jedálenské stoličky v prevedení zamatových kresiel

5 rád ako správne vybrať jedálenské stoličky

Slávnostné rodinné večere, víkendové „lenivé“ raňajky, ale aj obedy v uvoľnenej atmosfére s priateľmi. Život vo väčšine jedálenských častí domácností je rozmanitý a nech už využívate tú vašu akokoľvek, určite nám dáte za pravdu, že mať v nej dobre padnúci jedálenský stôl je len polovicou úspechu príjemného stolovania. Tou druhou sú bezpochyby jedálenské stoličky. Časy, kedy sa kupovali výhradne ako set spolu so stolom, sú už dávno preč a súčasnosti dominuje trend nekonvenčného kombinovania štýlov i materiálov.

biele jedálenské stoličky
Zdroj: lakeland.furniture.co.uk

Tak, ako pri výbere iného nábytku, aj pri jedálenských stoličkách platí niekoľko osvedčených pravidiel, ktoré sa neoplatí ignorovať. O to viac, že zo všetkých druhov nábytku sú práve stoličky azda najrozmanitejšie. Ako sa však zorientovať v širokej ponuke a kúpiť tie správne? S našimi radami bude váš nákup nepochybne jednoduchší 🙂 .

1. Správna veľkosť je základ 

Pri kúpe jedálenských stoličiek je potrebné v prvom rade zohľadniť priestorové možnosti miestnosti a tiež rozmery vášho jedálenského stola. Podstatné je však nielen to, koľko ľudí bude pri stole obvykle stolovať, ale aj koľko voľného priestoru je okolo neho. Nenechajte sa preto zlákať len pekným dizajnom a dajte si záležať najmä na ich funkčnosti. Stoličkám, ktoré sú užšie než 50 cm by ste sa mali vyhýbať – nezaistia vám totiž pohodlné sedenie.

oranžová jedálenská stolička zasunutá pod stôl
Jedným z prvých krokov pri kúpe stoličiek je zohľadnenie priestorových možností miestnosti a rozmerov stola. (Zdroj: lakeland-furniture.co.uk)

Aby ste vašim hosťom pri sedení umožnili komfortný pohyb okolo seba, každá stolička potrebuje vedľa seba aspoň 15 cm z oboch strán. Obmedzený priestor okolo jedálenského stola totiž môže spôsobiť pocit stiesnenosti. Nezabudnite tiež na dostatok priestoru (minimálne 1 meter) za stoličkami, aby ich mohli hostia posúvať bez výrazných obmedzení.

VEDELI STE, ŽE

Štandardná výška väčšiny jedálenských stolov je 76 cm? Výška stoličky (od podlahy po sedadlo) je zvyčajne 46 cm. Pre zabezpečenie pohodlného sedenia by mal byť priestor medzi sedadlom stoličky a vrchom stola aspoň 30 cm.

2. Aj na tvare záleží

Pri stolovaní by sme okrem vychutnávania si jedla mali myslieť aj na pohodlie pre naše telo a správne sedenie. Kvalitné spracovanie a tvar jedálenskej stoličky je preto dôležitým kritériom jej výberu. Uprednostnite pohodlne tvarované sedadlo a operadlo s vhodnými rozmermi, obopínajúce chrbát. Pri stoličkách je totiž zásadné predovšetkým to, aby bola chrbtica vždy v prirodzenom tvare.

jedálenské stoličky v prevedení zamatových kresiel
Pri výbere správnych jedálenských stoličiek si dajte záležať najmä na pohodlne kvalitnom spracovaní. (realizácia ikuchyne!)

Rada odborníka: Vysoké stoličky s vysokým operadlom zaberajú vizuálne viac miesta, stoličky s otvoreným zadným operadlom zas dokážu opticky zväčšiť priestor a malá jedáleň, či kuchyňa tak vyzerá priestrannejšie.

3. Materiál

V otázke voľby materiálu prihliadajte predovšetkým na to, aby stoličky odrážali váš životný štýl a vyhovovali vašim potrebám. Často u seba hostíte návštevy? Máte doma malé deti? V takýchto prípadoch  je zrejmé, že jedálenské stoličky budú čeliť väčšiemu opotrebeniu a vhodnými by pre vás mohli byť tie bez čalúnenia alebo s minimom tkaniny. Každý materiál má totiž nielen svoje osobité vlastnosti, ale aj špecifické požiadavky na údržbu.

drevená jedálenská stolička lagos
Stoličky z masívu majú prirodzene väčšiu životnosť. (Zdroj: ikuchyne!)

Napriek tomu, že súčasný trh obsahuje množstvo rôznorodých materiálov, ešte stále je tým najvyhľadávanejším drevo. Majte však na pamäti, že hoci je univerzálne a do interiéru dokáže priniesť teplo, postupom času zvykne meniť svoju farbu. V prípade kovu zas platí, že je nenáročný na údržbu, ale uistite sa vopred, či je odolný voči hrdzi. Plastové jedálenské stoličky dokážu priniesť hravosť a sviežosť, čalúnené kúsky majú zas schopnosť zútulnenia. Raritou dnes už zďaleka nie je ani kombinácia viacerých materiálov – napríklad dreva s kovom, plastom alebo sklom. 

Sedačky s kovovou podnožou môžu dodať interiéru lesk a ľahkosť. (realizácia ikuchyne!)

4. Nech to má štýl

Pri kúpe jedálenských stoličiek nezabudnite na fakt, že pre dosiahnutie harmonického celku s jedálenským stolom je dobré nemiešať rôzne druhy dreva a tiež štýly. V súčasnosti už síce nie je žiadnou zvláštnosťou vidieť kombináciu rôznorodých kusov, avšak prílišný kontrast môže byť častokrát skôr na škodu, preto je vhodné, aby mali oba kusy nábytku aspoň nejaký spoločný dizajnový prvok. Tým môže byť materiál, farebný podtón, či povrchová úprava.

modré jedálenské stolicky
Pre zabezpečenie harmonického dojmu je vhodné, aby stôl i stoličky mali nejaký spoločný dizajnový prvok. (Zdroj: jenwoodhouse.com)

Pokiaľ preferujete v interiéri drevo, vhodnými budú pre vás stoličky vo vidieckom štýle. V prípade, že túžite mať doma „závan“ minimalistickej Škandinávie, siahnite po kúskoch s drevenou podnožou z úzkych nôh v svetlom dreve. Milovníci industriálneho štýlu by sa zas mali zamerať na kovové, či oceľové podnože stoličiek v kombinácii s ďalšími materiálmi, čím dosiahnu zvýraznenie kontrastov.

VEDELI STE, ŽE

Príznačným prvkom industriálneho dizajnu je unikátna kombinácia mikrovlákna alebo umelej kože s modernou priemyselnou kovovou konštrukciou. Podnož stoličiek v industriálnom štýle je tvorená surovým kovovým podstavcom, najčastejšie lyžinového tvaru.

anracitová jedálenská stolička
Antracitová jedálenská stolička navrhnutá v rafinovanom dvojfarebnom vzhľade. (Zdroj: Ikuchyne.sk)

5. Účel

Je dobré už vopred zvážiť, či budú vaše nové stoličky používané často alebo budú slúžiť výlučne na stolovanie. Pokiaľ sa zamyslíte nad každodenným praktickým využívaním, budete mať omnoho jasnejšie aj v rozhodovaní, či sú pre vás vhodné napríklad stoličky s opierkami na ruky, barové stoličky alebo tie s možnosťou nastavenia požadovanej výšky.

Rada odborníka: Stoličky s opierkami na ruky poskytujú väčší komfort, avšak zaberajú viac miesta, pretože ich vo väčšine prípadov nemožno úplne zasunúť pod stôl. Ideálna výška opierok je približne o 3 centimetre vyššie ako lakeť.

chesterfield kreslo ako jedálenská stolička
Béžová jedálenská stolička v štýle Chesterfield s masívnejším čalúneným sedadlom a nohami z bieleného dreva. (zdroj: ikuchyne!)

Ponuka jedálenských stoličiek je bohatá a kritérií pri ich výbere mnoho, preto dúfame, že naše rady vám pomôžu zorientovať sa a vybrať si tú správnu. Inšpirovať sa môžete aj v našom e-shope.