malý priestor

6 tipov ako zariadiť malý priestor a pritom ho nezapratať

Nie je nič horšie ako zaspávať v byte, v ktorom panuje preplnená atmosféra a neporiadok. Pokiaľ ide o menšie miestnosti, priestorové obmedzenia môžu spôsobovať, že je oveľa ťažšie udržať v domácnosti poriadok. Ak máte podobný problém aj vy, tak jediná vec, ktorú potrebujete je trošku väčšia dávka kreativity a systematickosti. Tu je návod na to ako zariadiť malý priestor a pritom ho nezapratať, kde si aj po náročnejších dňoch poriadne oddýchnete.

apartman
Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite minimalisticky

Mnoho vecí vo vašej domácnosti určite nie je potrebných. Začnite uplatňovať princípy minimalizmu – nakupujte veci s účelom a ak nejakú vec nepotrebujete, tak sa jej jednoducho zbavte. Nechávajte si len veci, ktoré skutočne  využívate.

Mnoho ľudí skladuje v domácnostiach aj veci, ktoré už niekoľko rokov nevyužívajú. Len tak, sporadicky, keby náhodou. Zamyslite sa, či aj vy doma náhodou nemáte zbierku podobných vecí. Ak áno, začnite sa ich postupne zbavovať. Stojí vám niečo v skrini, čo ste nepoužili viac ako rok? Je veľmi pravdepodobné, že už to nepoužijete vôbec.

malý priestor
Zdroj: Pinterest

Nájdite nenápadné úložné priestory

Využívajte najmä nábytok, ktorý vám dáva možnosť nenápadného úložného priestoru. V malých bytoch sú takéto kúsky doslova nevyhnutné. Dokážete do nich totižto efektívne uložiť  veci, ktoré nevyužívate tak, aby zbytočne neboli na očiach. 

Aj veci ako kozmetika, čo poznajú najmä ženy, nemusí byť stále na očiach. Takéto detaily dokážu spôsobiť to, že priestor u vás môže pôsobiť chaoticky. V malých priestoroch je základom to, aby všetko malo svoje miesto a to čo nemusí byť na očiach, tam jednoducho nebude. Vytvorte takýmto veciam špeciálne miesto a zabezpečte si tak oveľa väčší priestor a lepšiu atmosféru vo vašej domácnosti.

maly priestor
Zdroj: iKuchyne.sk

Voľte dekorácie, ktoré vo vás vyvolávajú pokoj

Pri dekoráciách v malých bytoch platí zlaté pravidlo: menej je niekedy viac. Siahajte radšej po kúskoch, ktoré majú pre vás zmysel a vyvolávajú vo vás pocit uvoľnenia, domova. Existujú aj nenápadné dekorácie, ktoré vášmu domovu môžu pomôcť s tým, aby pôsobil otvorene a príjemne. 

Dekoráciou v interiéri môže byť dekoráciou takmer všetko. Či už je to umenie, špeciálna polička na vaše obľúbené víno, alebo pletená deka s vankúšom na sedačke. Odporúčame dekorácie vyberať až vtedy, keď váš malý priestor bude plnohodnotne zariadený, aby sa nevymykali štýlu, v ktorom ste ho zariadili.

svietnik
Zdroj: iKuchyne.sk

Aby aj topánky mali vlastné miesto

Nie je nič horšie, ako keď vstúpite to malého priestoru a všade naokolo sú len pohodené topánky, či zimné bundy. Už pri zariaďovaní vášho interiéru by ste mali myslieť na to, že aj vaše topánky potrebujú mať vlastné miesto. V najlepšom prípade to bude také miesto, kde nebude celá vaša topánková zbierka na očiach hneď pri vstupe do vášho  bytu. 

Určite viete, že v malých bytoch sa ráta každý jeden kúsok voľného priestoru. Ten však zabezpečíte jedine tým, že nepotrebným veciam nájdete priestor, kde budú uložené. Preto aj bundy, či topánky potrebujú vlastné miesto. 

organizer
Zdroj: Pinterest

Organizéry vám uľahčia život

Existuje vec, ktorá dokáže uľahčiť to, že vaša domácnosť bude dlhodobo usporiadaná. Tento stav je však možné dosiahnuť len vtedy, ak každá vec bude mať vlastné miesto. S tým vám vedia pomôcť rôzne organizéry, ktoré vás budú doslova nútiť, aby ste do nich veci vždy odkladali. Predsa na to sú, nie? 

Organizéry môžete využívať takmer v každej miestnosti. V malých bytoch vedia narobiť až zázraky. Či už v kuchyni, kde úhľadne usporiadajú napríklad pokrývky na hrnce, v kúpeľni kde schovajú z očí nepotrebnú kozmetiku, ktorú aj tak nikto nechce vidieť, alebo v spálni, kde vám pomôžu udržiavať spodnú bielizeň pekne zorganizovanú. 

organizer na pribor
Zdroj: Pinterest

Opticky zväčšite malý priestor

Ak chcete dosiahnuť to, že váš interiér bude pôsobiť viac otvorený, myslite pri zariaďovaní vášho malého bytu aj na to, že budete musieť využiť aj ,,fígle“, ktoré vám priestor opticky zväčšia. Okrem toho, že je potrebné zariadiť váš interiér jednoducho, existujú aj spôsoby, ako môžete nenápadne malý priestor zväčšiť. 

Skúste sa pri zariaďovaní vášho malého bytu orientovať na farby, dobre umiestnené svietidlá a využívajte aj zrkadlá. Toto sú 3 základné veci, na ktoré treba brať veľký ohľad. Vyhnite sa tmavým farbám, tie pohlcujú svetlo a automaticky zmenšujú priestor. Vopred myslite aj na svietidlá, aké si vyberiete a kam ich umiestnite. Veľkým pomocníkom vám môžu byť aj zrkadlá, ktoré keď správne umiestnite vedia narobiť skutočné divy. Vyskúšajte ich umiestniť oproti oknu. Do vášho malého bytu prinesú oveľa viac prirodzeného svetla a geniálne fungujú ako nástroj na optické zväčšovanie priestoru. 

nastenne zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Majte týchto 6 základných pravidiel na pamäti, v momente keď budete zariaďovať interiér vo vašom malom byte. Základom je jednoduchosť a pravidlo menej je niekedy viac. Nezabudnite ani na organizéry a spôsoby ako môžete opticky zväčšiť malý priestor vo vašej domácnosti. Prezrite si našu ponuku nábytku na www.ikuchyne.sk, kde nájdete rôzne druhy nábytku, sedačiek, svietidiel, ale aj zaujímavých dekorácií, ktoré dodajú vašej domácnosti nový dych.