postele

Máte problémy so spánkom? Tipy, na ktoré je dobré prihliadať pri výbere vhodnej postele

Výber postele by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať. Starostlivo vybraná posteľ môže poskytovať roky pohodlia a komfortu v každej spálni. Poradíme vám, ako si vybrať posteľ pre dobrý nočný spánok.

Výdatný spánok priamo ovplyvňuje vaše duševné a fyzické zdravie. Ak sa zle vyspíte, môže to vážne ovplyvniť vašu dennú energiu, produktivitu, emocionálnu rovnováhu a dokonca aj vašu hmotnosť. Ak vás už nebavia prebdené noci a túžite po kvalitnom spánku bez budenia, je dobré zohľadniť viacero faktorov – vzhľad postele, materiál, jej veľkosť, či matrace. Rovnako je pri výbere postele dôležité zamyslieť sa nad frekvenciou jej používania. Bude to vaše útočisko na konci každého dňa alebo len pre príležitostných hostí?

postel z masivu
Posteľ by mala byť v prvom rade praktická a kvalitná. Zdroj: iKuchyne.sk

Vytvorte pokojné prostredie

Prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť, je vytvoriť miestnosť, ktorá je ideálna na spanie. Je dôležité, aby ste sa v spálni cítili príjemne a nemali tam zbytočne rušivé prvky, ktoré vás budú obťažovať. Rovnako zabráňte dlhodobému používaniu telefónov či počítačov tesne pred spaním. Váš mozog si tak spojí spálňu len s odpočinkom a spánkom. 

Rada odborníka: Upokojujúce činnosti pred spaním, napríklad kúpanie sa alebo používanie rôznych relaxačných techník, môžu podporiť lepší spánok.

siva-zamatova-postel
Štýlová posteľ dotvorí celkovú atmosféru vašej spálne a zároveň vám zabezpečí výdatný spánok. Zdroj: iKuchyne.sk

Neodmysliteľnou súčasťou spálne a samotného spánku je pohodlná posteľ. Posteľ by mala byť dostatočne široká a dlhá, aby ste mali dostatok priestoru na natiahnutie a bezproblémové otáčanie. Ak sa zvyknete prebúdzať s bolesťou chrbta alebo boľavým krkom, možno budete musieť vyskúšať rôzne úrovne pevnosti matraca, penových uzáverov a vankúšov.

Vhodná posteľná doska a matrac sú dvojicou, ktorá vám dokáže zabezpečiť dobrý spánok. Tieto dva prvky musia byť navrhnuté tak, aby sa dokázali navzájom prispôsobiť. Odporúča sa ich vymeniť súčasne a zvoliť si posteľnú podložku vhodnú pre zvolený typ matraca a požadovaný komfort. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bola posteľná bielizeň dobre vetraná. Každú noc človek vylúči cez póry pokožky viac ako štyri litre potu a toto potenie je možné vyriešiť práve pravidelným vetraním.

Vedeli ste, že rovnako ako sa líši dekoratívny štýl každej zvolenej postele, mení sa aj základňa? Lemovaný alebo odpružený lamelový typ ponúka väčšie pohodlie a odpruženie ako akýkoľvek pevný alebo lamelový dizajn.

postele
Rozžiarte vašu spálňu farebnou posteľou, ktorá do nej prinesie príjemnú atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Výber postele závisí aj od veľkosti vašej spálne

Pri skúmaní typov postelí je potrebné vziať do úvahy veľa vecí. Premýšľajte aj o veľkosti vašej spálne. Máte priestor na veľkú posteľ, alebo by menšie lôžko ušetrilo miesto pre vašu komodu, stoličku alebo stôl? Uprednostnili by ste posteľ s úložným priestorom? Odkladacie postele ponúkajú ďalší priestor pre všetko, čo chcete mať vo svojej izbe, ale nepotrebujete to používať každý deň. 

tyrkysova postel
Siahnite po posteli so zaujímavým a jedinečným vzhľadom, a nebudete ľutovať. Zdroj: iKuchyne.sk

Hĺbkové dýchacie cvičenie pre lepší spánok

Výber postele je veľmi dôležitý, avšak docieliť výdatný spánok môžete napríklad aj vhodným cvičením. Vybrali sme pre vás ako tip hĺbkové dýchacie cvičenie. Dýchanie z brucha a nie z hrudníka môže aktivovať relaxačnú reakciu a znížiť srdcový rytmus, krvný tlak a úroveň stresu, čo vám pomôže lepšie a rýchlejšie zaspať.

 

  • Ľahnite si do postele a zavrite oči.
  • Jednu ruku položte na hruď a druhú na brucho.
  • Nadýchnite sa nosom. Ruka na bruchu by sa mala zdvihnúť a ruka na hrudi by sa mala pohybovať len veľmi málo.
  • Vydýchnite ústami, vytlačte toľko vzduchu, koľko je možné, a súčasne stiahnite svoje brušné svaly. Ruka na bruchu by sa mala pri výdychu pohybovať, ale druhá ruka by sa mala pohybovať veľmi málo.
  • Pokračujte vdychovaním cez nos a von cez ústa. Pokúste sa dostatočne vdychovať, aby vaše brucho stúpalo a klesalo. Počítajte pomaly, keď vydychujete.
biela postel
Máte radi moderný štýl? Tak je táto posteľ ideálnym tipom do vašej spálne. Zdroj: iKuchyne.sk

Bez ohľadu na preferencie vašej postele alebo matraca, kúpa postele je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré robíte pre seba a svoju rodinu. Pred výberom postele svojich snov zvážte veľkosť miestnosti, pohodlie matraca a preferencie štýlu. Existujú moderné postele, tradičné postele, postele s úložným priestorom a mnoho ďalších typov postelí. Určite nájdete v našom e-shope ten typ postele, ktorý najviac vyhovuje vašim preferenciám.