8 tipov, ako sa zbaviť žmolkov na sedačke

Žmolky sú nepríjemným spoločníkom mnohých sedačiek či kúskov oblečenia. Nevyzerajú pekne a bojuje sa proti nim pomerne ťažko. Existujú však na ne určité spôsoby. Niektoré sú jednoduchšie, na iné budete potrebovať špeciálne prostriedky. Máme pre vás 8 tipov, ako sa zbaviť žmolkov na sedačke.

zmolky na sedacke
Žmolky vyzerajú na sedačke zle. Zdroj: iKuchyne.sk

Na akých sedačkách sa žmolky tvoria a prečo?

Na začiatok by bolo dobré povedať, kde môžeme žmolky očakávať, a prečo sa vlastne tvoria. Ak máte doma koženú sedačku, tento problém ide mimo vás. Žmolky sa totiž vytvárajú trením vlákien. Najčastejšie sa tak objavujú na syntetických tkaninách alebo pleteninách. 

Ich tvorba je pomerne logická. Vznikajú bežným používaním spomínaných tkanín. Presnejšie ide o trenie. Jednotlivé vlákniny sa o seba trú dovtedy, kým sa nevytvorí malá gulička, ktorú nazývame žmolok. Nikdy však nejde len o jeden kus. Väčšinou sa ich urobí rovno niekoľko.

zmolky na bledej sedacke
Tento problém vidno hlavne na bledých sedačkách. Zdroj: iKuchyne.sk

Tvorbe týchto hrčiek z vlákna sa nedá predísť. Sú však spôsoby, ako sa dajú efektívne odstrániť.

Vedeli ste, že …

Za žmolky môže byť zodpovedná práčka. Ak dávate prať nejaké časti zo sedačky, ako napríklad návleky, treba dávať pozor na program prania. Nesprávny program môže totiž vytvoriť žmolky. Najlepšia teplota na textílie je 30 – 40 °C.

modrá sedačka
Mnohé čalúnené sedačky sú náchylné na tvorbu žmolkov. Zdroj: iKuchyne.sk

Nožničky sú vhodné pre každú sedačku

V prípade veľkých a nepríjemných žmolkov urobíte najlepšie, ak zvolíte nožničky. Zvoľte si skôr menšie, manikúrové nožničky, ktorými sa dostanete ku všetkým žmolkom veľmi jednoducho. Po ich odstrihnutí by mala sedačka vyzerať omnoho lepšie. Z diaľky ani nebudete vidieť, že na sedačke niekedy boli žmolky. 

Na druhej strane, nožničky mnohokrát nestačia. Okolo žmolkov bývajú ďalšie vlákna, ktoré sa “chystajú” vytvoriť hrčky. Preto by ste sa ich mali zbaviť ďalším možným spôsobom. 

žltá sedačka
Proti žmolkom sa dá efektívne bojovať. Zdroj: iKuchyne.sk

Odžmolkovač

Pomocou tohto prístroja dokážete za krátky čas vyčistiť celé miesto, kde máte žmolky. Na prvý pohľad vyzerá ako kefa. Vďaka špeciálnej hlavici vie všetky vlákna zachytávať a odstraňovať. Výsledkom je hladká sedačka bez nežiadúcich hrudiek.  

Odžmolkovač je tou najlepšou a najjemnejšou metódou. Pomocou neho vyčistíte bez poškodenia akúkoľvek sedačku. Preto, ak je sedačka ešte nová a bojíte sa o ňu, mali by ste zvoliť túto možnosť. 

sivá sedačka
Žmolky vznikajú trením vlákien. Zdroj: iKuchyne.sk

Lepiaca páska

Pomerne jemným a efektívnym variantom je aj lepiaca páska, ktorá však musí byť dostatočne silná na to, aby zbavila sedačku od žmolkov. Postup je veľmi jednoduchý. Stačí si z pásky odstrihnúť dostatočne dlhý kus a prikladať na sedačku. Tento spôsob opakujte dovtedy, kým páska prestane lepiť. 

sedačka
Hrudkám z vlákien sa nedá vyhnúť. Zdroj: iKuchyne.sk

Suchý zips

Presne tak. Suchý zips je skvelým pomocníkom pri odstraňovaní žmolkov zo sedačky. V tomto prípade by ste mali zvoliť skôr širší kus zipsu. Robotu tak budete mať urobenú rýchlejšie a efektívnejšie. 

Suchšiu časť zipsu nebudete potrebovať. Vezmite si tú, ktorá “lepí” a následne ju prikladajte na miesto so žmolkami. Akonáhle budete mať zips plný vlákien, použite ďalší. Postup opakujte dovtedy, kým sa nezbavíte všetkých žmolkov. 

sedačka cozy velvet
Odžmolkovač nie je jediný spôsob, ako sa žmolkov zbaviť. Zdroj: iKuchyne.sk

Žiletka

Žiletka je o niečo drsnejší spôsob, ako bojovať proti tomuto problému. Pri jej narábaní si dávajte pozor, aby ste sa neporezali a sedačku nezničili. 

Použite dostatočne ostrú žiletku, ktorou následne jemne prechádzajte po mieste so žmolkami. Akonáhle sa zaplní, vytraste ju a vyčistite. Pokračujte dovtedy, kým sedačka nebude úplne čistá. 

sedačka do u
Na tmavých sedačkách vidno žmolky menej. Zdroj: iKuchyne.sk

Drôtenka

Jedným z drsnejších spôsobov je tiež drôtenka. Používajte ju opatrne. Pri nesprávnom zaobchádzaní môže sedačku zničiť. Drôtenkou jemne prechádzajte po žmolkových častiach. Keď bude plná, vyčistite ju a pokračujte. 

rohova sedačka
Kožené sedačky „žmolkový” problém obchádza. Zdroj: iKuchyne.sk

Elektrický strojček vie sedačke taktiež pomôcť

Elektrický strojček funguje na veľmi podobnom princípe ako žiletka. Pri odstraňovaní žmolkov však nejde o klasický holiaci strojček. Na trhu sú špeciálne typy na odstraňovanie žmolkov. Vďaka nim je odstraňovanie omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Všetky predtým spomínané postupy sú o niečo namáhavejšie. 

Strojček jednoducho zapnite a začnite prechádzať po poškodených miestach. Dávajte pozor, aby boli vaše pohyby pomalé a plynulé. Len tak sa hneď na prvýkrát zbavíte všetkých žmolkov. 

sedačka customform
Niektoré sedačky majú materiál, na ktorom sa hrudky z vlákien nevytvárajú. Zdroj: iKuchyne.sk

Záver

Žmolky sú nepriateľom mnohých sedačiek. Nedá sa im nijako predísť. Preto je dobré vedieť, ako proti nim efektívne bojovať. To, aký spôsob si vyberiete, je iba na vás. Všetky sú však zárukou čistej a príjemnej sedačky. 

Rada na záver

Ak sa chcete zbaviť žmolkov na dlhý čas, zvoľte odžmolkovač alebo strojček, ktoré sú vytvorené špeciálne na tento problém. Ich používanie je jednoduché a rýchle. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu