Viete, ako správne riešiť osvetlenie kuchyne?

Faktom je, že ľudské telo vníma svoje okolie predovšetkým vizuálne. Aj z toho dôvodu sa kladú na osvetlenie v dome tie najvyššie nároky. V súvislosti s touto témou môžeme za miestnosť s mimoriadne špecifickými požiadavkami považovať najmä kuchyňu. Vyžaduje si totižto originálne a zároveň funkčné nápady. Máte však predstavu o tom, ako správne riešiť osvetlenie kuchyne?

Prednedávnom sme vás prostredníctvom nášho blogu informovali o tom, ktoré doplnky urobia vašu kuchyňu neprehliadnuteľnou. Jedným z nich bolo práve vyššie spomínané osvetlenie kuchyne. Avšak, predtým, ako si podrobnejšie posvietime na to, aké svietidlá sú vhodné do kuchyne, musíme vo všeobecnosti poznať ich jednotlivé typy.

Typy osvetlenia v dome

Typy osvetlenia v dome si môžeme rozdeliť do troch základných kategórií. Prvou z nich je centrálne svetlo, ktoré by malo byť použité v každej miestnosti. Takéto svietidlo má za úlohu osvetliť čo najrozsiahlejšiu plochu a väčšinou sa situuje približne do stredu miestnosti.

Nemenej dôležitým je doplnkové/pracovné svetlo, ktoré zvykne mať špecifický a osobitný charakter. V kúpeľni nesie takéto označenie svietidlo nad zrkadlom, v pracovni či v detskej izbe je to zase stolová lampa. Za zmienku stojí tiež akcentové svetlo, ktoré sa stará o zvýrazňovanie predmetov, akými sú napríklad obrazy či iné cennosti. Avšak, môže byť aj len výlučne atmosférickým elementom.

Vedeli ste, že ďalším spôsobom, ako možno definovať osvetlenie v dome, je jeho farebná teplota, ktorá sa vyjadruje v Kelvinoch? Stalo sa vám niekedy, že sa vám zdalo svetlo príliš červené alebo naopak, priveľmi biele, resp. až modré? O tom, akú farbu bude mať svetlo, rozhodujú práve spomínané Kelviny s ich stupnicou od 1000 do 10 000. Jednoducho povedané, čím nižšie číslo, tým červenšie svetlo. Alebo ak chcete, čím vyššia hodnota, tým modrejšie osvetlenie.

Rada odborníka: Teplejšie osvetlenie s hodnotami 2500 až 3500 K sa odporúča do obytných miestností. Naopak, studenšie, resp. modrejšie, odtiene na úrovni 4000 až 5000 K sú vhodné do kuchyne, kúpeľne či pracovne.

Dávajte si však pozor. Studené svetlo vyžarujú aj obrazovky počítačov, smartfónov a televízorov. Keďže takáto farebná teplota pripomína denné svietenie, prílišné používanie spomínaných technológií vo večerných hodinách môže viesť až k poruchám spánku.

Osvetlenie kuchyne

Vyššie sme uviedli, že každá miestnosť v dome by mala obsahovať centrálne svetlo. Výnimkou nie je ani kuchyňa. Ideálne riešenie predstavuje v tomto prípade stropné závesné svietidlo, ktoré sa môže umiestniť napríklad nad jedálenský stôl. Jeho umiestnenie sa ale štandardne odvíja od veľkosti kuchyne a jej priestorového riešenia.

Keďže v kuchyni sa trávi väčšina času varením a prípravou jedál, nezabúdajte ani na kvalitné osvetlenie pracovnej plochy, resp. kuchynskej linky, ktoré zohráva nesmierne dôležitú úlohu. Vynikajúcou alternatívou takýchto doplnkových svietidiel sú LED pásy. Menšie závesné svietidlá zase výborne vyniknú v blízkosti barových pultov či kuchynských ostrovčekov.

osvetlenie kuchyne
Možnosť, ako osvetliť aj kuchynský ostrovček. Zdroj: Unsplash

Rada odborníka: Doplnkové osvetlenie kuchyne by malo vyžarovať o čosi studenšie svetlo ako centrálne osvetlenie. Ako sme už vyššie spomínali, studené farby pripomínajú denné svietenie, čo znamená, že sú vhodné na pracovné úkony. Naopak, pre príjemné posedenie za stolom vám postačia teplé biele odtiene farieb.

V miestnosti, v ktorej ide láska najmä cez žalúdok, sa nestratí ani akcentové svetlo. V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako ho zrealizovať. Okrem tradičných zvýraznení obrazov sa tlačia do popredia všakovaké moderné a populárne podsvietenia skriniek, zásuviek či dvierok na kuchynskej linke alebo aj podsvietenie samotnej kuchynskej linky. Čo sa týka podobných vychytávok, ide skôr o akýsi dizajnový trendy prvok, ktorý sa príliš nestretáva s funkčnými vlastnosťami.

osvetlenie kuchyne bielym svetlom
Zdroj: iKuchyne.sk

Náš tip: Na e-shope iKuchyne síce nájdete množstvo druhov rôznych svietidiel, no naším tipom na centrálne osvetlenie kuchyne je biela závesná lampa Scandinavia. Ide o typ svietidla, ktoré zaujme nielen svojou sympatickou a vkusnou realizáciou, ale aj dostupnou cenou. Navyše, k dispozícii je tiež v čiernej farbe a masívnejšom prevedení.

scandinavia zavesné svetlo

Tip na záver

Keďže sa vo všeobecnosti odporúča viac ako jedno centrálne svetlo pre každú miestnosť, platí to takisto pre osvetlenie kuchyne. To ale nie je jediná rada, ktorú vám môžeme dať na záver. Myslite aj na to, že osvetlenie v dome by ste mali riešiť ruka v ruke už s projektovou dokumentáciou. Pokojne si však navrhnite vlastný plán osvetlenia, no nezabudnite ho konzultovať s odborníkmi. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, radi vám ich ochotne zodpovieme.