byt

Ako zariadiť veľkú obývačku?

Kým mnohí bojujú s tým, že nemajú dostatok miesta, niektorí majú trochu iný problém. Zariaďovanie veľkej obývačky je často rovnako ťažké, ako zariaďovanie malej. Mnohokrát treba staviť na väčšie kusy nábytku, ktoré vedia zaplniť dostatočne veľký priestor. Nie sú však jediným riešením. Ako zariadiť veľkú obývačku?

velka rohova sedacka
zdroj: iKuchyne.sk

Na prvý pohľad sa môže zdať, že veľké obývačky majú veľa výhod. Poskytujú veľké množstvo miesta pre vaše realizácie. Taktiež do nich môžete umiestniť všetko, čo chcete. Realita je však často iná. Veľké priestory sa ťažko zariaďujú a môžu pôsobiť chladne. Ak neviete, ako zariadiť veľkú obývačku, máme pre vás zopár tipov!

Ako zariadiť veľkú obývačku? Stavte na veľký nábytok

Pri veľkej obývačke je základom staviť na veľký nábytok, ktorý dokáže s miestnosťou priam zázraky. Ak máte radi drevo, pokojne siahnite po veľkom masíve. Takýto kus nábytku vie krásne vyniknúť. Pre veľké obývačky je ako stvorený.

masivna skrinka
zdroj: iKuchyne.sk

Na druhej strane, pri veľkej obývačke sa vyhýbajte malým kusom nábytku. Menšie skrinky či stolíky zaniknú, a pri väčšom počte môže obývačka vyzerať asymetricky. 

Dôležité je však samotný nábytok aj správne rozložiť. Postupujte podľa nejakého logického systému. Neskáčte z jednej časti miestnosti do druhej. Najprv sa snažte zariadiť jednu časť, následne druhú.

kovova dekoracia
zdroj: iKuchyne.sk

Obývačku si rozdeľte na jednotlivé zóny

Spomínaným logickým systémom môžu byť aj jednotlivé zóny. Tak ako si ľudia rozdeľujú kuchynskú linku, môžete aj vy obývačku. Jedna zóna bude oddychová. V tej môžete mať sedačku, kreslá a televízor. Druhá zóna môže byť pracovná. V tej môžete mať napríklad písací stôl a stoličku. 

dekoracia z naplaveneho dreva
zdroj: iKuchyne.sk

Jednotlivé zóny však určite nekombinujte. Ak neviete, ako zariadiť veľkú obývačku, poraďte sa s odborníkom. Ten vám môže navrhnúť a poradiť, ako správne rozdeliť zóny. Často si s tým však vie človek poradiť aj sám. Stačí čas na premýšľanie.

Rada odborníka:

Ak neviete, ako si rozdeliť jednotlivé zóny, skúste sa odraziť od seba a vašej rodiny. Máte malé dieťa? V tom prípade by ste mali mať menší detský kútik. Pracujete z domu? V obývačke môžete mať pracovňu.

medena stojaca lampa
zdroj: iKuchyne.sk

Pracovňa môže byť súčasťou obývačky

Pracujete z domu, no nemáte žiadnu miestnosť na pracovanie? Pracovňa môže byť pokojne aj v obývačke. Veľké obývačky často poskytujú dostatočný priestor na mnohé veci. Súčasťou je aj spomínaná pracovňa. 

Pri výbere písacieho stola a stoličky dbajte na farbu, materiál a celkový štýl obývačky. Všetko by malo spolu ladiť. Pracovný kútik bude stále súčasťou tejto miestnosti.

velky svietnik
zdroj: iKuchyne.sk

Vysoké stropy nie sú nepriateľ

Vo všeobecnosti platí, že veľké obývačky majú aj vysoké stropy. V tomto prípade je trochu ťažšie odpovedať na to, ako zariadiť obývačku. Treba však vedieť, že vysoké stropy nie sú nepriateľ. Práve naopak, ak je obývačka dobre zariadená, vedia perfektne vyniknúť. 

Pri vysokých stropoch voľte vyššie skrinky. Staviť môžete aj na rôzne tapety, nálepky alebo veľké obrazy. Vďaka tomu, že máte veľa miesta na stenách, sa môžete pokojne realizovať

Vedeli ste, že:

 Tmavé stropy vedia opticky zmenšiť miestnosť? Práve preto sú často bielej alebo inej bledej farby.

Ako zariadiť obývačku pomocou rastlín? 

Každý milovník rastlín sa určite poteší. Veľké obývačky majú dostatok miesta aj na veľké rastliny, ktoré perfektne využijú prázdne miesto, ktoré potrebujete zakryť. Okrem toho, do miestnosti prinesú aj príjemnú atmosféru. Vedia obývačku zútulniť, čo je mnohokrát veľmi potrebné. 

koberce
zdroj: iKuchyne.sk

Stavte na správne doplnky

Ak neviete, ako zariadiť veľkú obývačku, stavte na doplnky, ktoré vedia vyplniť prázdny priestor. V prípade veľkej obývačky však voľte aj väčšie doplnky. Vítané sú koberce, ktoré navodia pocit tepla. 

Okrem nich by ste mali zvoliť aj obrazy alebo maľby, ktorými vyplníte prázdny priestor na stenách. Zvoliť môžete aj moderné tapety. Nezabúdajte ani na praktické doplnky, ako sú lampy či príručné stolíky. Aj do veľkých obývačiek však niekedy stačí 2 – 3 lampy. Príručný stolík stačí jeden, maximálne dva. 

Vďaka doplnkom bude obývačka vyzerať nielen lepšie, ale aj útulnejšie. Ak chcete navodiť rodinnú atmosféru, stavte na zaujímavé rámy a fotografie. 

rohova sedacka
zdroj: iKuchyne.sk

Obývačka nemá byť preplnená

Všetkého veľa škodí. Toto pravidlo platí ako pri menších, tak aj pri väčších obývačkách. Doplnky sú dôležité, to je pravda. Ak ich je však veľa, obývačka môže vyzerať preplnená a chaotická. Dávajte si pozor aj na jednotlivé kombinácie doplnkov. Nie všetky sa môžu k sebe hodiť.

hnedy koberec
zdroj: iKuchyne.sk

Veľká obývačka sa dá zariadiť. Treba na to však viac času a veľa plánovania. Všetok nábytok by mal byť umiestnený logicky, a to tak, aby spolu ladil. Doplnky sú dôležité, no majú aj svoju negatívnu stránku. Ak ich je príliš, vedia pokaziť celý dojem. 

Rada na záver

Ak ste milovníkom tmavých farieb, veľká obývačka je pre ne ako stvorená. Tmavé farby opticky zmenšujú, preto by sa im mali vyhýbať ľudia s malými miestnosťami. Do obývačky väčších rozmerov sa však niekedy až vyžadujú. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu