kuchynsky styl

Ktorý kuchynský štýl je pre vás ten pravý?

V minulosti bola kuchyňa vnímaná ako miesto, kde jedli domáci, no hostia do nej nemali prístup. Postupne sa však z tohto stereotypu upúšťa a kuchyňa sa stáva jedným z najobľúbenejších priestorov, kde ľudia varia, jedia, bavia sa s rodinou či s priateľmi. Keďže v nej trávia veľa času, tak je dôležité, aby sa v nej cítili príjemne a pohodlne. To je možné docieliť výberom vhodného štýlu kuchyne a jej zariadenia. Ktorý kuchynský štýl preferujete vy?

ikuchyne kuchyna
Zdroj: iKuchyne.sk

Moderný štýl

Moderné kuchyne sú zvyčajne jednoduché a elegantné. Tento kuchynský štýl ocení každý, kto nemá rád rušivé prvky dizajnu či zbytočné doplnky. Jeho súčasťou sú predovšetkým čisté tvary, žulové alebo betónové pracovné dosky, prístroje z nehrdzavejúcej ocele či povrchové úpravy od matných po lesklé. Jedným z dominantných prvkov kuchyne zariadenej v modernom štýle je aj vhodne zvolený jedálenský stôl, ktorý podčiarkuje jej celkový vzhľad.

Minimalistický štýl

“Menej je niekedy viac.”  Hlavným cieľom v minimalisticky zariadenej kuchyni je zamerať sa na neprítomnosť prvkov a prítomnosť čistého priestoru. Ak chcete vytvoriť takýto štýl kuchyne, siahnite po najjednoduchších materiáloch, predmetoch a formách. Uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete, ale nič viac. Vyberte si spodnú a hornú skrinku s masívnymi dverovými panelmi a optimalizujte každý kút a úložný priestor na uskladnenie. Čo sa týka farieb, zvoľte jednoduchú monochromatickú paletu farieb, a ak chcete pridať výraznejšiu farbu, urobte to s mierou.

Rustikálny štýl

Drevo je prírodný materiál známy svojimi výraznými vlastnosťami, priateľskou textúrou a hrejivým vzhľadom. A práve drevo tvorí základ kuchyne v rustikálnom štýle. Rustikálne kuchyne sú plné dreva, ktoré sa nachádza všade, kde sa pozriete, od exponovaných stropných trámov, drevených podláh až po nábytok, drevený stôl či pracovné dosky. Rustikálny kuchynský štýl sa zvykne často kombinovať aj s kamenným či tehlovým povrchom, rovnako v takto zariadenej kuchyni môžete nájsť spotrebiče, ktoré vyzerajú ako z minulého storočia.

Škandinávsky štýl

Kuchyne zariadené v škandinávskom štýle sú plné moderných a čistých línií, organických tvarov a prírodných materiálov. Takéto kuchyne sú veľmi praktické a funkčné a majú svieži vzhľad. Je to preto, že ústrednou farbou je biela farba, ktorá vytvára oveľa viac svetla. Škandinávske krajiny nie sú náchylné na veľa slnečného svetla, preto si pomáhajú aj takýmto spôsobom. Nesmú chýbať funkčné svetlá, drevené podlahy, svetlý nábytok s farebnými kúskami či s nádychom vzoru a niečo zo súčasného nástenného umenia.

VEDELI STE, ŽE

V prípade, že je vaša kuchyňa menších rozmerov a pôsobí tmavo, tak voľbou bledších farieb do nej prinesiete svetlo a bude sa zdať opticky väčšia. Rovnako sa do menších priestorov nehodia ostrovčeky, ktoré zbytočne zaberú miesto.

Industriálny štýl

Industriálny kuchynský štýl, známy aj ako priemyselný štýl, je síce očarujúci, ale na veľa ľudí nepôsobí príliš útulne. Nemusíte žiť v mestskom prostredí, aby ste mali doma takúto kuchyňu, stačí zakomponovať niekoľko dôležitých prvkov, aby mohla byť za „priemyselnú“ považovaná.

Ide o tieto prvky: 

  • neutrálne farby ako biela, čierna, sivá a hnedá (môže byť zahrnutá aj príležitostná červená)
  • vešiaky na hrnce z liatiny alebo nehrdzavejúcej ocele
  • odkryté konštrukcie ako surová tehla, vodovodné rúrky, kovové nosníky a iné priemyselné dekorácie / doplnky
  • betón a drevo ako jedny z hlavných materiálov

Eklektický štýl

Eklektický kuchynský štýl vníma veľa ľudí ako niečo nejasne definované a neurčité. V nesprávnych rukách sa môže stať tento štýl chaotickým a doslova vizuálnou katastrofou. Keď sa to však vytvorí správne, eklektické kuchyne môžu vyzerať jedinečne a dokonale. Trik je v kombinácii vašich nápadov, ktoré prepojíte s niektorými prvkami moderného a rustikálneho štýlu, a rovnako zvolíte drzejší prístup k dizajnom a farbám.

Kuchyňa je jednou z najdôležitejších miestností bytu či domu, preto je dobré dať si záležať na jej zariadení a celkovom štýle. Mala by byť nielen estetická, ale zároveň aj funkčná a praktická. Rovnako tak by mala byť nadčasová a mala by sa vám páčiť aj o niekoľko rokov neskôr. Nezabúdajte tiež, že na mieste, kde aktuálne bývate, nemusíte bývať celý život. Preto je dobré myslieť aj na to, že pri predaji vašej nehnuteľnosti je práve kuchyňa kľúčovou miestnosťou, ktorá potencionálnych kupujúcich zaujme a dokáže presvedčiť.

Rozmýšľate nad zmenou či oživením štýlu vašej kuchyne? Neváhajte a inšpirujte sa našou širokou ponukou.