôsobiť sterilne a neosobne. Aby ste tomu zabránili, pridajte akcenty farieb. Môžete mať napríklad biele kuchynské skrinky a steny, ale môžete zvoliť farebnú chladničku a sporák, možno v zelenej alebo modrej farbe.

Rada odborníka: Hoci je väčšina kuchýň v tomto štýle natretá v odtieňoch bielej alebo smotanovej, tmavé prízvuky, ako sú žulové dosky, bohato farebné spotrebiče alebo kované železné detaily, môžu poskytnúť dokonalý kontrast. Tmavé drevené podlahy so širokými doskami sú vo vidieckych kuchyniach tiež veľmi populárne.

Vidiecka kuchyňa
Štýl vidieckej kuchyne vyvoláva pohodovú a útulnú atmosféru. Zdroj: Pinterest.com

Kuchynská linka

Ak nechcete mať bielu kuchyňu, skúste sa držať jemných tónov, ako je žltá alebo zelená. Okrem toho môžete skrinky drevenej kuchynskej linky ponechať v prirodzenom tóne dreva, a nie ich natierať. Niektorí ľudia dokonca pripevnia na skrinky rôzne typy kuchynských úchytiek, aby umocnili vidiecky štýl v miestnosti. 

kuchyňa vo vidieckom štýle
Nebojte sa siahnuť po modernej drevenej kuchynskej linke. Viete ju krásne doladiť aj do vidieckeho štýlu. Zdroj: iKuchyne.sk

Netreba zabúdať ani na kvalitné kamenné alebo drevené pracovné dosky, ktoré sú štandardnou voľbou v kuchyniach vo vidieckom štýle. Ak hľadáte kameň, vyvarujte sa príliš odvážnemu alebo lesklému povrchu, pretože ten nevyvoláva rustikálny pocit. Drevené pracovné dosky sú pravdepodobne najbežnejším povrchom v typickej vidieckej kuchyni.

Kuchyňa s drevenou doskou
Drevené kuchynské dosky sa hodia nielen do vidieckeho štýlu, ale aj do moderného štýlu. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Voľne stojaci kuchynský nábytok ponúka flexibilitu, dobre funguje s nepravidelnými stenami a je jedným z hlavných znakov vidieckej kuchyne.

Drevo ako hlavný materiál

Drevené povrchy sú vo vidieckych kuchyniach zastúpené asi najviac, samozrejme v rôznych prevedeniach. Účelom vidieckeho štýlu je oslavovať prírodu, zvieratá a ľudí, ktorí vnášajú osobnosť do života na vidieku. Odkryté stropné trámy, drevené dosky alebo drevený nábytok sú skvelým spôsobom, ako do vašej kuchyne pridať rustikálne prvky. Skvelou voľbou v rámci vidieckej kuchyne je drevený jedálenský stôl, ktorý dodá miestnosti tú správnu atmosféru. Nič nepokazíte ani v prípade, že k stolu umiestnite rôzne stoličky, ktoré sa vám páčia alebo ich vymeníte za lavičku.  

lavica
Jedálenský stôl dotvorí atmosféru každej miestnosti. Zdroj: iKuchyne.sk
Jedálenský stôl 2
Vyberte si niektorý jedálenský stôl z našej ponuky a nebudete ľutovať. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Páči sa vám tento štýl, no bojíte sa, že renovácia kuchyne by vás vyšla zbytočne veľa peňazí? Nemusíte ju vymeniť celú, nechajte si doma vaše obľúbené spotrebiče. Nie je totiž nič zlé na miešaní moderných prvkov s tými starými v kuchyni, ktorá má mať vidiecky štýl.

Osvetlenie  

Ideálnym tipom pre vidiecku kuchyňu je čo najviac prirodzeného svetla. Ak je však vaša kuchyňa situovaná tak, že jej prirodzené svetlo chýba, nezúfajte. Siahnite po štýlových svietidlách, ktorými dotvoríte celkovú atmosféru kuchyne. Nebojte sa trošku experimentovať a siahnuť aj po nezvyčajných, no štýlových modeloch svietidiel.

Čo poviete na túto štýlovú závesnú lampu? Ideálna nielen pre vidiecku kuchyňu. Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite aj na detaily 

So zariaďovaním kuchyne vo vidieckom štýle sa môžete doslova vyhrať. Kuchyňa vo vidieckom štýle si pýta drevo, ľan, keramiku či hlinu. Nezabudnite ani na prútené koše, ktoré môžete využiť na zeleninu a ovocie zo záhrady či farmárskych trhov, a tiež ako úložné boxy. Aj takéto detaily dodajú vašej vidieckej kuchyni jedinečnosť a ten správny štýl.

Prútené koše
Prútené koše dotvárajú atmosféru kuchyne, ale zároveň sú aj veľmi praktické. Zdroj: Pinterest.com

Pozrite si náš článok, v ktorom vám predstavíme aj ďalšie jedinečné kuchynské štýly. Je už len na vás, ktorý zo štýlov je vám najmilší, a stane sa vám inšpiráciou pri zariaďovaní vašej kuchyne.