stolová lampa 7

Stolová lampa zakaždým inak!

Rovnako ako prirodzené, tak aj umelé svetlo je pre človeka dôležité. Vďaka nemu môže fungovať aktívne počas večera. Každé svietidlo a miestnosť sú však iné. Existuje viacero pravidiel, ktorých by ste sa mali držať. Stolová lampa sa riadi niekoľkými priavidlami – akými?

stolová lampa
Zdroj: Pinterest

Zariaďujete si svoj príbytok alebo len hľadáte nové svietidlá? Výber by mal podliehať určitým pravidlám. Každá miestnosť a izba v domácnosti majú iné nároky a požiadavky na svetlo. Stolové lampy sú charakteristické iba pre niektoré miestnosti. Takto ich vyberiete najlepšie!

Svietidlá do obývačky

Obývačka je miestom, kde trávime veľké množstvo času. Preto by sme do nej mali zvoliť správne stolové lampy a osvetlenie celkovo. Centrálne osvetlenie dokáže miestnosť osvetliť, nie je však dostatočne silné na to, aby ste mohli pri ňom napríklad písať alebo čítať. V takýchto situáciách prichádzajú na rad práve stolové lampy či doplnkové osvetlenia.

stolová lampa 7
Zdroj: Pinterest

Pri výbere stolovej lampy je dôležité myslieť najmä na celkový štýl zariadenia. V prípade minimalistickej obývačky zvoľte minimalistické kúsky. V prípade obývačky, kde prevláda drevo, stavte zas na drevo.

V rámci obývačky sa však nemusíte báť experimentovať. Pokojne si vyberte väčšiu a masívnejšiu stolovú lampu. Nič tým nepokazíte. Na konferenčnom alebo príručnom stole vynikne, čím pritiahne pozornosť a taktiež zaujme.

Nezabúdajte ani na to, že lampa by nemala mať tlmené svetlo. Práve naopak. V obývačke potrebujete dostatočne silné a žiarivé svetlo. Lampa by mala byť praktickým kúskom, ktorý vám pomôže pri čítaní alebo písaní.

stolová lampa 5
Zdroj: Pinterest

Stolová lampa s tlmeným svetlom

Intímne prostredie v spálni si vyžaduje tlmené svetlo. Stolová lampa s tienidlami je skvelým typom. Netreba sa však báť ani lámp so žiarivým svetlom. Vhodné sú hlavne pre tých, ktorí v posteli radi čítajú a potrebujú dostatok svetla.

Stolová lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Na nočné stolíky sa hodia aj dve rovnaké lampy. Ak však radi experimentujete, pokojne zvoľte aj dve rôzne lampy. Dávajte si však pozor, musia spolu ladiť. Rovnako by sa mali hodiť k nočnému stolíku.

Veľkosť lampy je len na vás. Vyhnite sa príliš vysokým a masívnym typom. Počas spánku by na vás mohli totiž nepríjemne pôsobiť. Pri menších a minimalistických kusoch si dávajte pozor, aby pre zmenu nezanikli.

Svietidlá do kúpeľne

Kúpeľňa je vhodným miestom na stolové lampy. Centrálne svetlo tam často nestačí. Mnohí preto zvolia ďalšie doplnkové svietidlá, napríklad nad zrkadlo. Tieto svietidlá však spĺňajú skôr praktickú stránku. Ak chcete kúpeľňu zariadiť a priniesť do nej štýl, vyskúšajte zaujímavé svietidlá.

stolová lampa 8
Zdroj: Pinterest

Umiestnite ich napríklad na linku do kúpeľne alebo na skrinky. S lampami to nemusíte preháňať. Pokojne stačí 1 až 2 kusy. Typ svetla by mal byť jasný a žiarivý.

Stolová lampa v pracovni je “must have”

Pracujete občas z domu alebo máte doma miestnosť vyhradenú pre všetky pracovné veci? V tom prípade budete potrebovať osvetlenie do pracovne. Okrem hlavného svetla sa vám bude tiež hodiť niekoľko doplnkových.

lampa na stole
Zdroj: Pinterest

Stolová lampa v pracovni určite nesmie chýbať na stole. Vďaka nej si osvetlíte potrebné miesto na písanie, čítanie alebo pracovanie. Okrem toho sa vám určite zíde ďalšia stolová lampa, napríklad na poličke alebo komode. Takéto doplnkové svetlo zútulní celú pracovňu.

Stolová lampa do detskej izby

Aj deti potrebujú stolové lampy. Pravidelne sa v izbe učia, čítajú a niečo píšu. Pre zdravie očí je preto dôležitá aspoň jedna lampa. Myslite na to, že pre dieťa by mala mať príjemný dizajn, ktorý sa mu bude páčiť. Najlepšie urobíte, ak si lampu vyberie vaše dieťa samo.

To, aké silné svetlo v lampe bude, vyberajte už vy. Na učenie a všetky aktivity spojené so školou by malo byť dostatočne silné. Netreba to však preháňať, aby dieťa neboleli oči.

detska stolova lampa
Zdroj: Pinterest

Stolové lampy sú veľmi dôležitým doplnkovým osvetlením. Poskytujú dostatočne silné svetlo na všetky aktivity. Stolovú lampu nezabúdajte vyberať najmä podľa toho, do ktorej miestnosti ide.

Rada na záver

Ak chcete, aby v miestnosti stolová lampa ladila, môžete ju zladiť napríklad s lustrom. Vyskúšajte nájsť rovnaký štýl, farbu alebo odtieň. Takáto súhra je veľmi zaujímavá a rozhodne sa vám bude páčiť.

Hľadáte viac inšpirácie?
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu