ako dekorovať domov

5 tipov ako dekorovať váš domov v zime

Či chceme alebo nie, zima už pomaly klope na dvere. Pre mnohých je to obdobie depresií a pochmúrnych tmavých dní, no dobrou správou je, že si ju môžeme spríjemniť vo svojom príbytku. Keďže sme viac-menej prinútení tráviť zimné dni vnútri, radi by sme vám ukázali pár tipov, ako si môžete zútulniť váš domov počas zimného ročného obdobia.

Zimné inšpirácie pre váš domov

ako dekorovať domov

1. Pridajte viac svetla na rozjasnenie tmavých zimných dní

Vytvorte si vlastné domáce svetlo použitím predmetov reflektujúcich žiaru. Ideálne sú metalické a krištáľové dekorácie, zrkadlá a prídavné svietidlá, ideálne so žiarovkou teplej bielej farby. Na zvýšenie energie počas dlhých zimných večerov môžete tiež vyskúšať vstavaný LED systém, ktorý navyše dokáže meniť farby.  

Čo môže pridať viac svetla než sviečky? My by sme si bez nich zimu ani nevedeli predstaviť. Teplo a svetlo sálajúce zo sviečok prinášajú priestoru jas, až ho rozveselia.

Vedeli ste, že:
Dnes už sú ľahko dostupné sviečky s rôznymi vôňami, či dokonca imitujúce praskanie dreva. Tie sú ideálne pre tých, ktorí si, z dôvodu malého priestoru, nemôžu dovoliť krb. Sú síce drahšie, no aj dlhšie vydržia. Nebojte sa do jednej investovať a dajte nám vedieť, ako ste boli spokojní.

Rada odborníka:
V zime sa vyhýbajte hrubým závesom, pustite viac prirodzeného svetla do vášho domova.

krištáľový luster domov
Krištáľový luster (Zdroj: iKuchyne.sk)
Zlaté zrkaldo domov
Zlaté zrkadlo (Zdroj: iKuchyne.sk)
stojan na sviečky domov
Stojan na sviečky alebo vetvičky z ihličia (Zdroj: iKuchyne.sk)

2. Používajte vhodné materiály na zimu

Keď sa začne schyľovať k chladnému počasiu, potrebujete teplé materiály na spríjemnenie atmosféry. Čo je teplejšie než prírodné drevo kombinované s mäkkými a chlpatými dekami? Prírodné drevo je najvhodnejším materiálom na zimu, žiaden iný materiál neprinesie pocit tepla do vášho domova tak ako prírodné drevo. Výhodou je jeho široké využitie, môže byť použité od nábytku až po doplnky – na konferenčný stolík, jedálenský stôl, stoličky, skrine, podlahy, či drevené dekorácie.

Rada odborníka:
K drevu odporúčame použiť meď a sklo, ktoré perfektne zvýraznia krásu dreva. Avšak, je dôležité dávať pozor, aby ste to s doplnkovými materiálmi neprehnali, stále platí – čím menej, tým lepšie.

drevený konferenčný stolík
Drevený konferenčný stolík (Zdroj: iKuchyne.sk)
medená stojaca lampa
Medená lampa ladiaca s konferenčným stolíkom (Zdroj: iKuchyne.sk)

3. Aplikujte vhodné tvary, textúry a farby na zimu pre váš domov

V zime trávime najviac času v našich domovoch, preto odporúčame používať tkaniny a farby, ktoré sú nielen lahodiace oku, ale i príjemné na dotyk. Kombinujte kožušinu, vlnu, bavlnu, bambus, škrikované materiály a nebojte sa brmbolcov. Dokonalé sú huňaté vankúše, vlnené prikrývky, deky so strapcami. Zimné dekorovanie domu je o vrstvení, presne tak, ako sa obliekate, keď idete v zime von.

Zimu ovládajú oblé tvary, skvelé sú gombíky na vankúšoch alebo sedačkách, či zamatové taburety, ktoré ako bonus v sebe ukrývajú úložný priestor, ideálny na schovanie ďalšej teplej deky.

Neutrálnymi farbami nikdy nič nepokazíte, no pridaním jednej jasnej farby rozžiarite a rozveselíte celú miestnosť. Na zimu sú odporúčané odtiene teplej farby, napríklad jasná ružová, purpurová, limetková alebo zlatá.

Rada odborníka:
Uistite sa, že farby pôsobia ucelene, vytvárajú dojem ako celok. Známe pravidlo znie, že nech sa deje čokoľvek, nikdy nekombinujte viac než tri farby.

ružový taburet
Ružový zamatový taburet (Zdroj: iKuchyne.sk)
ako dekorovať
Zimné dekorovanie obývačky ( Zdroj: hipandhumblestyle.com )
zimné dekoraovanie spálne
Zimné dekorovanie spálne, neutrálne farby doplnené o jasnú ružovú. ( Zdroj: hipandhumblestyle.com )

4. Ozdobte vašu verandu a hlavné dvere domova

Vstupný vchod je prvé miesto, ktoré vidíte vy i vaši hostia; prečo nevyužiť tento priestor na spríjemnenie každého vášho príchodu domov? Neexistuje žiadny dôvod, aby ste nechali vašu verandu prázdnu. V zime síce kvety nekvitnú, no vyplniť priestor môžete pomocou rôznej zelene, vetvičiek, ihličia, konárov, šišiek a ďalších dostupných dekorácií.

Vence a závesné dekorácie na vstupné dvere sú perfektným spôsobom, ako oslavovať sviatky či každé ročné obdobie.

Rada odborníka:
Ak nechcete kupovať nové vence pre každé ročné obdobie zvlášť, vytvorte si vlastnú závesnú dekoráciu na vaše vstupné dvere. Zaveste na ne prútený košík, do ktorého môžete poukladať dekoračné prvky, ktoré máte po ruke. V zime môžete použiť rôzne vetvičky a šišky, po zime prejsť ku kvetom.

dekorácia na dvere
Zimná závesná dekorácia na vstupné dvere (Zdroj: pinterest.com)

Tip na netradičný veniec

Máte staré svetre, ktoré vám len zavadzajú v skrini? Vyberte pár vo farbách vášho výberu (nekombinujte ale viac ako tri farby), postrihajte ich na pásy a obtočte okolo slameného alebo penového podkladu na veniec. Pridajte nakoniec pár šišiek ako dekoráciu.

Netradičný zimný veniec na dvere
Netradičný zimný veniec na dvere (Zdroj: pinterest.com)

5. Prineste domov viac zelene

Ďalšou inšpiráciou na zimné dekorovanie vášho domovu je vnesenie rôznej formy zelene – živé či umelé kvety v jemných odtieňoch, rôzne vetvičky, ihličie, konáriky, halúzky, šišky atď. S ozdobami či farbami to netreba preháňať, jednoducho umiestnite pár vetvičiek do malých vázičiek a rozmiestnite ich po celom dome. Nič nerozjasní jedálenský stôl viac ako do stredu rozmiestnená girlanda so sviečkami a pár kvetmi. V jednoduchosti je krása.

ako dekorovať
Zimné dekorovanie (Zdroj: hipandhumblestyle.com)

Vedeli ste, že:
Sukulenty sú ideálne živé kvety na zimu. Sú nenáročné a nepotrebujú veľa denného svetla.

Je všeobecne známe, že zima má negatívny dopad na našu náladu, no pevne veríme, že týmito tipmi sme vám priniesli aspoň trochu tepla a svetla pre váš domov.