ako zútulniť domov

6 spôsobov ako si môžete v zime zútulniť domov

Opäť sa blíži zima – čas, kedy by sme sa všetci najradšej zakrútili do deky a vychutnávali si horúci čaj z pohodlia domova. Niekedy stačí hoci aj malý detail na to, aby ste zmenili atmosféru celého vášho bývania. Preto ak máte pocit, že váš domov pôsobí príliš chladno a neosobne, toto je ten správny čas to napraviť. Nechajte sa inšpirovať našimi osvedčenými tipmi ako si zútulniť domov a vychutnajte si tak naplno chvíle s vašimi najbližšími.

1. Príjemný koberec

Huňaté koberce sú perfektné v zimnom období. Takýto typ koberca je naozaj sezónny. Na jar a v lete ho môžete nahradiť tenkou verziou. Samozrejme, záleží na tom v akých farbách máte zariadený interiér. Vo všeobecnosti odporúčame k výraznejším interiérom neutrálne farby a naopak, k neutrálne zariadenému priestoru odporúčame experimentovať so sýtejšími farbami. V zime nič nepokazíte ani odtieňmi červenej či oranžovej. Čo sa týka umiestnenia, menšie koberce vyniknú pri posteli, pod konferenčným stolíkom alebo pred vašim kreslom na čítanie.

koberec
Zimný koberec v jemnej maslovej farbe. (Zdroj: Pinterest)

2. Jemné osvetlenie

V našich článkoch zdôrazňujeme, aký je výber svietidiel dôležitý. Niet sa čo čudovať, osvetlenie dokáže urobiť s priestorom doslova zázraky. Dlhé zimné večery tak môžete stráviť v atmosfére menej intenzívnych stojacich lámp a menších lampičiek v kombinácii so sviečkami. Keďže drevo a ďalšie iné prírodné materiály dokážu krásne zútulniť domov, dávame do povedomia aj lampy, ktoré sú kombinované s dreveným stojanom.  

ako zútulniť domov
Stolová lampa v kombinácii s prírodným drevom. (Zdroj: iKuchyne.sk)

3. Nový poťah na sedačku

Ak máte koženú sedačku, skúste siahnuť po príjemnejších, mäkkých materiáloch. V prípade, že už nestíhate vymeniť celý poťah, postačí prekryť sedačku pomocou deky, alebo rôznych kožušinových kobercov na škandinávsky štýl. A ako čerešničku na torte môžete naaranžovať zimné kožušinové papuče do obývačky, alebo do spálne 🙂 .

ako zútulniť domov
Kožušinový koberec ako dekorácia na sedačke. (Zdroj: Pinterest)

4. Tapety áno!

Napriek tomu, že tapety sú isté obdobie viac “in” a inokedy zase trochu menej, stále ich môžeme považovať za nadčasový interiérový prvok. Čo však nás momentálne zaujíma je, že dokážu zútulniť akúkoľvek chladnú stenu.  V roku 2019 boli obľúbené najmä tie, ktoré zobrazujú scenériu krajiny, abstraktné tvary a farebné geometrické vzory.

ako zútulniť domov
Tapeta s geometrickým vzorom krásne dopĺňa jednoduché kreslo. (Zdroj: ahomefromhome.com)

5. Prineste kúsok vonkajška dnu

Prírodné elementy a materiály sú presne to, čo spraví váš domov útulným. Keď sa pozrieme na japonských dizajnérov, väčšinou sa držia minimalizmu a mixu dreva, kameňa, vody a rastlín v kombinácii s modernejšími materiálmi. Tento kontrast vytvára upokojujúcu atmosféru, ktorá navodzuje pocit harmónie a vnútorného ticha. Nezabudnite na živé rastliny v pekných kvetináčoch, ktoré dodajú vášmu interiéru život.

Náš tip:

Skvelým dekoratívnym doplnkom je himalájska soľná lampa, ktorá je nielen príroda sama, ale ešte vám aj príjemne rozžiari priestor.

kvetinace
Rastliny môžete mať v rôznych originálnych kvetináčoch. (Zdroj: home-designing.com)

6. Štýlový aroma difuzér 

Aroma difuzéry sú doplnky, ktoré dokážu vytvoriť prírodnú voňavú atmosféru a spolu s trendy dizajnom máte hneď dva v jednom – vôňu aj dekoráciu. Okrem príjemnej vône, ktorá uvoľní telo aj dušu, funguje aj ako zvlhčovač vzduchu (vhodný aj pre astmatikov). Stačí si kúpiť prírodný esenciálny olej vo vašej obľúbenej vôni a útulná atmosféra u vás doma je zaručená

dekoracie
Aroma difuzér je úžasný interiérový doplnok a to nielen na zimu. (Zdroj: trouva.com)

Inšpirujte sa novinkami na našom eshope, alebo sa dočítajte viac o tipoch pri zariaďovaní interiéru na našom blogu