dreveny jedalnesky stol mammut

Ako sa správne starať o drevený nábytok?

Azda najväčšou výhodou dreveného nábytku je, že keď sa oň dobre staráte, vydrží vám po celé generácie. Napriek tomu je však aj drevo najvyššej kvality náchylné na poškriabanie či odreniny, pokiaľ mu venujete patričnú starostlivosť. Či už ste si váš nábytok kúpili alebo ste ho zdedili po starých rodičoch, ak sa budete pridržiavať nasledovných rád, váš drevený nábytok bude vyzerať stále skvele aj po mnoho ďalších generácií!

dreveny jedalnesky stol mammut
Drevený jedálenský stôl

Vyhnite sa ekologickému poškodeniu

Drevo je prírodný materiál, ktorý sa zvykne zväčšovať vo vlhkom prostredí a naopak zmenšovať v suchom. Vlhkosť by sa mala udržiavať okolo 35-40 %. Buďte preto opatrný ako blízko k radiátoru a oknu umiestnite nábytok z dreva.

Stolík (podnos) Makassar 50cm sheesham smoke
Stolík (podnos) Makassar 50cm sheesham smoke

Ochrana pred teplom a poškodením

Voda a teplo môžu spôsobovať napuchnutie alebo vyblednutie dreveného povrchu. Snažte sa preto používať podložky, ktoré zabránia priamemu kontaktu s horúcim jedlom na tanieri, alebo s rôznymi nápojmi. Samozrejme, v prípade ak sa vám niečo vyleje na stôl, snažte sa fľak utrieť ešte predtým než drevo túto tekutinu do seba vsiakne. Pre vaše menšie ratolesti sa vyplatí kúpa obrusu, ktorý stôl ochráni.

skvrny od pohara na drevenom stole
Biele škvrny zo stola sa dajú odstrániť jednoducho pomocou hrubšej látky a žehličky. Škvrnu prekryjete látkou a prežehlíte. (zdroj: pinterest.com)

Leštite drevený povrch šetrne

Nič nevynikne krajšie ako vyleštený drevený povrch. Na to, aby ste odstránili nečistoty z vášho nábytku vám však iba voda stačiť nebude. Staré babské rady do domácnosti hovoria, že pomocou teplého piva dosiahnete dokonalý lesk. Zápach z piva vraj rýchlo vyprchá.☺ Nevieme síce koľko pravdy je na spomínanom pive, ale my máme overenú teplú mydlovú vodu. V nádobe rozmiešajte vodu s mydlom, následne namočte a vyžmýkajte utierku v mydlovej vode, utrite znečistený povrch a na záver pretrite dosucha s druhou jemnou utierkou. Aké jednoduché, však? ☺

Pamätajte tiež na to, že olejové leštidlá, čistiace prostriedky a nábytkové oleje chránia drevo tým, že povrch robia klzkejším, neponúkajú však silnú ochrannú vrstvu. Navyše, produkty, ktoré obsahujú veľké percento oleja zanechávajú povrch fľakatý a ešte viac zvýrazňujú odtlačky prstov.

lestenie dreveneho stola
Použitím teplého piva vraj drevo nadobudne dokonalý lesk. (zdroj: murrayandmathews.blogspot.com)

Na ochranu všetkých druhov dreva v interiéri aj exteriéri odporúčame používať prírodné oleje a vosky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ideálne je proces opakovať 1-2x ročne. Predtým, než sa rozhodnete naolejovať alebo navoskovať vybraný kus dreva, skontrolujte či je drevo dostatočne suché aby prípravok do seba dokonale vsiaklo.

Tipy na nanášanie vosku:

  • Naberte si veľkú lyžicu vosku (asi o veľkosti golfovej loptičky) do handričky zo 100% bavlny. Omotajte látku okolo voskovej guličky a stláčajte ju, kým nebude mäkká.
  • Trite krúživým pohybom po jednej malej ploche, kým neprejdete celý povrch (nie viac ako 20 minút).
  • Keď je povrch mastný, zotrite prebytočný vosk. Používajte čistú, mäkkú bavlnenú handričku a často ju otáčajte.
  • Opakujte voskovanie a stieranie, až kým celý kus dreva nie je navoskovaný. Ak spozorujete hrubú vrstvu, zotrite prebytočný vosk stierkou.
  • Drevo vyleštite jemnou látkou alebo vankúšikom z ovčej vlny až kým povrch nebude na dotyk hladký.
  • Po ošetrení trvá 12 až 24 hodín, kým vosk dokonale vsiakne a pri kontakte nezanecháva stopy.
cistenie dreva
Zdroj: Pinterest

Chráňte ho pred poškriabaním

Môžete sa snažiť ako chcete, ale aj pri tej najlepšej starostlivosti môže váš drevený nábytok utrpieť škodu. Na drobné škrabance môžete použiť špeciálny tekutý lak, ktorý prekrýva odreniny a obnovuje prirodzenú krásu dreva. Ak je však poškodenie príliš veľké na to, aby ste ho mohli ošetriť prípravkami a vy nie ste pripravení vzdať sa svojho obľúbeného kusu nábytku, možno sa budete musieť uchýliť k niečomu náročnejšiemu. Skúste váš poškriabaný nábytok premaľovať a vdýchnuť doň nový život.

Udržiavajte váš nábytok príjemne voňavý

Pri starších kusoch nábytku sa niekedy môže objaviť nepríjemný zápach, a to najmä ak bol nábytok dlhšie skladovaný v uzavretom priestore. Skúste povrch posypať jedlou sódou, aby sa pach zneutralizoval, a do zásuviek umiestnite misku s uhlím, aby absorbovalo pachy, ktoré vychádzajú z vnútornej časti nábytku. Dokonca, v období jar/leto môžete počas teplého a suchého dňa nechať nábytok vonku. Nepríjemný zápach sa uvoľní a váš nábytok bude ako nový.

Starostlivosť o drevený nábytok nie je vôbec časovo náročná záležitosť. Odmenou za vaše úsilie bude dom plný krásneho dreveného nábytku, ktorý vyzerá rovnako dobre ako v deň, keď ste si ho kúpili.

Pozrite si ponuku drevených stolov na našom e-shope!