stôl

Ako umiestniť jedálenský stôl?

Jedálenský stôl je dôležitým stolom v domácnosti. Jeho výber a umiestnenie by mali byť preto dobre premyslené. Pri kúpe sa treba zamerať na niekoľko faktorov. Materiál, štýl, veľkosť či farba vedia ovplyvniť váš výber. Ako však umiestniť jedálenský stôl?

Za jedálenským stolom sa stretáva celá rodina. Konzumuje sa jedlo či dokonca, niekedy aj pracuje. Nenachádza sa len v jedálňach. Niektoré domy či byty jedáleň nemajú, a preto si takýto stôl nájde umiestnenie v kuchyni. Výber a následné zakomponovanie jedálenského stola nie je úplne jednoduché. Čo všetko je potrebné zohľadniť? 

Veľkosť rodiny

Základ, od ktorého sa budete odrážať, je veľkosť vašej rodiny. Stôl by mal mať minimálne toľko miest, koľko je členov rodiny. Samozrejme, vybrať môžete aj väčší v prípade, že počítate s návštevami.

Bežný jedálenský stôl nájdete vo veľkosti štyroch či šiestich miest na sedenie. To, koľko miest stôl ponúka má väčšinou v informačnom liste. Môžete to veľmi jednoducho zistiť aj prostredníctvom jeho veľkosti a jednoduchej matematiky. Človek potrebuje pri stolovaní priestor s veľkosťou minimálne 70 x 40 cm. 

Niektoré stoly taktiež ponúkajú možnosť rozšírenia či zväčšenia. Počas bežných dní tak máte stôl menší, počas osláv alebo návštev zas väčší. 

Veľkosť jedálenského stola 

Mnohí sa pri výbere zamerajú na veľkosť rodiny a následne zabudnú zohľadniť veľkosť stola. Je zbytočné kupovať do malej kuchyne veľký stôl, od ktorého sa bude ťažko vstávať. Naopak, do väčších priestorov je škoda kúpiť menší stôl. Mohol by zaniknúť.

Ako sme už spomenuli, obľúbeným variantom je stôl so štyrmi a šiestimi miestami na sedenie. Menší stôl je pre dve osoby. Naopak, do väčších kuchýň alebo jedální sa hodí väčšia alternatíva. Tou sú stoly pre osem osôb

Do veľkosti stola sa radí aj jeho výška. Jedálenský stôl by mal byť vysoký približne 75 cm. Vtedy sa pri ňom bude dobre sedieť.

Tvar jedálenského stola

Doba sa mení a s ňou aj štýly a to, čo “letí”. V minulosti sme boli zvyknutí na klasiku v tvare štvorca či obdĺžnika. Dnes sú jedálenské stoly rôznych tvarov, materiálov a farieb. To, aký tvar zvolíte je na vás. Odvíjať sa môže aj od štýlu kuchyne alebo jedálne.

Obdĺžnikový stôl býva vo všeobecnosti väčší a minimálne pre šesť osôb. Ak máte dostatok miesta, nebojte sa ho. Stôl môže v jedálni krásne dominovať a priťahovať pozornosť. Štvorcový stôl je o niečo menší a vhodný tak do malých priestorov. 

Vyhýbať sa nemusíte ani oválnym alebo okrúhlym tvarom. Pri ich výbere si však dajte pozor. Okrúhle stoly zaberajú omnoho viac miesta ako obdĺžnikové či štvorcové. 

Existuje ešte jedna, veľmi špecifická kategória stolov. Sú to atypické tvary. Tých sa báť nemusíte. Hodia sa skôr do minimalistických bytov, kde budú hlavným kúskom. Kombinujú sa o niečo ťažšie ako bežné tvary, no dá sa to.

Vedeli ste, že:

Nielen komfort, ale aj kvalita stolovania sa odvíja od šírky stolovacieho priestoru. Preto je vždy lepšie, ak máte v domácnosti väčší stôl, pri ktorom sa nebudete tlačiť.

Materiál a farba

Rovnako ako tvar, tak aj materiál a farba sú už len estetickými faktormi. Výber jedálenského stola však často ovplyvňujú najviac. Najobľúbenejším a základným materiálom je drevo. Jednoducho sa kombinuje s celou miestnosťou, doplnkami a stoličkami. Na trhu nájdete aj iné materiály alebo kombinácie niekoľkých materiálov.

Farba stola závisí najmä od štýlu, do ktorého ladíte jedáleň alebo kuchyňu. Do tmavšej miestnosti sa hodí skôr tmavší stôl a do svetlejšej bledší. Môžete však skúsiť aj kombináciu viacerých farieb.

Rada odborníka:

Ak chcete do domácnosti navodiť príjemný pocit domova, stavte na drevo. To vysiela teplú energiu. Naopak, sklo alebo kov sú chladnými materiálmi. Hodia sa skôr do minimalistického štýlu.

Kúpiť so stolom aj stoličky? 

Veľkou dilemou mnohých ľudí kupujúcich jedálenský stôl je to, či majú kúpiť aj stoličky. Jedálenský set je síce skvelý, no často neponúka úplne presne to, čo človek chce. Zaujímavé drevené stoly alebo atypické tvary v sete so stoličkami nenájdete.

Ak sa vám páči stôl bez stoličiek, nebojte sa jeho kúpy. Na trhu nájdete veľké množstvo stoličiek v rôznych štýloch, farbách či materiáloch. Po krátkom hľadaní určite nájdete presne také, aké hľadáte. Splňte si sen o krásnom jedálenskom stole aj vy. 

Správne umiestnenie

Keď si už konečne vyberiete správny jedálenský stôl, zistíte, že ste ešte úplne neskončili. Čaká vás posledná a veľmi dôležitá fáza. Správne umiestnenie. Ak máte jedáleň, stôl v nej väčšinou dominuje. Tým pádom je umiestnený v strede.

Nie každý si však môže jedáleň dovoliť. Niektoré domy alebo byty sú menšie a ponúkajú len kuchyňu. Stôl pre dvoch môžete umiestniť do rohu. Ušetríte tak naozaj veľké množstvo miesta. Ak chcete ušetriť miesto s jedálenským stolom pre štyroch či šiestich, vyhnite sa okrúhlym. Vyberajte obdĺžnikové tvary. Tie vedia ušetriť miesto a zmestia sa aj do menšej kuchyne. 

Umiestnenie nového stola by ste mali vyberať najmä podľa toho, kde sa cítite najlepšie.

Jedálenský stôl nesmie chýbať v žiadnej jedálni či kuchyni. Jeho kúpe predchádza dlhý výber. Počas neho sa musíte rozhodnúť nielen o tom, ako bude vyzerať. Dôležité je vybrať taký, za ktorým sa bude aj dobre sedieť. Všetko sa to dá veľmi jednoducho zvládnuť.

Rada na záver

Stôl do jedálne alebo kuchyne by ste si mali vyberať ešte predtým, ako ju zariadite. Dôvod je ten, že stôl je dominujúci prvok v celej miestnosti. Od neho by sa malo odvíjať ďalšie zariadenie. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu