komoda z farebneho dreva

5 dôvodov prečo je nábytok z masívu dobrá voľba

V živote človeka sa drevo objavuje už od nepamäti. Je najstarším i najdostupnejším stavebným materiálom a vďaka svojim mechanickým, technologickým, ale aj estetickým vlastnostiam doposiaľ nenašiel rovnocenného súpera. Ekologickosť, široká použiteľnosť, jednoduchá opracovateľnosť – to sú azda najpodstatnejšie dôvody, prečo je drevo takým obľúbeným materiálom pre nábytok. Avšak ani v jeho prípade neplatí uniformita, keďže každý typ dreviny má svoje špecifiká. Všeobecne sa za najkvalitnejšie považuje práve masív. Čo to však presne je, ako ho spoznať a kedy sa do neho oplatí investovať? Nasledujúce riadky vám to prezradia.

drevene pne, z ktorych sa vyraba nábytok
Zdroj: Unsplash

Čo je masív a ako ho spoznať?

To, že masív je mimoriadne obľúbený prírodný materiál a má punc vysokej kvality je známe. Čo presne si však pod týmto názvom predstaviť a ako sa dá spoznať nábytok, ktorý je z neho vyrobený? Odpoveď je jednoduchá – masívne drevo je rezivo, ktoré bolo vyfrézované priamo zo stromov. Masívny nábytok je teda vyrobený zo samostatných kusov dreva (prípadne z drevených dosiek), ktoré sú dohromady zlepené, keďže strom nemusí byť dostatočne široký. Dôležité však je, že takýto nábytok neobsahuje žiadne iné materiály. 

drevený peň na nábytok
Zdroj: Unsplash

Nie je drevo ako drevo

Možno ste to netušili, ale aj stromy (tak, ako iné rastliny) majú svoju unikátnu bunkovú štruktúru. Tá určuje, ako sa konkrétny typ dreviny správa v rozličných podmienkach a aké je jej najlepšie využitie. V prípade masívu ide o kvalitné a odolné dreviny, pričom každá z nich má svoje kvalitatívne parametre. Najznámejšími sú palisander, akácia, či mango. V tejto súvislosti však nemožno opomenúť jednu z najvýznamnejších vlastností dreva a síce stupeň jeho tvrdosti. Pri výrobe nábytku to znamená skutočnosť, že to, aké tvrdé je drevo, ovplyvní i samotný spôsob jeho spracovania.

Vedeli ste, že…

Na meranie tvrdosti dreva sa používa tzv. Jankova alebo Brinellova metóda. Do dreva sa postupne vtláča oceľová guľôčka až kým nie je do povrchu vnorená polovica jej priemeru. Sila, ktorú bolo nutné vynaložiť na zatlačenie tejto guličky do štruktúry dreva, je tak výslednou hodnotou jeho tvrdosti.

fialový palisander, ktorý sa používa na drevený nábytok
Palisander pochádza z Južnej Ameriky a Východnej Indie. Rastie do výšky až 35 m, priemer kmeňa dosahuje 1,5 m. Je považovaný za jeden z najtvrdších druhov drevín. (zdroj: australianplantsonline.com.au)

Aj v prípade masívu rozlišujeme tvrdé a mäkké drevo. Zatiaľ čo tvrdé pochádza z pomaly rastúcich stromov  a drevo je tak hustejšie a odolnejšie (takými sú napríklad dub, orech, čerešňa, javor a jaseň), pôvod toho mäkkého je z rýchlejšie rastúcich stromov (borovica, smrek, jedľa, topoľ) a nábytok z neho je o niečo menej odolný, avšak cenovo dostupnejší.

rezanie dreva, ktoré sa pužije na nábytok
V stavebníctve sa v súčasnosti najviac používa smrek a borovica, ktoré patria k mäkším druhom dreva. Tieto dreviny sú totiž pružné, ľahko sa opracúvajú a zároveň sú pevné a veľa vydržia. (Zdroj: Pexels)

Vedeli ste, že…

Najtvrdšie drevo na Slovensku má strom agát, najmäkšie drevo zas borovica. Najtvrdším drevom na svete je pravdepodobne guajakové drevo rastúce v dažďových pralesoch Južnej Ameriky.

1. Trvácnosť

Ak už nejaký kus nábytku z masívneho dreva vlastníte, nepochybne nám dáte za pravdu, že jednou z jeho výhod je veľmi dlhá životnosť. Pri vhodnej starostlivosti dokáže totiž pretrvať aj niekoľko generácií

Tv nábytok Makassar Sheesham
Televízny stolík vyrobený z masívneho dreva sheesam. (zdroj: ikuchyne.sk)

2. Stálosť a odolnosť

Nie je žiadnym tajomstvom, že drevo je jedinečný materiál, ktorý neustále „pracuje“ a klasický drevený nábytok má preto mnohokrát problém s praskaním, či štiepením sa. Kvalitný masív však svoj tvar nemení, neštiepi sa a ani nepraská, keďže tento typ dreva sa opracováva až po dôkladnom vysušení. Navyše, jeho veľkou výhodou je aj odolnosť voči ťahu a tlaku. Je všeobecne známe, že dobre tlmí vibrácie a vďaka svojim skvelým izolačným vlastnostiam sa tak často využíva aj na výrobu interiérových dverí alebo schodov.

Rada odborníka: Dôležitým aspektom pri výbere nábytku je najmä jeho pôvod – masívne drevo by ho malo mať jasne certifikovaný. Pri kvalitnom dreve z overeného zdroja je totiž možnosť napadnutia hmyzom, hubami, či plesňami výrazne nižšia.

masivny stôl makassar
Jedálenský stôl s povrchom tvoreným unikátnym drevom sheesham (indický palisander). (zdroj: ikuchyne.sk)

Starostlivosť o masív nie je nijak náročná, no tak ako pri inom dreve, aj on má svoje nároky. Vlhkosť vzduchu v interiéri, kde máte takýto nábytok, by mala byť 45 až 55 %. Umiestnite ho čo najďalej od radiátorov (nadmerné teplo by mohlo spôsobiť praskliny) a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia (pri dlhodobom pôsobení môže drevo meniť svoju farbu). 

Na bežné čistenie postačí špeciálny prípravok na olejovej báze v spreji a handrička, pokiaľ máte kus s výrazne hlbokou štruktúrou, môžete použiť aj vysávač s kefovým nadstavcom. Nič nepokazíte ani impregnáciou včelím voskom.

3. Unikátnosť

Každý drevený nábytok a jeho spracovanie je niečím špecifické, ten masívny však obzvlášť. Toto drevo, ponúkajúce jedinečnú vnútornú štruktúru, je unikátnym kúskom, ktorý dokáže vyzdvihnúť čaro každého priestoru. Výnimočná je aj schopnosť masívu priniesť do interiéru atmosféru útulnosti. Či už bude súčasťou vašej obývačky, jedálne, spálne, či kancelárie, jeho výberom rozhodne nestúpite vedľa.   

drevený nábytok v spálni s kyticou
Zdroj: Unsplash

4. Mnohotvárnosť

 

Nadčasovosť masívneho dreva a široká škála drevín zaručujú jeho variabilitu a fakt, že nech ho využijete v akomkoľvek štýle interiéru, dokáže sa mu prispôsobiť. Takýto nábytok sa skvelo hodí nielen do tradičných, ale aj moderných priestorov. V posledných rokoch si veľkú obľubu získal aj v domácnostiach zariadených v minimalistickom štýle, kde sa využíva predovšetkým bez lakov a moridiel, aby čo najviac vynikla prírodná štruktúra dreva.

nábytok z recyklovaného dreva
Zdroj: Pexels

Trendom súčasnosti je aj nábytok z recyklovaného masívneho dreva, ktorý dokáže byť ozdobou každého interiéru. 

komoda z farebneho dreva
Komoda vyrobená z recyklovaného teakového dreva, ktoré je veľmi tvrdé a pružné. (foto: ikuchyne.sk)

5. Nenapodobiteľná vôňa

Dlhá životnosť, nadčasovosť a mnohotvárnosť však nie sú jedinými pozitívnymi vlastnosťami masívneho dreva. Nemenej zásadnou je aj jeho nezameniteľná vôňa. Keďže ide o 100% ekologický materiál, pokiaľ sa stanete vlastníkom masívneho nábytku, budete si môcť vo svojom domove vychutnávať aj jedinečnú prirodzenú vôňu dreva.

bublina na dreve
Zdroj: Pexels