knižnica

Knižnica v dome

Žijeme v dobe, v ktorej displeje a obrazovky priťahujú našu pozornosť takmer počas celého dňa. Aj napriek tomu väčšina z nás nepozná príjemnejšie strávený čas, ako schúliť sa v pohodlmom kresle svojej obývačky s obľúbenou knihou. Knihy sú pre mnohých z nás nielen hobby. Sú našou vášňou, zbierame ich počas celého života a znamenajú pre nás viac ako len knižnica plná papiera. Vytvárame si k nim osobný vzťah.

Svojimi knižnými titulmi sa chceme obklopovať, mať ich stále na očiach, môcť po nich ľahko hocikedy siahnuť. Ak plánujete do interiéru zakomponovať knižnicu, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Pri jej výbere by ste mali zohlaľdniť viacero faktorov, aby do vášho príbytku štýlovo zapadla a fuknčne vyhovovala vašim potrebám. 

Správna veľkosť knižnice 

Tá bude odvíjať od veľkosti miestnosti, do ktorej ste sa rozhodli knižnicu umiestniť. Ak aj váš obytný priestor nie je veľkorysý, knižnice sa vzdať nemusíte. Može byť súčasťou napríklad obývačkovej zostavy. Veľkosťou primeraná knižnica sa dá veľmi príjemne zakomponovať do obývačkovej steny. Vyhoviete tak dvom kritériám súčasne.

Moderná obývačková stena v spojení s knižnicou. Takýto prvok odporúčame do menších obývacích izieb. Police neumsia byť zaplnené iba knihami, umiesnite do nich aj vaše obľúbené predmety či fotografie. Výsledný efekt bude vzdušný a zaujímavý.

knižnica
Zdroj: iKuchyne.sk

Stále veľmi žiadanými sú otovrené, prepojené priestory kuchyne a obývačky. Prechod týchto miestností je vhodné doplniť napríklad aj skriňou s integrovanou knižnicou. Cieľom je štýlové a zároveň funkčné prepojenie celého kuchynského a obývacieho piestroru. Zároveň sa stále vyhýbame pocitu zaprataného miesta v celom priestore. Navyše jedáleň sa často využíva aj ako pracovný priestor, knižnica poruke bude nanajvýš vítaná.

byt na prenájom
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak ste vyznávači industriálu, knižničný regál vám určite zapasuje. Kombinácia dvoch materiálov – drevo a kov, je pre industriál nosná. Otvorená vzdušná konštrukcia, to si možete dovoliť aj do skutočne malého priestoru. Nilen knihy si nájdu v takejto knižnici miesto. Tvarovo a veľkostne vhodný interiérový kvet oživí knižničný regál v industriálnom prevedení.

kovovy regal
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak máte však pre knižnicu priestor skôr neobmedzený, možností je takmer nekonečne. Vstavanou knižnicou na celú stenu dodáte miestnosti hĺbku, charakter, a presne špecifikovaný význam. Akoby nekonečná zabudovaná knižnica, ohraničená podlahou a plafónom vytvára priestor pre umiestnenie všetkých vašich knižných lások.

Typickému knižničnému knihoradiu sa vyhnete, ak dômyselne prestriedate výšky a šírky jednotlivých políc alebo budete kombinovať otvorené a zatvorené police. Z knižnice sa tak vo vašom obytnom priestore stane nosný štýlotvorný prvok so zachovanou primárnou funkciou.

Rada odborníka: Spolu s knihami sa do knižnice hodia aj iné umelecké predmety. Výborne vizuálne vyznejú menšie plastiky či dekorácie jednoduchých tvarov, ale rozmanitých veľkosti (napr. dve vázy podobného štýlu ale rôznych rozmerov). Farebnosť dekoračných predmetov  – tón v tóne bude vášmu oku lahodiaca.  Celá knižnica bude  pôsobiť komplexne.

kniznica
Zdroj: Pinterest

Materiálové prevedenie 

Najtypickejšími sú stále drevené knižnice.

Drevo vnáša do interiéru pocit tepla, pohodlia, čo k večeru s knihou neodmysliteľne patrí. Asi tak ľahko sa drevené knižnice nenahradia inými. Sú praktické na údržbu, vzhľadom originálne. Môžu byť lakované alebo olejované. Olejované si vyžadujú väčšiu pozornosť pri údržbe.

Veľkou výhodou drevených knižníc je štýlová univerzálnosť, dobre sa kombinujú s klasickým či modreným interiérom. Čo sa týka farebnosti, spektrum je široké. Pre zabudovanú knižnicu, takpovediac ,,namieru“ je drevo voľbou číslo jeden! Aj v našom eshope nájdete aj zaujímavú drevenú knižnicu Makassar s výškou 180cm. Tento regál je z tvrdého indického palisandru a následne lakovaný. Ponúkame vám aj inšpiráciu na jeho umiestnenie, na ďalšom obrázku.

regal makassar
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Ak máte v interiéri knižnicu z dreva, snažte sa, aby teplota v miestnosti bola okolo 20 stupňov a vlhkosť okolo 40-60%. Drevo je stále živým materiálom a neustále reaguje na zmenu vlhkosti a teploty v miestnosti.

Dajte si pozor, aby ste knižnicu neumiestnili blízko vykurovacieho zariadenia!

Na druhej strane moderný štýl bývania stavia na kombinácii materiálov drevo a sklo.

Vhodným a ľahko udržiavateľným je drevovláknitý materiál v lakovanom prevedení. Čo sa týka skla, dbajte o to, aby bolo odolné, bezpečnostné (termovláknité). So sklom kombinovaná knižnica, sa bude hodiť aj na tmavšie miesto, vhodne ho presvetlí.

bielo-dubovy-regal-onyx
Zdroj: iKuchyne.sk

Industriálny štýl sa drží svojho kovovo – dreveného prevedenia.

Kovová konštrukcia v tmavej farbe podporuje pevnosť a dominantnosť každého kusu nábytku v industriálnom štýle. Ide o stabilné a masívne pôsobiace kusy v interiéri. Pre maximálne zachovanie naturálneho vzhľadu býva drevo nelakované. V takomto prípade je potrebné o údržbu dreva dbať viac. Na ošetrenie sa odporúčajú oleje a vosky, ktoré zachovajú hodvábny vzhľad dreva.  Železnú konštrukciu považujeme takpovediac za bezúdržbovú.

regal
Zdroj: iKuchyne.sk

Umiestnenie knižnice

Umiestnenie záleží od vašich preferencií, ale knižnicu vo svojom príbytku zle umiestniť nemôžete! Za typické miesta považujeme obývačku, menšia knižnica v spálni bude vždy aktuálna. Ak máte v dome pracovňu, v nej sa knižnica takmer očakáva. Nebojte sa byť kreatívnejší a odvážnejší.

Ak obývate menší dom či byt, využite takpovediac každý roh či kút. Prinášame vám tipy na knižnice zabudované v relaxačnom kúte a knižnicu vsadenú do sedenia pod oknom. Prázdne, nevyužité miesta tak získajú novú funkciu.

kniznica v sedeni
Zdroj: Pinterest

Knižnica ako deliaca stena medzi dvoma miestnosťami. Považujeme ju za veľmi štýlový prvok, spájajúci v sebe viacero funkcií. Prístupnosť je možná z oboch strán, zároveň prepúšťa aj dostatok svetla. Ak chcete, aby vynikla, zvoľte kontrastné farebné prevedenie voči ostatnému zariadeniu vo vašom byte. Ide o trendovú, ale zároveň nadčasovú realizáciu. 

kniznica ako predelovacia priecka
Zdroj: Pinterest

Ak sa vo vašom dome nachádza stĺp, môžete ho využiť aj na netradične pôsobiacu ale na 100% funkčnú knižnicu. Vášmu bývaniu to dá nový rozmer a za tento nápad budete žať slová chvály od každej návštevy. Nutne statický prvok zrazu ponúkne interesantné využite.

Takto vytvorená knižnica sa stane súčasťou zmysluplného, ale aj úplne originálneho zariadenia. Konštrukčne nejde o zložitú ani nákladnú realizáciu, výsledok bude však zaručene efektný! 

kniznica okolo stlpu
Zdroj: Pinterest

Ak zvažujete, či realizovať knižnicu v interiéri, my sme určite ZA! Vdýchnete priestoru nevšedného ducha. Kreatívne rozmiestnenie kníh bude pôsobiť hravo a môžete ho kedykoľvek obmeniť. Police môžete dekorovať aj inými predmetmi, ku ktorým máte rovnako osobný vzťah ako ku knihám. Vyhnete  sa tak nudne pôsobiacej knižnici. 

Knižnicou ,,namieru“ vyjadríte svoju originalitu. Držte sa však základného pravidla – veľkosť knižnice by sa mala odvíjať od veľkosti priestoru, v ktorom bude knižnica umiestnená!