vaša kuchyňa

5 tipov, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa vyzerať opticky väčšia

Je vaša kuchyňa menších rozmerov a rozmýšľate ako ju zariadiť tak, aby vyzerala opticky väčšia? Tri hlavné konštrukčné komponenty, ktoré určujú pocit priestrannosti v miestnosti, sú farba, osvetlenie a obsah miestnosti. Existuje niekoľko zaručených tipov a trikov, ktoré môžete použiť na to, aby malá kuchyňa vyzerala priestrannejšie. Pozrite sa na týchto päť skvelých tipov, ako vylepšiť malú kuchyňu.

Svetlejšie farby sú základ

Najjednoduchší spôsob optického zväčšenia vašej kuchyne je jej vymaľovanie. Steny, ktoré sú tmavších farieb, môžu zapríčiniť, že kuchyňa bude vyzerať preplnená, zatiaľ čo svetlejšie odtiene ponúkajú vzdušný pocit. Vytvorte preto pocit otvorenosti so svetlými farbami a ich odtieňmi. Niektorí ľudia si myslia, že problém malej kuchyne vyrieši jedna stena výraznejšej farby v inak svetlo tónovanej kuchyni. Vo veľkej kuchyni to môže fungovať, avšak v malej kuchyni silný vizuálny kontrast vytvára pocit segmentácie a obmedzenia. Do svojej kuchyne preto priveďte radšej výraznejšie farby malými, neobvyklými spôsobmi ako napríklad pomocou farebných ošetrení okien, utierok na čaj alebo rôznych doplnkov.

Pridajte zvýrazňovacie osvetlenie

Ľudské oko je prirodzene priťahované k najvyššiemu kontrastnému bodu v miestnosti a v kuchyni je to zvyčajne horná časť skriniek kuchynskej linky. Keďže tiene vytvárajú silnú vizuálnu líniu medzi skrinkami a stropom, kuchyňa sa môže zdať rovnako stiesnená, ako by to bolo s vysoko kontrastnou prízvukovou stenou. Tieto tiene môžete zjemniť inštaláciou vhodných svietidiel nad skrinky. Svetlo tak vrhá jemné osvetlenie, ktoré zmierňuje vizuálny kontrast vytvorený tieňmi, a vďaka tomu sa celá miestnosť bude zdať otvorenejšia. 

osvetlenie
Osvetlenie do kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE: Lesklé povrchy môžu odrážať svetlo a nakoniec tým môžu zvýšiť dojem veľkosti akejkoľvek kuchyne? Napríklad, ak máte biele skrinky, lesk spotrebičov z nehrdzavejúcej ocele bude odrážať niektoré z týchto sivobielych odtieňov a zosilňovať efekty vo farbe skriniek.

Zvážte výmenu kuchynskej linky

Uvažujete o novej kuchynskej linkeRozhodnite sa pre vyššie než štandardné horné skrinky, ktoré zvyšujú úroveň očí a zvyšujú tak aj dojem stropu. Ak ešte náhodou nad touto možnosťou váhate, tak nezabudnite, že vyššie skrinky znamenajú rovnako aj viac úložného priestoru. Farby skriniek udržiavajte svetlé a vyhýbajte sa zložitým dizajnom dverí, ktoré môžu byť pre malú kuchyňu kontraproduktívne. Štýly s plochými prednými dvierkami zvyčajne najlepšie dopĺňajú čisté línie kuchyne.  Rozhodnite sa pre skryté pánty, nízkoprofilové ťahanie lišty alebo zapustené drážky vo dverách skrinky, a zabudnite na veľké, ozdobné úchytky. 

Rada odborníka: Okrem vyšších horných skriniek maximalizujú úložný priestor aj možnosti ako skryté odkladacie priestory a výsuvné alebo výklopné police. Pamätajte: Čím menej je preplnená kuchyňa, tým väčšia sa bude zdať.

Jedálenský stôl menších rozmerov je ideálnou voľbou v kuchyni, ktorá nie je príliš veľká. Práve jedálenský stôl je šikovný spôsob, ako vytvoriť ilúziu priestoru. Vďaka svetlu, ktoré vyžaruje cez prázdny priestor, ktorý je umiestnený pod stolom, sa vytvorí efekt väčšieho pôdorysu, vďaka ktorému sa vaša kuchyňa bude zdať väčšia a jasnejšia. To isté platí aj pre ďalšie veci, ktoré pohlcujú priestor, ako napríklad voľne stojaci kuchynský ostrov. Výberom zmenšených modelov zväčšíte priestor vo vašej kuchyni. 

Využite prirodzené svetlo a vyhrali ste

Máte v kuchyni okno? Tak máte vyhraté. Vymeňte ťažké závesy a žalúzie za nepriehľadné záclony alebo jednoducho len za malú záclonku a zvyšok okna nechajte odkrytý. Prídavné prirodzené svetlo nielenže vizuálne rozšíri priestor, ale tiež pomôže vštepovať vzdušnosť do miestnosti. 

Niekedy stačí aj malý zásah aby vaša kuchyňa vyzerala opticky väčšia ako v skutočnosti je. Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali, a ak sa vám zapáčila niektorá z kuchynských liniek v našej ponuke, tak nás neváhajte kontaktovať