postele

5 tipov, na ktoré netreba zabúdať pri výbere postele

Vedeli ste, že až tretinu svojho života trávite v posteli? To znamená, že je veľmi dôležité, aby ste si vybrali tú správnu posteľ. Zlá posteľ totiž môže viesť k boľavým svalom, k problémom s chrbtom a v neposlednom rade k nedostatku spánku. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti pri výbere ideálnej postele. Vďaka dobrej posteli si budete môcť dopriať výdatný spánok a váš život sa zlepší po všetkých stránkach. 

Zamyslite sa nad veľkosťou postele a vzhľadom vašej spálne

V prvom rade by ste mali brať do úvahy celkovú veľkosť spálne. Ak je vaša spálňa príliš malá, masívna a veľká posteľ nebude pre vás ideálnou voľbou. Na správne uvoľnenie musíte mať totiž okolo postele primeraný priestor. Pri výbere postele venujte dostatočnú pozornosť štýlu nôh, čelnej doske či tvaru postele, aby ste sa uistili, že sa bude hodiť do vašej spálne. Starostlivo si tiež neskôr vyberte posteľnú bielizeň s ohľadom na funkčný a interiérový dizajn, ak chcete, aby posteľ ladila k zvyšku miestnosti, a aby ste boli s celkovým dojmom zo spálne spokojní.

Postele
Zdroj: iKuchyne.sk
postele
Zdroj: iKuchyne.sk

Urobte si malý prieskum

Pri výbere postele je dobré urobiť si aj malý prieskum, a nebrať hneď prvú posteľ, ktorá vám padne do oka. V našej ponuke manželských postelí si môžete vybrať z viacerých typov a druhov. Nezabúdajte, že taký výber manželskej postele je často náročnejší ako kúpa obyčajnej postele. V tomto prípade musia byť totiž spokojní až dvaja ľudia. A niekedy chvíľku trvá, kým sa dvojica zladí pri všetkých požiadavkách, ktorými by mala ideálna manželská posteľ disponovať.

postel
Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite aj na svoje telo a na svoje zdravie

Výber ideálnej postele nie je dobré podceňovať. Určite nič nepokazíte, keď navštívte lekára, ktorý vás vyšetrí a pomôže vám rozhodnúť sa, aký druh postele či matracu bude pre vás vhodný. Problémy s krkom či s plecami môžu vyžadovať iné požiadavky ako problémy s dolnou časťou chrbta. V prípade, že vás trápia bolesti chrbta, tak siahnite po roštovej posteli alebo si vyberte nastaviteľnú posteľ, vďaka ktorej si budete môcť nastaviť ideálnu polohu na spánok.

postel na nozickach
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Človek vraj počas spánku vypotí minimálne liter potu. Pri dvoch osobách na jednej posteli to už je značný objem tekutiny. Ak je konštrukcia postele na nožičkách, cez deň sa matrac účinnejšie odvetráva zhora i zdola. Rovnako tak vyššie nožičky umožňujú ľahšiu dostupnosť pri upratovaní.

Postele bez matracov nie sú pravými posteľami

Pokiaľ je to možné, mali by ste si kúpiť novú posteľ a nový matrac súčasne. Základné pravidlo znie, že pružinový matrac sa umiestňuje na pevný rošt a penové či sendvičové matrace na pružný (lamelový) rošt. Nie je dobré toto pravidlo podceňovať, pretože od neho závisí nielen kvalita spánku, ale aj harmónia v spálni. Ak kupujete nový matrac, zvážte jeho ochranu, prípadne aj ochranu vankúša, ktorá vám pomôže udržať nový matrac v najlepšom možnom stave. Roztoče totiž môžu spôsobiť alergie a astmu. Živia sa kožnými vločkami a majú životnosť 30 až 90 dní, pričom samice produkujú počas tohto obdobia až tri vajíčka denne.  

postele
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeliste, že: Podľa feng-shuei by medzi manželmi nemala byť prázdna medzera, lebo to vraj ohrozuje trvácnosť manželstva. Ak spíte pritúlení k sebe, ani vtedy nie je medzera medzi matracmi príjemná a pohodlná. V prípade, že sú však manželia rozdielnej váhovej kategórie, tak je pre zdravý spánok prospešnejšie spať na dvoch samostatných matracoch.

Nezabudnite ani na nočné stolíky

Nočný stolík je neodmysliteľným doplnkom každej postele. Ľudia ho používajú každý deň na odkladanie obľúbenej knihy, pohára vody, vreckoviek či liekov. Pre iných je zas miestom pre budík, rádio alebo lampu. Dizajn postele a celkový štýl vašej spálne určujú, aký stolík by ste si mali vybrať. V našej ponuke nájdete nočné stolíky v klasickom štýle, ale aj tie s originálnym moderným dizajnom.

Sivý Nočný stolík
Zdroj: iKuchyne.sk

Veríme, že sme váš našimi tipmi na čo všetko pri výbere postele myslieť, nasmerovali. Ak rozmýšľate aj nad tým, ako si zariadiť vašu spálňu, prečítajte si článok, v ktorom sa dozviete, ako vyzerali spálne v jednotlivých dejinných obdobiach a možno sa inšpirujete.