mandlova kuchynska linka so stolom V TVARE U

Kuchyňa v tvare U – jej výhody a na čo si dať pozor

V poslednej dobe sa veľmi populárnymi a vyhľadávanými stávajú práve kuchyne v tvare U. Ich hlavnou výhodou je funkčnosť usporiadania nábytku a spotrebičov v priestore. Kuchyňa v tvare U prináša jednoduchý pohyb medzi zónami kuchyne a zaručuje, že všetko potrebné budete mať poruke.

biela kuchyna s drevom v tvare U
Vizualizácia ikuchyne.sk

Aké sú výhody kuchyne v tvare U?

  • Je kompromisom a perfektným riešením v malých bytoch.
  • Všetko dôležité na varenie máte hneď k dispozícií.
  • Môžete sa s prehľadom a rýchlo pohybovať po celej kuchyni.
  • Dokonale oddelí prepojené miestnosti.
  • Je ideálna pre umiestnenie ostrovčeka alebo baru.
  • Ponúka dostatočný úložný priestor.
  • Pôsobí nadčasovo a moderne.
biela lesklá kuchyna od ikuchyne v tvare u
Realizácia ikuchyne.sk

Kuchyňa v tvare U

Existuje mnoho spôsobov umiestnenia pracovnej plochy, príslušenstva a kuchynskej techniky. V kuchyni takéhoto tvaru nábytok možno vždy rozmiestniť prinajmenšom pozdĺž dvoch stien. Kuchyňa v tvare U by v žiadnom prípade nemala byť priechodná, dvere by mohli prerušiť pracovnú dosku.

biela kuchyna so zafrezovanym madlom
Realizácia ikuchyne.sk

V tomto type kuchyne sa veľmi dobre uplatňuje tzv. pracovný trojuholník – efektívny pohyb medzi varnou doskou, drezom a chladničkou. Tento tvar teda umožňuje pohybovať sa po najkratších vzdialenostiach medzi pracoviskami. Pri každej zóne pritom zostáva ešte dostatok miesta pre pracovnú plochu. Riešenie je vhodné do priestorov s minimálnou šírkou 250 cm.  Veľmi malý trojuholník totiž vytvára dojem stiesnenosti priestoru, zvlášť pri dvoch ľuďoch, príliš veľký zase núti viac chodiť.

imaginarny pracovny trojuholnik v kuchyni
Pacovný trojuholník umožňuje efektívny pohyb medzi varnou doskou, drezom a chladničkou. (Zdroj: goedekers.com)

Rada odborníka:
Pri 2 a viacerých osobách je pohyb už obmedzený, preto minimálna vzdialenosť medzi ramenami liniek by mala byť minimálne 90 cm, optimálne 120 cm. Odporúčaná vzdialenosť protiľahlých stien je 140 – 150 cm.

Vedeli ste, že?
 Vzdialenosť medzi chladničkou, drezom a sporákom je pri pomyslenom pracovnom trojuholníku v ideálnom prípade celkovo 6 metrov. Pohyb po kuchyni je vtedy rýchly.

mandlova kuchyna a dub halifax tabakovy
Raelizácia ikuchyne.sk

Správne rozmiestnenie = dostatok priestoru a pohodlie

Asi základný problém, s ktorým sa pri realizácii kuchyne v tvare U musíme vysporiadať, je riešenie dvoch rohov (ktoré pri tomto type kuchyne vzniknú). Netreba zabúdať na umiestnenie vodovodu, elektrických zásuviek a na to, aby sa aj dvere otvárali bez problémov. Odborníci preto často navrhujú využitie jedného rohu tak, že do rohovej skrinky osadia kuchynský drez. Toto riešenie vychádza z faktu, že väčšina moderných bytov má prívod vody a odpadu práve v rohu miestnosti.

hneda leska kuchynska linka v tvare u
Realizácia ikuchyne.sk

Náš tip:
 Kuchynskú zostavu umiestnite zas najmenej 30 cm od rohu, aby sa dvierka na poslednej skrinke mohli otvárať dokorán a neudierali do steny. 

Skvelý prechod s inou miestnosťou!

Trendom moderného stavebníctva je, že klasická kuchyňa v tvare U je prepojená s jedálenskou a obývacou časťou, preto ju netreba celkom oddeľovať. Chýbajúca štvrtá stena umožňuje postupný prechod kuchyne do inej miestnosti, napríklad obývačky. Kuchyňa však môže byť spojená s ďalšou miestnosťou ľubovoľnou stranou tvaru U. Na výber tu máte riešenie s tajnými dvierkami na dotyk, otvorenú skrinku slúžiacu ako knižnica alebo vinotékovú skrinku. Vtedy sú skrine umiestnené pozdĺž jednej steny a náprotivná strana je deliaca. Spodné skrinky, stojace na podlahe a oddeľujúce kuchyňu od inej miestnosti, musia mať dvierka, ktoré sa otvárajú z oboch strán.

mandlova kuchynska linka so stolom V TVARE U
Realizácia ikuchyne.sk

Náš tip: Potravinová skrinka a vysoká skriňa by nemali rozdeľovať pracovnú plochu na niekoľko častí. Umiestnite ich preto na koncoch ramien tvaru U. V takejto kuchyni možno vytvoriť aj jedáleň, aj keď to bude, povedzme, len pult s vysokými stoličkami na raňajkovanie, ktorý môže mať miesto napríklad pri jednom z ramien pomysleného U. Túto časť môžete od pracovnej oddeliť vyššou skriňou. Ak sú v rodine starší ľudia alebo deti, pult by mal byť nižší.

Vizualizácia kuchynskej linky s drevom v tvare u
Vizualizácia ikuchyne.sk

Kuchyňu v tvare U doplníte aj vkusným jedálenským stolom. Ak máte v kuchyni okno, kuchyňa v tvare U pri ňom dokonale vynikne.

Kuchyna v tvare u so zafrezovanym madlom a dekorom dubom zlatym
Realizácia ikuchyne.sk