Vianočný stôl

4 tipy, ako usadiť veľkú návštevu za vianočný stôl

Čochvíľa je tu pred nami sviatočné obdobie roka a vy už isto rozmýšľate, ako to bude tento rok prebiehať. Okrem starostí s nakupovaním tých najlepších darčekov sa začíname zamýšľať aj nad trávením spoločného času s rodinou. Rozloženie sedenia v malých priestoroch môže byť veľkou výzvou. Často sa širší okruh rodiny stretáva iba na veľké sviatky, preto sa pri takýchto príležitostiach vieme aj uskromniť, ale každý by mal mať svoj pohodlný priestor na jedenie. Tu sa nejedna rodina pozastaví nad otázkou, ako usadiť veľkú rodinu za vianočný stôl, keď pri jedálenskom stole máme iba zopár stoličiek. Základom je mať väčší stôl, alebo ideálne rozkladací stôl, na ktorý sa nám zmestí vianočné prestieranie aj s dekoráciami a ďalej vám už prinášame zopár tipov, ktoré si môžete naplánovať vopred. Zvládnete to ľahko a hravo sami a budete tak pripravení na každú príležitosť.

Vianočný stôl
Vianočné prestieranie sviatočného stola (Zdroj: Pinterest)

1. Lavica

Je skvelým doplnkom najmä do predsiení, či chodieb, kde nám slúži multifunkčne. Ak nám treba položiť nákup, kabát, odložiť topánky alebo  pohodlne sa obuť, splní svoj pôvodný účel, ale keď k nám príde návšteva a my nemáme dostatok stoličiek, šikovne z nej urobíme miesto aj pre 3 osoby pri jedálenskom stole. Ponuka lavíc je široká a môžete si vyberať z rôznych štýlov.

Laviaca chesterfield ako sedacka za vianočný stôl
Praktická lavica Castle v štýle Chesterfield. (Zdroj: iKuchyne)
Kombinovaná drevená lavica Scandinavia ako lavica za vianočný stôl
Kombinovaná drevená lavica Scandinavia. (Zdroj: iKuchyne)

2. Skladacie stoličky

Skladacie stoličky sa tešia opätovnej obľube a niet sa čomu čudovať. Sú vždy záchrana, keď je potrebné sedenie navyše a keď ich chceme mať z dohľadu preč, ľahko ich zložíme a uskladníme v malom kúte alebo ich zavesíme na stenu v pivnici či na balkóne. Majú ľahkú váhu a ich dizajn a trvácnosť je preto obľúbený aj v kaviarňach a bistrách. Doma stoličky môžeme ozdobiť, či ušiť na nich návlek, aby pôsobili slávnostnejšie.

Oranžová skladacia stolička za vianočný stôl
Nadčasové rozkladacie drevené stoličky (Zdroj: Pinterest)

3. Kancelárske stoličky

Občas sa nám pri návale stane povinností, že nás nenapadne jednoduché riešenie. Napríklad vziať stoličku od písacieho stola. Ak náhodou máme doma pracovňu a dokonca aj školopovinných žiakov, tak máme postarané napríklad až o 3 sedenia navyše. Treba pritom dbať na to, že niektoré kancelárske stoličky sú veľmi široké a majú aj operadlá, vtedy je dobrou voľbou túto stoličku umiestniť za čelo jedálenského stola, aby mali okolosediaci hostia dosť priestoru na príjemnú večeru.

Biela kancelárska stolička Victorian (zdroj: iKuchyne)
Biela kancelárska stolička Victorian (zdroj: iKuchyne)Victorian (zdroj: iKuchyne)
tyrkysová kancelárska stolicka
Kancelárska stolička tyrkysová Scandinavia II (zdroj: iKuchyne)

4. Nábytok zo záhrady

V mesiaci December, máme leto dávno za sebou a nábytok zo záhrady alebo balkónu je kdesi riadne uschovaný, možno zakrytý a zaprataný ďalšími vecami a tak sa stane, že nás ani nenapade v zime tento nábytok vyhľadať. Ak však máme dostatok priestoru vo vnútri, rozhodne sa oplatí vytiahnuť ho a zväčšiť si tak jedálenský stôl a počet miest na sedenie. Nezabudnime nábytok pretrieť vlhkou handričkou ešte skôr ako začneme chystať vianočný stôl.

záhradný stôl a stoličky
Jedálenský stôl v záhrade (Zdroj: Pinterest)

Rada odborníka: Nezabudnite preveriť aj výšku pridaných stoličiek. Môže sa stať, že sedenie nebude výškovo vyhovovať so stolom. Bežná výška jedálenského stolu je 76 cm a stoličky 46 cm. Veľký rozdiel jednoducho doplňte podsedákom, prípadne vankúšom alebo usaďte hostí podľa ich výšky.

Samozrejme, ak budete myslieť na vianočný stôl a sviatky v predstihu, veríme, že nebudete musieť siahnuť na alternatívne riešenia, ale budete pripravení a spokojní 🙂